Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut.

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné stanovit diagnózu v počátečních stádiích, a to jednoduchým laboratorním vyšetřením moči a krve v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře. Orientační vyšetření, které upozorní na zvýšené riziko, nabídnou bezplatné test pointy ve dnech 14. – 15. 9. (Olomouc) a 25. – 27. 9. (Praha). Každý, komu není lhostejné vlastní zdraví, se může přijít přesvědčit, že vyšetření je bezbolestné a rychlé. 

„Chronické onemocnění ledvin vzniká většinou civilizačními vlivy, mezi nimiž vede vysoký krevní tlak a diabetes. Přibližně u 60 % pacientů je diagnostikováno ve 4. či 5. stádiu, které již znamená selhání funkce ledvin. Na vině je často vynechávání pravidelných preventivních prohlídek. Tyto prohlídky vykonávají u pacientů v riziku praktičtí lékaři,“ vysvětluje Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., Přednosta Transplantcentra, Přednosta Kliniky nefrologie a Vedoucí Transplantační laboratoře (IKEM) a předseda České nefrologické společnosti, která spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR převzala nad akcí záštitu. 

Kde a kdy? 

14. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Olomouc – Galerie Šantovka (Polská 1)

15. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Olomouc – OC City Olomouc (Pražská 255/41)

25. – 26. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Praha – OC Nový Smíchov (Plzeňská 8)

27. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Praha – OC DBK Budějovická (Budějovická 1667/64)

Jak probíhá vyšetření?

V test pointu strávíte pouze několik minut. Zdravotník vám změří krevní tlak a odebere drobnou kapku krve z vašeho prstu. Přístrojový analyzátor pak během chvíle vyhodnotí, jaké jsou ve vzorku vaší krve hodnoty kreatininu a glykémie. Všechny naměřené hodnoty posoudí přítomný lékař. Buď vám sdělí, že je vaše riziko chronického onemocnění ledvin nízké, nebo doporučí další podrobnější vyšetření a úpravu životního stylu, jídelníčku a pitného režimu.

Účelem akce je podpora prevence a osvěta široké veřejnosti v oblasti chronického onemocnění ledvin. Organizátorem akce je společnost AstraZeneca Czech Republic s.r.o., odbornými garanty Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice Olomouc. Akce se koná pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky, České nefrologické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR.

Čtěte dál …

Zpátky do školy… i v lázních

Začíná podzim a s ním se neodmyslitelně pojí návrat dětí do školních lavic. Málokteré rodiče by proto napadlo, že je pro dítě právě podzim a zima ideálním časem, kdy navštívit lázně. „V zimních měsících mohou malí pacienti uniknout z měst, kde je dusí smog, sem do...

pokračovat ve čtení

Vzácná onemocnění: častější než rakovina a AIDS dohromady. Jejich vznik a genetiku vysvětlí výstava „Doba genová“ pod záštitou Evy Pavlová.

Putovní výstava „Doba genová“, nad níž převzala záštitu první dáma Eva Pavlová, bude poprvé ke shlédnutí v Praze na Smíchovské náplavce před kobkou č. 17 od 7. 10. do 3. 11. 2023, a to zcela zdarma. Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a...

pokračovat ve čtení