Nenechte si Vánoce překazit zdravotními komplikacemi. Lékárníci radí, co by v lékárničce nemělo chybět a jak případné problémy řešit

Vánoční svátky a vstup do nového roku přináší mnoho příjemných chvil strávených s rodinou. Po letošním náročném roce si chvíle odpočinku a trochu rozmazlování jistě zasloužíme. Konzumace jídla v hojné míře doprovázená často i alkoholem však mohou sváteční pohodu snadno zmařit. Neméně často se také během volných dnů objeví nepříjemné příznaky akutních respiračních onemocnění. Lékárníci proto doporučují ještě před svátky zkontrolovat domácí lékárničku a případně ji dovybavit vhodnými přípravky pro samoléčbu nejčastějších zdravotních komplikací. S individuálním výběrem poradí pacientům jejich lékárník. Pokud užíváte léky dlouhodobě, ujistěte se, že jich máte k dispozici dostatek, a případně včas požádejte svého lékaře o recept a léky si v lékárně před svátky vyzvedněte.

Vánoční úklid se týká i lékárničky

Nemoc na „vhodnou chvíli“ nečeká a většinou onemocníme právě v momentě, kdy se to nejméně hodí. Praktický lékař má dovolenou, jsou svátky a většina lékáren je zavřená, na pár dní přestane hektický svět existovat. A nás trápí horečka, bolest hlavy nebo ucpaný nos. Většinu příznaků nachlazení je možné řešit samoléčbou a nejjednodušší je sáhnout do domácí lékárničky. „Každý rok se s příchodem chladnějšího počasí u pacientů vyskytují případy akutních respiračních onemocnění, a v současnosti také onemocnění covid-19, jehož příznaky s obyčejnou virózou občas splývají. Většinu nekomplikovaných příznaků lze řešit samoléčbou. Lidé by před nadcházejícími dny volna neměli ponechat nic náhodě a zkontrolovat si domácí lékárničku a případně ji po konzultaci s lékárníkem vhodně doplnit. Chybět by neměly základní léky na snížení teploty, na bolest hlavy, léky na suchý i vlhký kašel, kapky do nosu a pastilky či sprej na bolest v krku. Doporučujeme také léky na žaludeční potíže a aktivní uhlí. A určitě je vhodné mít v lékárničce pro všechny případy také antigenní test,připomíná Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).

Užíváte léky pravidelně? A vystačí vám zásoba až na Tři krále?

Pokud trpíte chronickým onemocněním, je nejvyšší čas zkontrolovat, zda máte doma k dispozici léky v dostatečném množství. „S léky byste měli vystačit až do začátku ledna. Pokud už dobíráte poslední balení, je nejvyšší čas kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a domluvit se s ním na možnosti kontroly či na zaslání eReceptu, pokud je to možné. A léky si v lékárně vyzvednout co nejdříve. Je potřeba vzít v potaz to, že lékař může mít dovolenou a že během svátků budou v režimu nonstop otevřené jenom pohotovostní lékárny. Pouze v některých krajích je zajištěna pohotovostní lékárenská služba i na úrovni okresu. Jedná se například o Olomoucký kraj,“ upozorňuje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK.Na webu lékárnické komory www.lekarnickekapky.cz naleznete konkrétní pohotovostní lékárny i s kontakty.

Emergentní výdej by pacientům výrazně pomohl v krizových situacích

Situace, kdy si pacienti zapomenou doplnit zásobu chronicky užívaných léků na předpis a jejich ošetřující lékař není v daný moment k dispozici, se stávají relativně často a během pandemie ještě častěji. Pacienti se pak na lékárníky obracejí s akutní žádostí o vydání léků, které dlouhodobě užívají. Často se jedná např. o léky na vysoký tlak, cholesterol či diabetes.

“V těchto situacích by pacientům velmi pomohl tzv. emergentní výdej, který je v některých zemích EU běžný. Po náhledu do lékového záznamu pacienta by lékárník ověřil oprávněnost požadavku a následně by pacientovi nouzové balení léku vydal, aby nebyla narušena jeho léčba. Dle dat z aktuálního průzkumu SC&C[1] vyplynulo, že 17 % populace zná situaci, kdy neměli léky na předpis a byli bez kontaktu s lékařem. V takovém případě více než 90 % souhlasí s možností výdeje léku od lékárníka,” vysvětluje prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

[1] Zdroj: Reprezentativní CATI průzkum SC&C realizovaný 11 – 26. 10. 2021. Celkem 1 009 respondentů ve věku 18–79 let, celá ČR.


Čtěte dál …

Zuby ovlivňují zdraví celého těla. Dentální hygienistka radí, jak předcházet vzniku komplikací spojených se špatným stavem zubů a dásní

Zdraví začíná v ústech. Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména skryté infekce v ústní dutině mohou vyvolat prudkou reakci celého organismu. Proto je důležité si pečlivě čistit zuby i mezizubní prostory. Můžete tím...

pokračovat ve čtení

Léto s lehkostí aneb 4 tipy, jak se na dovolené neomezovat, pokud máte intoleranci na laktózu

Prázdninové cestování je v plném proudu. A k výletům neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Pokud se ovšem vy nebo vaše děti potýkáte s intolerancí na laktózu, mohou vás při letních cestách čekat nepříjemné potíže. Připravíte-li se ale dobře, můžete si i tak užít léto...

pokračovat ve čtení