Menopauza, období plné nejen hormonálních změn

Menopauza, přirozený stav, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků. Důsledkem je snížení tvorby hormonů estrogenu a progesteronu. To zastavuje menstruační cyklus a žena už není schopná přirozenou cestou otěhotnět.

To, kdy období menopauzy nastane, je velmi individuální. Obvykle k tomu dochází mezi 45. a 55. rokem života.

Klimakterium, často nazývané jako „přechod“ a menopauza, tedy úplné vymizení menstruace, mohou být pro ženy velmi náročným obdobím. Úbytek ženských hormonů s sebou totiž přináší řadu nepříjemných projevů, které narušují fyzickou i psychickou pohodu.

Tři etapy menopauzy

Premenopauza – období před menopauzou. Menstruace je pravidelná, ale už dochází k hormonálním změnám, které mají za následek snížení funkce vaječníků.

Perimenopauza – toto období je charakteristické nepravidelnou menstruací. Začíná těsně před poslední menstruací a trvá asi ještě rok poté.

Postmenopauza – navazuje na perimenopauzu. V tomto období dochází k trvalému vymizení menstruačního krvácení a už není možné otěhotnět.

Co se děje s hormony během menopauzy?

Spolu se snížením funkcí vaječníků se snižuje také produkce hormonů estrogenu a gestagenu. Tyto hormony se podílí na vývoji děložní sliznice, tedy na menstruačním cyklu.

Nesnižuje se ale jen ženský pohlavní hormon estrogen, ale také hladina mužského pohlavního hormonu, testosteronu, který působí na naši sexualitu.

Ženské hormony ale také urychlují metabolismus a tím i spalování tuků, zvyšují obnovu kostí a snižují jejich řídnutí, podporují zadržování soli a vody v těle, podílí se na zdravém stavu cév, jater, krevních destiček a zvyšují množství cholesterolu ve žluči.

Je tedy zřejmé, že se s poklesem těchto hormonů v těle mohou objevit také zdravotní obtíže.

Jak poznat menopauzu?

Dnešní ženy středního věku často dbají na zdravý životní styl, udržují se, mají pravidelný pohyb, zkrátka žijí zdravě a jsou v dobré kondici, a tak nastupující menopauzu ani nezaznamenají.

Prvním signálem, podle kterého ženy poznají menopauzu, je změna v menstruačním cyklu. Menstruace buď vynechává, nebo má zpoždění a je silnější, než je obvyklé. Pokud se tyto projevy objeví a jste ve věku, kdy už by se mohlo jednat o menopauzu, navštivte gynekologa.

Gynekolog provede krevní test, při kterém se zjišťuje hladina hormonu FSH (folikuly stimulační hormon). O menopauzu se jedná, pokud hladina FSH přesáhne 40 IU/l. K dostání je ale také test na zjištění menopauzy prostřednictvím moči.

Tento proces není náhlý, postupně dochází ke zkracování menstruace až k jejímu úplnému vymizení. A v souvislosti s tím se mohou začít objevovat průvodní projevy menopauzy. Které to jsou?

Průvodní projevy

Návaly horka, noční pocení, podrážděnost. To jsou asi nejznámější příznaky menopauzy, ale bohužel nejsou jediné.

Stejně jako je u každé ženy individuální, kdy menopauza nastane a to, jak dlouho bude trvat, je individuální i množství příznaků a jejich intenzita. Vliv na to, jak menopauzu prožijete, má životní styl (zejména kuřačky mohou příznaky menopauzy pocítit dříve a intenzivněji), ale také genetika. Asi třetina žen žádné projevy menopauzy nepocítí.

Typickým příznakem menopauzy jsou návaly horka a pocení, které pociťuje až 70 % žen. Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, bušení srdce a bolest na hrudi, potíže se spánkem, závratě, bolesti kloubů a psychická nepohoda (únava, nervozita, plačtivost, podrážděnost, které mohou vést až k depresím).

V menopauze dochází ke zpomalení metabolismu a s tím spojenému tloustnutí. Ženy mnohdy také trápí sušší sliznice, která se projeví například suchou rýmou nebo suchostí v pochvě, která vede k bolestivému sexu, pálení nebo svědění.

Období menopauzy s sebou přináší také chronické obtíže, jako je riziko osteoporózy, úbytek kostní hmoty a zvýšení rizik srdeční a mozkové příhody.

Léčba menopauzy

Problémy spojené s úbytkem hormonů nemusí nutně znamenat potřebu hormonální léčby. Navíc právě hormonální léčba není pro každou ženu vhodná. Existují přípravky, které fungují na bázi fytoestrogenů, což jsou vlastně rostlinné estrogeny, které jsou svým složením nápadně podobné ženským hormonům.

Léčba menopauzy tak má dvě cesty – hormonální a nehormonální. Obě tyto cesty mají své plusy i mínusy a je vždy na lékaři, kterou z nich doporučí konkrétní pacientce.

Hormonální léčba

Hormonální léčba spočívá v dodávání chybějících hormonů do těla. Přípravky buď obsahují pouze estrogeny, nebo jsou kombinované a obsahují estrogeny i gestageny.

Hormonální terapie menopauzu neléčí, ostatně menopauza není nemoc. Je ale velmi účinná při potlačení některých průvodních projevů menopauzy. Má ale také svá rizika a tak není vhodná pro každou pacientku. O jejím nasazení proto vždy rozhoduje lékař.

Hormonální terapie není vhodná pro ženy, které se potýkají s rakovinou prsu nebo dělohy, trpí zánětem jater, žil nebo jim byla zjištěna embolie, a nebo se potýkají s krvácením nejasného původu.

Jde to i bez hormonální léčby

Základem nehormonální léčby je zdravý životní styl – úprava stravy a dostatek pohybu. Do jídelníčku je nutné zařadit co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny a potravin bohatých na vápník a vlákninu a potravin obsahujících sóju. Naopak je důležité nepřehánět to s cukry, smaženými jídly, kofeinem i alkoholem a vyhnout se kouření.

Dostatek pohybu, hlavně na čerstvém vzduchu, někdy umí zázraky! A nemusíte hned uběhnout maraton, choďte na procházky, jezděte a kole, pracujte na zahrádce, i to se počítá.

Právě pro ženy v menopauze je velmi vhodná hormonální jóga – cvičení, které přirozenou cestou harmonizuje hladiny hormonů. Pravidelným cvičením hormonální jógy se hladiny hormonů vrací do optimální rovnováhy a celkově se omlazuje a revitalizuje organismus. Cviky jsou snadné a seřazené tak, aby měly co největší účinek na hormonální systém.

Nehormonální léčba je založena na přírodních prostředcích, které obsahují fytoestrogeny, výtažky z bylin podobné ženským pohlavním hormonům. Jejich účinky nejsou tak silné jako u hormonální terapie, ale mnohdy ženám stačí a nenesou sebou žádná rizika ani vedlejší účinky.

Na trhu jsou k dostání doplňky stravy s takovým složením, že dokážou udržet optimální hladinu estrogenu v těle a přitom se jedná o čistě přírodní preparáty. Tyto preparáty se většinou nezaměřují jen na menopauzu, ale také na další obtíže spojené s věkem.

TIP: Český doplněk stravy FEMINUS na boj s příznaky menopauzy obsahuje nejen extrakty bylin, ale navíc vitamíny a minerály (Vitamín C, E, B, D a Zinek). Pokud hledáte doplněk stravy obsahující všechny látky ve správném množství, vyzkoušejte tento 100% český přírodní produkt. Díky svému složení nenajdete na šeském trhu lepčí doplněk stravy pro ženy. FEMINUS je cerifikován Zdravotním ústavem v Praze a patří mezi nejoblíbenější produkty na trhu. Přesvědčte se o síle tohoto produktu. 

Koupit FEMINUS

Závěr

Menopauza je obdobím změn, a to nejen těch hormonálních. Každá se s ní a jejími příznaky vyrovnává jinak a v některých případech se ženy bez hormonální léčby zkrátka neobejdou.

Je ale důležité si uvědomit, že dodávání hormonů do těla s sebou nese rizika a není vždy potřeba. Zamyslete se nad svými životním stylem, upravte jídelníček, volte vhodné potraviny, hýbejte se a dodejte tak svému tělu více síly se s menopauzou vyrovnat po svém.

Čtěte dál …