Inkontinence je v Česku stále tabu, varují urologové

Pocit vlastního selhání, strach z ostudy před vrstevníky nebo jednoduše předčasné smíření se stárnutím. Přestože se s inkontinencí potýkají desítky tisíc Čechů, toto jsou jen některé z důvodů, proč je pro řadu z nich téma nechtěného úniku moči stále zapovězené. I proto se podle lékařů do ordinací vydá jen asi třetina pacientů, kteří problémy trpí. Úniky moči jsou přitom ve velké části případů řešitelné a nemusí lidem negativně ovlivňovat život. Neléčená inkontinence naopak pacienty postupně stále více omezuje. O tom budou diskutovat stovky urologů na letošním kongresu České urologické společnosti, který startuje online 20. října. 

„Až třetina dospělých žen někdy trpí tzv. stresovou inkontinencí, kterou vyvolává zvýšení nitrobřišního tlaku. Ten se projeví ve chvíli, kdy žena kýchne, zasměje se nebo se prudce pohne, což způsobí únik moči,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Krhut, Ph.D., z Urologické kliniky FN Ostrava. „Asi 10–16 % dospělé populace bez ohledu na pohlaví trpí tzv. urgentní inkontinencí, tedy náhlým pocitem nucení na močení, který v případech, kdy není nablízku toaleta, končí únikem moči,“ dodává.

Přestože je inkontinence tak rozšířeným problémem, musí urologové stále bojovat se stigmatem a mýty, které toto onemocnění provází. „Nejčastěji se pacienti za úniky moči jednoduše stydí, a proto se k lékaři vůbec nevydají. Mnohdy také mají za to, že je inkontinence známkou stárnutí, a řeknou si: Co bych taky chtěl v tomhle věku. Pravda je ale taková, že s převládající většinou případů je možné jim pomoci,“ říká MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Inkontinence může mít celou řadu příčin. U stresového typu k ní může přispět například sedavé zaměstnání, obezita nebo také porod. Urgentní inkontinence je pak pravděpodobně způsobena poruchou nervového vnímání aktuální náplně močového měchýře. Přesnou příčinu této poruchy ale zatím neznáme,“ dodává. Prvním krokem při léčbě obou typů inkontinence je podle odborníků změna životního stylu – je vhodné se zbavit kilogramů navíc a omezit pití sycených nápojů, jako jsou limonády nebo pivo. „Alkohol, zejména tvrdý, způsobuje nadměrnou aktivitu močového měchýře. Podobně funguje také káva,“ říká prof. Krhut. U stresové inkontinence pak léčba spočívá v posilování svalů pánevního dna, případně lékaři pacientce navrhnou operační řešení spočívající v implantaci tzv. pásky. Ta pak poskytuje podporu močové trubice a udržuje ji uzavřenou během zvýšení nitrobřišního tlaku při kýchání, kašlání nebo ohýbání. Urgentní úniky moči lze omezit léky na snížení aktivity močového měchýře, případně využít nebolestivé neuromodulace, tedy šíření nervových vzruchů pomocí externích přístrojů. U těžkých případů mohou lékaři implantovat neurostimulátor, který následně pomáhá trvale ovládat močový měchýř, podobně jako kardiostimulátor trvale ovlivňuje činnost srdce. U nejzávažnějších forem inkontinence pak lze operativně zvětšit močový měchýř.

Podle urologů sice úniky moči většinou nevedou k vážnějším zdravotním potížím, ale ani tak by je pacienti neměli brát na lehkou váhu. „Říkáme, že inkontinence člověka nezabije fyzicky, ale zabíjí jeho život. Omezuje jej v aktivitách, jako je sport nebo cestování, při častějších potížích může způsobovat například opruzeniny kolem genitálií. Zvláště u starších lidí pak evidujeme případy, kdy upadnou při snaze rychle se dostat na toaletu, dojde ke zlomenině a ta pro ně může být fatální. I proto je důležité se nebát návštěvy lékaře a začít potíže řešit včas,“ apeluje MUDr. Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM.

Na toaletu musela až patnáctkrát denně – pomohla jí inovativní operace

Paní Iveta (52) z Karviné celý život trpěla na záněty močového měchýře, jejich léčba však bohužel rozjela problémy s močením, kdy v nejhorším okamžiku musela na toaletu až patnáctkrát denně. Pomohla jí až inovativní operace.

Pacientka Iveta

„Na záněty močového měchýře jsem trpěla dlouhodobě. Kvůli jejich opakování se mi ale zužovala močová trubice, a tak jsem musela každého půl roku absolvovat proceduru, při níž ji lékaři roztáhnou. Ta je ale extrémně nepříjemná,“ vypráví paní Iveta. Kvůli přetrvávajícím problémům se vydala do Fakultní nemocnice Ostrava, kde se dostala do péče prof. Jana Krhuta. „S lékaři jsme se shodli, že nejlepší řešení bude trubici operativně zvětšit, a v roce 2010 jsem zákrok podstoupila. To pomohlo na záněty, ale začal se více projevovat můj hyperaktivní močový měchýř,“ popisuje paní Iveta, která se živí jako teleoperátorka. Problém s měchýřem se začal stupňovat a příliš nepomáhala ani předepsaná léčba. „Přestože jsem léky užívala, stále jsem musela chodit na záchod – i patnáckrát denně. Můj hlavní problém byl v urgenci, po velmi krátkém čase jsem vždy musela jít močit, přestože měchýř ještě zdaleka nebyl plný. Dala jsem si třeba deci vody a po chvilce už jsem cítila tlak. Většinou ale přibližně po hodině se najednou dostavila urgence a byla velmi silná,“ říká paní Iveta, která postupně veškeré své činnosti musela začít přizpůsobovat malé potřebě. „V práci se to ještě vcelku dá ovlivnit, tam máme toaletu blízko a bylo možné si dojít, kdykoliv jsem potřebovala. Problém ale přicházel například po cestě do práce. To jsem dlouho dopředu nepila, před odchodem jsem si došla třeba třikrát a pro jistotu měla zmapovaná místa po cestě, kde bych si přinejhorším mohla odskočit. A to jezdím do práce jenom hodinu,“ svěřuje se paní Iveta. Potíže ji doháněly i při oblíbených procházkách se psem, po kterých podle ní často přicházela s tím, že bez vyzouvání a vysvlékání doslova běžela na záchod. Přestože řada lidí potíže s močením považuje za tabu, paní Iveta neměla potíže se o nich bavit nebo se svěřit do rukou lékařů. „Nikdy jsem se za to nějak nestyděla, spíš mi vždycky vadilo to omezení, které je s onemocněním spojené. Vždycky mě ale děsila představa, že bych se pomočila někde na veřejnosti, z té ostudy jsem měla největší strach. To bych radši zalezla někam do křoví,“ vykládá. V letošním roce absolvovala paní Iveta na doporučení lékařů tzv. sakrální modulaci. To je inovativní operace, při níž se do těla pacienta zavede tzv. neurostimulátor, který pomocí impulzů zlepšuje fungování nervových drah mezi močovým měchýřem a mozkem. Zatím ji v Česku lékaři provádí pouze ve třech nemocnicích, kromě FN Ostrava ještě v pražských FN Motol a Všeobecné fakultní nemocnici. „Díky operaci necítím urgenci k močení tak brzy po napití, když je měchýř jen částečně naplněný. Je to obrovské zlepšení, teď místo patnácti návštěv WC jdu denně třeba jen osmkrát a vydržím si neodskočit třeba i tři hodiny, což dříve bylo naprosto nemyslitelné,“ uzavírá paní Iveta. Přestože má po operaci pouze dva měsíce, už teď si ji nemůže vynachválit. Svého psa může venčit bez stresu a znova má život ve svých rukou.

Čtěte dál …