Zapůsobili jste na pracovním pohovoru? Jak poznat, že jste byli úspěšní již během samotné schůzky.

Máte za sebou pracovní pohovor, snažili jste se ze sebe vydat to nejlepší, ale možná trochu pochybujete, zda jste zapůsobili tak dobře, jak jste chtěli? Lucie Veselá z personálně poradenské společnosti HAYS níže popisuje několik signálů, které Vám pomohou rozpoznat, že váš pohovor proběhl úspěšně.

1. Pohovor trval déle, než jste očekávali

Pokud pohovor trvá déle, než vám bylo původně oznámeno, je to velmi dobré znamení toho, že jste zaujali. Čas potenciálního manažera či personalisty je drahý, obzvlášť pokud obsazuje více volných míst. Pokud s vámi tedy strávil více času, než bylo plánováno, zřejmě se vám podařilo zaujmout.

2. Rozhovor namísto otázek a odpovědí

Bylo pro vás snadné odpovídat na položené otázky? Cítili jste se během pohovoru uvolněně a vedli jste oboustranný rozhovor? Je to dobré znamení, že se dokážete orientovat v tématu a máte o čem mluvit. Naznačujete tím také, že můžete dobře vycházet i s dalšími členy týmu.

3. Personalista s vámi spojuje nabízenou pozici

Použil personalista fráze jako například „vaše práce by obnášela…“ místo toho, aby řekl „od úspěšného kandidáta by se očekávalo…“ Následně vám také vysvětlil všechny podrobnosti a úkoly, které byste měli na starosti. To znamená, že si vás dokáže představit jako člena týmu.

4. Zaujala vás i společnost jako taková

Odešli jste z pohovoru spokojení a cítili jste se ve firmě dobře? Hovořili jste i o společnosti, o možnostech kariérního růstu nebo třeba o nabízených benefitech? Strávil manažer zhruba stejně času tím, že se Vám pokoušel „prodat“ danou roli jako vy jste se pokoušeli prodat sebe? Pokud ano, pravděpodobně vás považují za vhodného kandidáta. 

5. Dostali jste odpovědi na všechny vaše otázky

Pokud jste na pohovoru zaujali, pravděpodobně Vám manažer nabídl prostor pro vaše dotazy a co nejpodrobněji je zodpověděl. Pokud se ujišťoval, zda je vám vše jasné, je to dobré znamení, že na vás chtěl udělat dobrý dojem.

6. Seznámení s kolegy

Pokud vám na konci pohovoru byla nabídnuta možnost seznámení se s ostatními zaměstnanci, je to další důkaz, že jste na pohovoru zaujali. To samé platí i u situace, pokud vás budou chtít představit nadřízeným s rozhodovací pravomocí. Jejich program je většinou velmi nabitý, pravděpodobně chtěl personalista ušetřit čas a ukázat jim, že jste tou správnou volbou. Jestliže jste na kolegy či manažery společnosti udělali dobrý dojem, máte téměř vyhráno.

7. Konkrétní termíny na konci pohovoru

Otázky, které vám na konci pohovoru druhá strana položí, se pravděpodobně budou týkat další fáze výběrového řízení či přímo potenciálního nástupu. Firma se také bude zajímat o to, jestli vás pracovní pozice stále zajímá nebo jestli se účastníte nějakého dalšího výběrového řízení. Dalším dobrým znamením je, pokud vás personalista vyzve k tomu, abyste mu napsali či zavolali, pokud vám nebude něco jasné nebo budete mít další doplňující dotazy. Všechny tyto otázky naznačují, že o vás společnost má zájem.

Výše uvedené body Vám pomohou rozpoznat, jaký dojem měla z pohovoru druhá strana a jak se vám dařilo. Nejsou ale absolutním potvrzením toho, že jste prošli do další fáze výběrového řízení a určitě kvůli nim nezastavujte celý proces hledání nového zaměstnání.

Foto: zdroj HAYS

Čtěte dál …