Vodní hospodářství těla. Co je dobré vědět o vodě a minerálních látkách v těle?

V rámci nedávného průzkumu značky Mattoni1) respondenti správně odpovídali, že se bez vody nedá žít (31 %), že pomáhá hydratovat tělo (22 %), čistí organizmus (20 %) nebo že dodává živiny (18 %). Jen 4 % však věděla, že voda souvisí s rovnováhou tělesného prostředí. Přitom právě v tomto případě hraje voda hlavní roli, spolu s minerálními látkami, které jsou pro vodní hospodářství těla zásadní.

„Jedním z nejdůležitějších pojmů pro fungování našeho organizmu je rovnováha – tělo vyžaduje určitou stálost. Stálost vnitřního prostředí neboli homeostáza zahrnuje například udržování úzkého rozmezí teploty těla, ale i určitou koncentraci iontů (minerálních látek), a to v nejrůznějších částech našeho organizmu – v buňce, v krvi, v mezibuněčném prostoru apod. Tělo je na výkyvy v koncentracích iontů velmi citlivé a už při malých změnách na ně reaguje. Stálá koncentrace a stálé iontové složení patří mezi velmi důležité životní děje, stejně jako třeba dýchání,“ vysvětluje RNDr. Michaela Bebová, biochemička a odbornice na metabolizmus a chemické procesy v těle.

RNDr. Michaela Bebová

Průzkum Mattoni1) prozradil, že většina české populace (96 %) považuje minerální látky obsažené ve vodě za důležité pro lidský organizmus. Přesně už ale neví, proč jsou důležité. Jen 27 % respondentů totiž správně uvedlo, že minerální látky jsou důležité kvůli celkovému fungování těla.

„Jednoduše řečeno, pokud nebude mít tělo dostatek minerálů, nebude fungovat tak, jak má. A jelikož jsou pro organizmus esenciální, musí se doplňovat. Vstřebatelnost minerálních látek z vody, potravy a suplementů je různá a velmi dobře si v tomto směru stojí minerálky, v nichž jsou minerální látky rozloženy na volné ionty, které nejsou nijak blokovány pro vstřebávání. Prostřednictvím minerálních vod jsou navíc minerály dodávány tělu průběžně v menším množství, což je mnohem přirozenější a žádoucí než jednorázové vysoké dávky, kdy tělo aktuálně nevyužitý přebytek stejně vyloučí,“ upřesňuje biochemička Bebová.

Tekutiny a minerální látky je potřebné tělu dodávat stále a průběžně. O to důležitější hydratace organizmu nastává v okamžicích extrémní ztráty vody. Respondenti1) také správně odpovídali, že lidské tělo ztrácí nejvíce vody při průjmu, zvracení, horečce, sportu. Právě při sportu, kdy dochází k intenzivnímu pocení, ztrácí tělo tak velké množství tekutin a zároveň minerálních látek, že může nastat dehydratace. Stejně tomu je při horečce. Rovněž při průjmu a zvracení dochází k velkým ztrátám tekutin spolu s minerálními látkami, což opět může vést k dehydrataci. Velmi vhodnou volbou v otázce doplnění potřebných tekutin a minerálních látek je proto středně nebo silně mineralizovaná voda.

Ke sportovním aktivitám se vyjadřuje běžkyně Anna Vitoušová, Mattoni FreeRun koučka a trenérka RunCzech: „sport je pro nás velice důležitý, protože prodlužuje aktivní život, vyplavuje endorfiny, zlepšuje náladu, zvyšuje koncentraci, dodává morálku, soutěživost i rozptýlení. Přináší nové přátele z jiných oborů, ale také čas pro sebe a s ním uvědomění si sám sebe. Pokud se jedná o sport venku, dalším přínosem je čerstvý vzduch, který čistí hlavu a nabíjí novou energií. Poslední dobou, zřejmě i vinou Covidu a uzavřením fitness center, se stává velice populárním mezi všemi věkovými skupinami běh. Vznikají běžecké skupiny a běh už neslouží jen pro zlepšení kondice a zdraví, ale stal se společenskou událostí.“

I když je kondiční běh v mnoha aspektech prospěšný, je stále potřeba ho kompenzovat. To se týká jak regenerace, tak strečinku, pitného režimu nebo stravy. Tato kompenzace umožňuje dlouhodobé spokojené a hlavně zdravé sportování. Pro začínající běžce, ale nejen pro ně, jsou velkým přínosem běžecké skupiny typu Mattoni FreeRun, které pomáhají s běžeckou problematikou. Skupinu vede kouč, dohlížející na správný průběh tréninku s rozcvičkou, ale také na správné doplňování vhodných tekutin.

„Tekutiny by se měly doplňovat průběžně a společně s minerály, které jsou vylučovány potem a které jsou pro organizmus neméně důležité. Přírodní minerální voda Mattoni obsahuje životně důležité minerální látky (draslík, hořčík, vápník), stejně jako lidské tělo, a to v lehce vstřebatelné formě.  Je tak nejen zdrojem potřebné vody pro organizmus, ale zároveň i velmi vhodným doplňkem příjmu minerálních látek,“ doporučuje trenérka běhu Anna Vitoušová a dodává: „když se podíváme na objem a složení potu2), získáme jasnější představu o tom, kolik vody a kolik jakých minerálů při sportu vylučujeme a proč je lepší pít minerální vodu, případně iontové nápoje, než vodu kohoutkovou. Je totiž možné dehydratovat se i při doplňování dostatečného množství vody, pokud není doplňovaná spolu s minerály.“

Proč pít minerálku Mattoni3):

  • má vyvážený obsah minerálů, proto tělo nezatíží, ale osvěží, povzbudí a posílí, při fyzické aktivitě podpoří výkon
  • kdo pije vyváženou minerálku, dodává svému tělu potřebné tekutiny a zároveň důležité minerální látky, cítí se lépe, vypadá lépe, je na tom fyzicky i psychicky lépe a baví ho život 
  • obsahuje životně důležité minerální látky (draslík, hořčík, vápník), stejně jako lidské tělo, a to v dobře dostupné formě (tělo je snadno vstřebá a využije ve svůj prospěch)
  • díky vyváženému složení i chuti chutná všem, a tak se s ní snadněji dodržuje pitný režim
  • jako nejchutnější minerální voda4) se skvěle hodí k jakémukoli jídlu, podporuje požitek z kávy a chuť míchaných drinků

1) Výzkum pro společnost Mattoni 1873 „Potřeba tekutin“, Médea Research, červenec 2021

2) Ztráta tekutin může podle typu sportu a okolního prostředí dosahovat až dvou litrů (při extrémní, několik hodin trvající fyzické zátěži to ovšem může být i více, například 3–4 litry), přičemž 1 litr potu obsahuje průměrně: 1,5–3,5 g NaCI (sodík a chlór), 0,05–0,25 g Mg (hořčík – množství ve formě čistého prvku), 0,1–0,3 g K (draslík – množství čistého prvku), relativně malé množství vápníku a stopových prvků

3) Složení (zdroj Svaz minerálních vod): rozpuštěné pevné látky 525 mg/l, draslík 14,9 mg/l, hořčík 25 mg/l, vápník 84,5 mg/l, sodík 69,9 mg/l

4) Nejlépe hodnocená při senzorickém posouzení neperlivých i jemně perlivých minerálních vod Laboratoří senzorické analýzy VŠCHT Praha, červen 2021

O minerální vodě Mattoni

Minerální voda Mattoni se tvoří v hloubce od 125 do 230 metrů, kde zraje přibližně 60 let.
V první fázi zrodu sestupuje voda ze svahů Doupovských hor, Krušných hor a Karlovarské vrchoviny pod zem a mineralizuje se okolními horninami. V další fázi se na Oháreckém zlomu smísí s oxidem uhličitým z Doupovských hor, který ji obohatí jemnou perlivostí.
Jako poslední se o vyvážené složení minerální vody Mattoni postarají minerály Karlovarského žulového masivu. Do skleněných lahví s etiketou s červeným orlem ji začal plnit Heinrich Mattoni před více než 150 lety. Tehdy si ji oblíbil i samotný císař František Josef I.
a také rakouská císařovna Sissi. Její zdraví prospěšné účinky prokázal vyhlášený lázeňský lékař Josef Löschner a další odborné autority 19. století. Díky Mattonimu se stala nejznámější minerální vodou nejen na území Čech, ale po celé střední Evropě a dodnes patří
k nejoblíbenějším minerálním vodám.

Čtěte dál …

Drogerie ROSSMANN nabízí široký a kvalitní sortiment zdravé výživy. Zákazníci zde mohou nakoupit vedle zavedené značky enerBiO nově také produkty Alnatura.

Jídlo tvoří nedílnou součást našeho života. To, co jíme, ovlivňuje často nejen náš vzhled, ale také psychickou pohodu. Snažíme se proto přiblížit aktuálním trendům ve zdravé výživě a upravit celkově náš životní styl. BIO a EKO produkty jsou nyní stále více v kurzu. Na...

pokračovat ve čtení