Vánoční úklid nemusí být drama! Zkuste to letos v předstihu a s klidem

Po roce to tady máme znovu – Vánoce. Abychom si je ale s těmi nejbližšími mohli opravdu užít a naplno si odpočinout, častokrát tomu předchází dny plné shonu a stresu. Na vině může být i úklid, který prostě nestíháme. Zkuste to letos jinak, ne na poslední chvíli. Udělejte si seznam úkolů a činností a řiďte se jím. Uvidíte, že to nakonec nebude tak náročné ani stresující. A vy si budete užívat vánoční svátky v krásně uklizeném, uspořádaném a provoněném domově.

Základní pravidla předvánočního úklidu

 • Začněte dříve, klidně i šest týdnů před Vánocemi, tedy v polovině listopadu.
 • Nenechávejte úklid jen na víkend, zkuste část povinností zvládnout i přes týden.
 • Připravte si seznam, co vše byste chtěli stihnout a kdy. Postupně si splněné úkoly odškrtávejte.
 • Nejdříve začněte s časově náročnými aktivitami, jako je mytí oken, praní závěsů či čištění koberců a sedaček.
 • Respektujte pravidlo „odshora dolů“, kdy úklid začínáte na plochách co nejblíže stropu a postupujete systematicky směrem k podlaze.
 • Zkontrolujte, zda máte dostatek čisticích prostředků.
 • Zapojte do úklidu celou domácnost, nemusíte na to být sami.

Na co nezapomenout v žádné místnosti

 • Utřete prach ze všech povrchů, zrcadel a různých „lapačů prachu“, jako jsou knihy, elektronika, spotřebiče nebo porcelán. Nevynechejte lustry, dveře ani květiny. Ze všech poliček ve všech místnostech dejte věci pryč a utřete všechny kouty. Bez účinného pomocníka však povrchů bez šmouh nedosáhnete. Vyzkoušejte Clin Pro Nature, jehož ekologické složení tvořené z 99,9 % přírodními složkami odstraní nejen prach, ale také zaschlé kapky od vody či mastné skvrny od špinavých rukou. Navíc jeho svěží grapefruitová vůně dodá vašemu domovu nádech dokonalé čistoty.
 • Roztřiďte a srovnejte věci ve skříních, lednici, koupelně a spižírně. Vyhoďte prošlé kosmetické produkty či potraviny a léky po záruce odneste k likvidaci do lékárny. A nepotřebné zboží darujte.
 • Nezapomeňte na okna. Pokud bydlíte v bytě a nemáte jich tolik, zkuste je umýt všechna „na jeden zátah“.
 • Vysajte a vytřete podlahy. Vyhýbali jste se poslední dobou koutům, prostoru pod sedačkou a dalším těžko dostupným místům? Tentokrát na ně nezapomeňte a vyčistěte podlahy opravdu důkladně.

Místnost po místnosti

V ložnici převlékněte povlečení běžným způsobem, ale tentokrát vyluxujte i matrace a nechte je rozhozené tak, aby k nim měl přístup čerstvý vzduch. Praní ložního prádla nepodceňujte, volte vždy kvalitní prostředky. Tekutý prací prostředek Persil Active Gel s integrovanou technologií Deep Clean Plus obsahuje unikátní kombinaci aktivních látek, které bojují proti těm nejodolnějším skvrnám hluboko uvnitř vláken. I přes dokonalou čisticí sílu je prací gel k vláknům prádla šetrný a zanechá ho zářivě čisté a svěží.

U ložního prádla se nemusíte obávat ani použití aviváže, která ho provoní a díky které bude spánek a odpočinek v posteli ještě o něco příjemnější. Nové aviváže Silan Aromatherapy dodají vašemu oblečení neodolatelnou dlouhotrvající svěžest 24 hodin denně 7 dní. Nová receptura s esenciálními oleji uvolní vaše tělo i mysl. Vyzkoušejte třeba relaxační variantu Magic Magnolia.

Na řadě je obývák. Vyřaďte vystavené věci, které se vám už nelíbí. Vyhoďte staré časopisy a noviny. Který kus nábytku využíváte v obýváku nejčastěji? Pravděpodobně to bude sedačka, na kterou při běžném čištění na ni často zapomínáme. Věnujte jí proto větší péči, vysajte a vyčistěte ji. Využít můžete i vysavač s mokrým čištěním.

Lesklá a čistá koupelna nebude s těmi správnými pomocníky žádný problém. Značka Bref je tou správnou volbou. Pro brilantní lesk vany či sprchy použijte koupelnový čistič Bref, který účinně odstraňuje vodní kámen a zbytky mýdla.

WC čistič Bref Excellence Gel Color Aktiv+ s efektivním složením na odstranění vodního kamene zanechá vaši toaletu vždy hygienicky čistou, bez jakýchkoliv skvrn a usazenin.

A aby vaše toaleta zůstala čistá co nejdelší dobu, použijte WC bloky. Prémiová řada s oblíbenou barevnou vodou Bref Color Aktiv vaši toaletu při každém spláchnutí dokonale vyčistí, ochrání před vodním kamenem a udrží ji svěží díky technologii Odor Stop. Limitovaná zimní edice s hravými tučňáky či veselými sněhuláky navíc pobaví nejen vaše děti.

Kuchyně je vaší vizitkou. Čištění linky je samozřejmostí, avšak před Vánoci nezapomeňte na lednici, digestoř, troubu ani menší spotřebiče, jako je rychlovarná konvice nebo toustovač. Vyčistěte pořádně odpadkové koše, připravte plechy na pečení a odmrazte mrazák. Pozornost věnujte i spotřebičům samotným. Myčka nádobí sice umyje nádobí, avšak ne sama sebe. Průběžnou čistotu myčky nádobí zajistíte díky přípravku Somat čistič myčky ve formě tablet. Tento jedinečný čisticí prostředek s dvojitou silou odstraní vodní kámen, usazeniny a mastnotu i na těžko dostupných místech, a to už během běžného cyklu mytí.

Nejdůkladnější očistu však myčce zabezpečí Somat intenzivní čistič myčky nádobí v tekuté formě. Mastnota, nežádoucí zápach, vodní kámen ani usazené nečistoty hluboko uvnitř vaší myčky už nemají šanci. Tento prostředek se doporučuje používat jednou za tři měsíce.

Rada na závěr? I uklízení si můžete užít. Pusťte si k tomu váš oblíbený vánoční film nebo písničky. A po každém odškrtnutém úkolu se odměňte. Pokud něco nestihnete, nevadí, čas klidu a míru si tím nekažte.

Čtěte dál …