Startuje kampaň na podporu asistence a zvýšení počtu zájemců o asistenci pro lidi s postižením a seniory

Pražské kreativní studio Družina (součást produkční a postprodukční společnosti NICE!), které se zaměřuje na etické a veřejně prospěšné kampaně, spouští kampaň, jejímž cílem je zvýšení počtu asistentů/asistentek, kteří pomáhají lidem s postižením a seniorům po celé ČR žít normální život. Hlavní součástí kampaně pro obecně prospěšnou společnost Asistence je série videospotů – AI vás nenahradí a Asistence je práce, kterou už dávno znáte. Kampaň startuje v pondělí 17. června a poběží hlavně na sociálních sítích Facebook a Instagram a na webu asistujeme.cz. V plánu je také několik společných setkání nebo aktivit ve veřejném prostoru.

Cílem kampaně je dostat k široké veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, se kterou pak mohou žít normální svobodný život. Krátké spoty z dílny pražského kreativního studia Družina ukazují pomocí tří příběhů – skladníka, prodavačky a kustoda, že asistence je práce jako každá jiná. Zájemci o asistenci se nepotřebují učit nic nového, mohou začít hned teď, a navíc je to práce, která dává smysl. Druhá kampaňová linka pak pracuje s fenoménem umělé inteligence (AI) a její interakce s lidmi s postižením. Rozehrané situace staví na jasném předpokladu, že AI lidskou asistenci zkrátka nezvládne. Autory kreativní myšlenky jsou Jan Látal, Michaela Klakurková a Emil Nitkulinec.

„Přidejte se do party lidí, kteří pomáhají lidem s postižením žít normální život. Čeká vás zajímavá finanční odměna, můžete si vybrat, kdy budete pracovat a taky se toho dost naučíte,“ popisuje hlavní komunikační myšlenku spotů a celé kampaně režisér Jan Látal.

V ČR žije něco mezi 10-15 000 lidí s handicapem, kteří potřebují asistenci ve velkém rozsahu. Část z nich teď žije v ústavech, část mimo ústav jen díky zbytku sil svých blízkých a část s podporou asistentů, na které ale nemají dost peněz. Je tu ale šance, že brzy bude lépe. V ČR aktuálně působí zhruba 50 poskytovatelů asistentské péče, přičemž největší kapacity jsou v Praze. Má to svůj důvod, protože do Prahy se mladí lidé s postižením často stěhují. Život je tu pro ně jednodušší. „Připravujeme se na možnou systémovou změnu, která zlepší finanční dostupnost osobní asistence pro lidi s postižením. Až se tak stane, budeme narážet na nedostatek osobních asistentů a asistentek, kterých je už teď málo. Chceme touto kampaní lidem ukázat, že asistování je nejen potřebná práce, ale také práce, která vám toho hodně dá. Nejen peníze, ale také smysl,“ říká Erik Čipera z obecně prospěšné společnosti Asistence, a dodává: „Cílem kampaně je získat co nejvíce nových registrací potenciálních zájemců o asistenci, navýšit počet asistentů po celé republice a posílit dobrou značku asistování.”

Asistence je práce, kterou už dávno znáte

Asistence je celkem obyčejná práce, srovnatelná s jinými. Asistent jen neplní regály v obchodě, ale u někoho doma. Neuklízí kancelář, ale obývací pokoj, nevaří čaj v restauraci, ale svému klientovi. Asistence je ale práce, která není jednotvárná, a navíc má rozhodně smysl.

AI vás nenahradí

„Umělá inteligence je v mnoha směrech skvělý a revoluční vynález a lidem může v mnoha oblastech života pomáhat. Asistenty pro lidi s postižením ale nemůže nahradit nikdy. Tady jsou potřeba ruce, nohy a hlavně srdce,” říká zakladatelka studia Družina Michaela Klakurková.

Služby asistentů využívají lidé s tělesným a kombinovaným postižením ve věku od 16 do 64 let na území Prahy a celé ČR a kteří v důsledku svého postižení potřebují pomoc druhé osoby. S podporou asistenčních služeb mohou svobodně žít v přirozeném prostředí i lidé s těžším postižením. Kapacita služeb asistence trvale narůstá, i tak ale nezvládá pojmout ještě výraznější nárůst zájmu lidí s postižením a seniorů. „Lidé často nevědí, že by vůbec asistovat mohli a že by to zvládli, a právě jim se snažíme přiblížit. Ze zahraničních zkušeností víme, že žádní lidé s postižením nemusí opouštět své domovy a žít v ústavech. A ze zkušeností asistentek a asistentů u nás je patrné, že dělat něco potřebného a užitečného rozvíjí v jejich životech tolik vítané uvědomění si vlastní hodnoty,” dodává Erik Čipera.

Benefity asistentské práce:

  • Zajímavá a pestrá práce, která má smysl.
  • Jedná se o placenou práci.
  • Volná pracovní doba. Mohu si určit kdy a jak dlouho chci pracovat.
  • Dohoda, plný úvazek i zkrácené úvazky dle individuální potřeby.
  • Zaškolení a průběžné další vzdělávání.
  • Podnětné prostředí, kde se dá získat mnoho zkušeností a znalostí pro život.
  • Nevšední zážitky.
  • Silná komunita lidí, přátelské prostředí.

Čtěte dál …