Expert radí: Jak vybrat trekovou obuv

Turistika se v Česku řadí mezi jeden z nejoblíbenějších koníčků. Zahrnuje velké spektrum možností, jak a kde si ji užívat. Není se čemu divit, když naše země nabízí tolik přírodních krás. Ať už jste pořádný horal nebo si zajdete občas na delší procházku, vždy je základem správná obuv. Nás expert poradí, podle jakých parametrů vybrat tu pravou trekovou obuv a užít si tak naplno volný čas.

Proč si pořizovat kvalitní trekovou obuv?

Kladete si otázku, proč si vlastně takové boty pořizovat, když nechodíte žádné velké túry ani nelezete po skalách? Na výlet si nejspíše obujete sportovní tenisky a procházku přeci v klidu zvládnete. Důvod je prostý. Sportovní tenisky bývají většinou nízké, lehké a ohebné. Takové vlastnosti nejsou žádoucí pro pohyb v terénu, byť na kratší procházku. “Horská procházka znamená kamenitý terén, krátké i dlouhé výstupy a sestupy. Na procházku po kamenech a kořenech je potřeba zpevnění kotníku, abyste předešli případným zraněním a následným bolestem svalů, hlavy či zad, ” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel ze společnosti Bennon.cz. Na podešev trekové obuvi je většinou použita pryž nebo TPU (termoplastický polyuretan) pro oděruvzdornost a protiskluznost. Oproti sportovním teniskám mají trekové boty hlubší vzorek na podrážce, který je zvláště vhodný pro horské túry.

Jak vybrat správnou trekingovou obuv?

Parametrů, na které se při výběru trekové obuvi musíte zaměřit je hned několik. Základním pravidlem je si ujasnit, na jakou aktivitu a v jakém prostředí je budete nosit. Nutno podotknout, že treková obuv není určena pouze pro zdolávání horských výšin, ale také pro práci na zahradě či do lesa.

  • podle prostředí, ve kterém bude používána – vnitřní, venkovní, rovný povrch, náročný terén, nošení a manipulace s břemeny
  • podle aktivity při nošení – dlouhé stání, dlouhá chůze, popocházení, stání na žebříku nebo na jiné nestabilní ploše
  • podle anatomického předpokladu chodidla – rozměr, tvar, drobné odlišnosti, pronace a supinace (reakce nohy na dopad)

Další důležitou věcí je správný výběr velikosti. “Vnitřní prostor boty by měl být dostatečně velký. Pohlídejte si, aby nadměrek byl alespoň 1 cm, protože aktivity na které je vhodné si obout trekovou obuv vyžadují také profesionální ponožky. Velikost chodila se tedy zvětší,” radí Kunorza. Dobrá treková obuv by měla mít podšívku s dobrou nasákavostí a v patní části, která kryje opatek by měla být použita “antislip” patička. Jedná se o oporu paty a napomáhá proti samovolnému vyzouvání boty.

Na materiálu záleží

Materiál, který je na svršku boty by měl být lehký a oděruvzdorný, ať už je kožený nebo textilní. Jedním z nejdůležitějších komponentů je podešev. “Treková podešev by měla mít oděruvzdornou a protiskluzovou nášlapku s hrubším vzorkem neboli dezénem. Mezipodešev by měla být lehká s vlastnostmi tlumící nárazy. Celkově je výhodné, když je podešev ohebná v oblasti nártní kosti,” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel ze společnosti Bennon.cz. Treková obuv do náročného terénu jako jsou ferraty vyžaduje naopak tuhou podešev. Také nízká hmotnost boty nebo funkční membrána jsou podmínkami pro dobrou trekovou obuv.

Obuv, která vyniká

Zvolte si kvalitní obuv, která umocní požitek z trávení volného času a zjednodušší každodenní dřinu. Zaměřte se na pohodlí, moderní styl a také bezpečí. Ve společnosti Bennon najdete ještě mnohem více. Bennon klade důraz na kvalitu použitých materiálů. Ty jsou testovány už při výběru a zpracování návrhu. Následně testování probíhá ve vlastní laboratoři ve Zlíně a i v dalších certifikovaných laboratořích. Trekové boty Bennon jsou vyráběny lepeným výrobním postupem nebo přímým nástřikem. Lepený výrobní způsob umožňuje vyrábět i v menších sériích a podporuje variabilnost vlastností hotové obuvi. Přímý nástřik zase představuje nejpevnější způsob spojení podešve a svršku. Samotná technologie klade zvýšené nároky na kvalitu zpracování svršku, což ocení i ten nejnáročnější konečný uživatel.

 Obuv na trek, do práce či na horský výšlap, ale i funkční oblečení a mnoho dalšího zakoupíte na www.bennon.cz.

Čtěte dál …