Co Čech, to sportovec, vyplývá z průzkumu iniciovaného značkou minerálky Magnesia

Sportovní aktivity jsou oblíbenou volnočasovou aktivitou Čechů. Ať už se v létě jedná o jízdu na kole, nebo v zimě o sjezdové lyžování, i při rekreačním sportování je důležité nezapomínat na správné protažení či vhodný pitný režim. Jak se k tomu staví Češi? To zjistil dubnový průzkum* iniciovaný značkou přírodní minerální vody Magnesia.

Podle průzkumu Češi ve volném čase rádi sportují, alespoň někdy rekreační sport provozuje 86 % lidí, alespoň jednou týdně pak sportuje 45 %. Mezi jejich nejoblíbenější pohybové aktivity se řadí cyklistika (51 %), posilování (25 %), běhání (24 %) či sjezdové lyžování (17 %).

Aby sport přinášel lidem užitek a nezadělával jim na pozdější problémy, je důležité myslet nejen na správnou techniku, ale na poctivé zahřátí a rozcvičení. Průzkum ukázal, že až pětina těch, kteří nějaký rekreační sport pravidelně provozují, na začáteční přípravu nedbá. „V rámci ‚rozcvičení‘ před sportovní zátěží, a to i na rekreační úrovni, je dle posledních studií vhodnější zařazovat dynamickou formu strečinku, pro kterou jsou typické odrazy, poskoky a skoky a koordinované rytmické pohyby doprovázené švihovými pohyby vedoucími ke kontrakci svalů v protažené poloze. Tímto typem strečinku se docílí zvýšení funkční schopnosti svalového aparátu s cílem snížení rizika úrazu a zvýšení sportovního výkonu. Další výhodou optimálního rozcvičení je zvýšení krevního průtoku svalovou tkání, zvýšení rychlosti uvolňování energie potřebné pro svalovou činnost a také i změna citlivosti nervových receptorů a distribuce potřebných iontů na nervosvalové membrány,“ říká Helena Vomáčková z katedry fyzioterapie UK FTVS.

Obdobné množství osob vypouští i závěrečné protažení. „Naopak do často opomínané ukončující fáze sportovní aktivity ‚docvičení‘ je vhodné zařadit cviky vedoucí k odstranění únavové bolesti, svalového napětí a protažení zatěžovaných svalových skupin. Vhodnou a doporučovanou variantou je provádění tzv. statického strečinku, který je typický pomalým provedením protahovacích cviků s výdrží v konečné pozici,“ doplňuje Helena Vomáčková.

S nepříjemnými projevy pohybové zátěže bývají spojeny křeče, jimiž při aktivním pohybu trpí více než 50 % rekreačních sportovců. Přitom právě vhodné zahřátí a protažení svalů by jim pomohlo předcházet. Dobrou prevencí je pravidelné doplňování hořčíku, a to například ve formě pití přírodní minerální vody Magnesia, která obsahuje 172 mg hořčíku/l. Vypitím jedné 1,5 l lahve Magnesie přijmete 68 % doporučené dávky hořčíku na den.

Na správný pitný režim během sportování dbá jen 43 % z respondentů, kteří se alespoň někdy věnují pohybovým aktivitám. „Je až zarážející, že dobrý pitný režim je neustále zdůrazňovaným a diskutovaným tématem a o jeho důležitosti asi nikdo nepochybuje, a přesto jej dodržuje jen méně než polovina oslovených respondentů. A přitom dostatek tekutin, minerálních látek a často i energie je klíčovým faktorem pro udržení kvalitního sportovního výkonu. Při nedostatečné hydrataci organismu dochází k poklesu jak fyzické i mentální výkonnosti. Proto je důležité dbát na pitný režim nejen při výkonu, ale dostatečně a správně se zavodnit už před jeho začátkem a nezapomenout ani na doplnění vhodných tekutin i po jeho ukončení,“ doporučuje výživový specialista Petr Havlíček.

Minerální voda Magnesia obsahuje ve snadno vstřebatelné formě přírodní hořčík, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a napomáhá normální činnosti svalů včetně předcházení křečím. Nejen pro rekreační sportovce máme v našem portfoliu neperlivou Magnesii, a to v 1,5l a 0,5l lahvích, ale i ve variantě Magnesia GO 0,7 l se sportovním uzávěrem a designem lahve, který skvěle padne do ruky,“ uvádí Martin Karas, senior brand manager Magnesia.

Vztah Čechů k rekreačnímu sportu ovlivnily dva pandemické roky. Třetina dotazovaných výrazně sportovní aktivity omezila nebo vypustila úplně. Dobrou zprávou ale je, že 75 % z nich se nyní postupně vrátilo ke svým původním návykům před pandemií. Navíc 7 % lidí, kteří někdy sportovali, začalo s novým sportem, nejčastěji s chůzí, turistikou a během.

* Výsledky dle průzkumu MÉDEA RESEARCH z dubna 2022 na reprezentativním vzorku 505 respondentů online populace 18+.

O minerální vodě Magnesia

Magnesia je přírodní středně mineralizovaná voda se značným obsahem hořčíku. Pramení ve Slavkovském lese a čerpá se z přírodního zdroje z hloubky 100 metrů. Je vhodná na pravidelnou konzumaci bez omezení. K dostání je v přírodní neperlivé, jemně perlivé i perlivé variantě. Oblíbené jsou i ochucené varianty řady Magnesia Red s vitaminy B. Více na www.magnesia.cz.

Čtěte dál …