Skvělé vánoční knižní tipy pro celou rodinu z nakladatelství MOBA

Nakladatelství MOBA vydalo během letošního roku celou řadu výjimečných titulů. Jejich výběr může sloužit jako skvělé tipy na vánoční dárky.

Fandíme českým autorům

Novým objevem na české literární scéně je Štěpán Javůrek, jehož prvotiny Chaloupky se prodalo se přes 10 000 kusů. Aktuální román Sudetský dům se dočkal dotisku už měsíc po vydání. Příběh malé vesnice v pohraničí se začíná psát v létě roku 1945. Je po válce, jedni přicházejí, jiní musejí odejít. Každý ale zaplatí vysokou cenu za naději na nový začátek i za svou minulost.

Jednomu z nejčtenějších českých autorů Vlastimilovi Vondruškovi vychází na konci listopadu první díl Lucemburské epopeje s podtitulem Král cizinec (1309 – 1333) o jednom znejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše, ale aspirovala i na to, aby se stala „druhým Římem“ křesťanstva. Románová freska začíná nástupem Jana Lucemburského na český trůn a končí smrtí jeho syna římského císaře a českého krále Karla IV.

Jubilejní třicátý román s Oldřichem z Chlumu pojmenoval jeho autor Vlastimil Vondruška Anděl smrti a říká: „Tentokrát zavedu čtenáře do klasických míst, tedy na Bezděz a do jeho širšího okolí. Rokliny s pískovcovými věžemi, hluboké opuštěné lesy a tajemná zákoutí přímo vybízejí k tomu, aby se zde udál příběh téměř mysteriózní. Proto se tu objevuje i anděl smrti. Tohle zjevení není nové, hovořilo se o něm už kdysi při upálení sekty kacířů. A teď najednou mizí lidé a někteří i umírají násilnou smrtí. Většinou se jedná o potomky těch, kteří za upálením sekty stáli. Jenže kacíři tehdy zemřeli všichni. O to je celá věc záhadnější.“

Haně Marii Körnerové vyjde na konci listopadu nový historický román z konce 16. století Jelení vršek. Barvitě vypráví o rodiněmalého českého šlechtice, která je kvůli dědickým a náboženským sporům rozdělena na dva nepřátelské tábory.

Nejlepší světové detektivky

Osm let čekali čtenáři Johana Theorina na další mysteriózní thriller ze švédského ostrova Öland, který byl nominován na cenu o nejlepší švédský mysteriózní román roku. Letos v říjnu konečně vyšel další tajemný příběh s názvem Hlasy kostí, v němž bývalý policista Gerlof pomůže rozkrýt následky jedné dávné tragédie, provázené strachem a nenávistí. Vše odstartuje nález mrtvého muže pod hromadou kamenů, který tam předtím položil věnec z růží.

„Doposud nejlepší Robothamův román… Je téměř nemožné ho odložit,“ řekl Stephen King o novém thrilleru Michaela Robothama Zavři oči, který je v pořadí osmým dílem série s profesorem O´Loughlinem. Ten je požádán policií o pomoc při vyšetřování brutální vraždy matky a dcery – jedna z nich byla ubodána k smrti, druhá udušena a naaranžovaná do podoby spící Šípkové Růženky.

Romány z Velké Británie

Skvělý příběh napsaný královnou historické fikce Kate Quinn je román Kód růže odkrývající tajemství dešifrovatelek z Bletchey Park. Píše se rok 1940. Zuří druhá světová válka a Británie se připravuje k boji s nacistickým Německem. V zámečku Bletchley Park je založeno speciální kryptografické pracoviště, kde se ty nejbystřejší hlavy učí dešifrovat tajné informace nepřátelských vojsk. Uplyne několik let, je rok 1947 a v Británii se chystá svatba královny Alžběty s princem Filipem. Co a jak tyto události spojuje? Prozradí Kód růže.

Strhující kniha Hedina válka britské autorky Jenny Lecoat vychází ze skutečných a dosud nepříliš známých událostí. Příběh mladé ženy, která za pomoci chytrosti, kuráže a nenadálých přátelství dokáže přežít na nacisty okupovaném ostrově Jersey.

Spisovatelka Tessa Arlen napsala román Královská guvernantka –  Ve službách královny. Čtenáři se vypraví do roku 1931 za mladou Marion Crawfordovou, která začne pracovat jako guvernantka dvou mladých princezen – Lilibet a Margaret Rose Windsorových. Původní půlroční služba se protáhne na osmnáct let. Společně s královskou rodinou prožívá divoké turbulence dvacátého století, přečká s nimi nečekanou abdikaci a nechtěný nástup na královský trůn, strasti druhé světové války i vzlety a pády první skutečné lásky. Jednoho dne však dojde ke zradě, která přeruší její pouto s královskou rodinou navždy…

Dokonalý román

Nejlepší kniha roku 2021 podle časopisů Time, Entertainment Weekly, webu Oprah Daily, Baracka Obamy… Finalista v amerických Národních knižních cenách i kategorie nejlepší kniha roku 2021 v knižních cenách knižního řetezce Barnes&Noble, bestseller The New York Times po 19 týdnů; jeden z 10 titulů, které se v roce 2021 nejvíce objevovaly na seznamech nejlepších knih roku…to je Město v oblacích Anthonyho Doerra, držitele Pulitzerovy ceny.Úchvatný román o dětech na prahu dospělosti v rozvráceném světě, o naději a moci slov. Román, v němž se minulost, přítomnost i budoucnost propojuje ve velkolepý celek. Autor ho věnoval „knihovníkům dneška, včerejška a následujících let“.

Biografie

Monika Czernin předkládá obraz výjimečného panovníka, který v mnohém předběhl svou dobu, v knize Josef II. – Podivuhodné cesty habsburského císaře. Bez velké slávy a početného doprovodu procestuje Josef II. inkognito na konci 18. století svou obrovskou říši. Na vlastní oči zjišťuje, jak žijí jeho poddaní, jak trpí robotou, jak hladoví. Setkává se s prostými lidmi i s knížaty a králi, navštěvuje špitály a továrny a neustále sbírá nové poznatky, které využívá při budování svého moderního státu. U sestry ve Versailles pociťuje předzvěsti Velké francouzské revoluce. Nakonec na cestách stráví čtvrtinu doby své vlády…

Více na www.mobaknihy.cz.

Čtěte dál …