Přes bankovní identitu nově i k lékaři. Lékařské vyšetření na dálku bude díky službě BankID rychlejší a bezpečnější

Pomocí chytrého telefonu se pacienti nyní mohou prokázat i při komunikaci s lékařem. Bankovní identita se v Česku stala normou, své využití tak našla i v odvětví telemedicíny. Využívání zdravotnických aplikací je tak s jejím přispěním bezpečnější a jednodušší. Podle odborníků má služba ověření totožnosti na základě bankovní identity také potenciál oslovit nové uživatele. Naučí je i rozlišovat mezi distanční lékařskou péčí a pochybnými internetovými poradnami.

Bankovní identita – unikátní autentifikátor, díky kterému se lze bezpečně přihlásit do bezpočtu portálů provozovaných státem i soukromými firmami. Od ledna loňského roku ji lze využít třeba v rámci očkovacího portálu, datové schránky nebo portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nyní si služba razí cestu také odvětvím zdravotních služeb. „Při využívání medicínských aplikací nebo online konzultací s lékařem poskytují pacienti druhé straně řadu citlivých informací. Bankovní identita posouvá zabezpečení podobných údajů na zcela novou úroveň. Uživatelé navíc díky ní nemusí řešit ani žádná přístupová hesla nebo formuláře, přihlášení jednoduše potvrdí otiskem prstu ve svém chytrém telefonu,“ říká Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC, největšího poskytovatele ambulantní péče u nás. Podle jeho slov jde především o zásadní posun na poli telemedicíny – tedy lékařské péče poskytované na dálku.

Bezpečnější a pohodlnější

Ověření identity pomocí bankovního účtu se v Česku i ve světě stává normou. „Poskytnout firmě nebo instituci své osobní údaje, číslo občanského průkazu nebo kartičky pojištěnce vyžaduje určitou míru důvěryhodnosti. Bankovní identita má jednoznačný potenciál o ní řadu nových uživatelů přesvědčit – i v oblasti zdravotnictví. Celý ověřovací proces se tím navíc značně zjednoduší,“ dodává Václav Vachta. Sama zdravotnická skupina EUC ostatně přihlašování pomocí bankovní identity službou BankID umožňuje v rámci své telemedicínské služby Lékař online 24/7, která poskytuje pacientům vyšetření na dálku. Podle odborníků jde o důležitý krok vstříc profesionální distanční medicíně. „V českém online prostředí jsme zvyklí spíše na pochybné poradny a hledání diagnostických informací na vlastní pěst na internetu. Využití bankovní identity je pro Čechy způsobem, jak odlišit skutečnou telemedicínu od predátorských webů a domácí samodiagnostiky,“ komentuje Václav Vachta.

Jak to funguje?

Pro občany ČR je bankovní identita něco jako digitální občanka, pomocí které se mohou vedle přihlášení do internetového bankovnictví, bezpečně a jednoduše elektronicky prokázat při používání online služeb státu, např. na Portálu občana, Očkovacího portálu, nebo třeba portálu ČSSZ. Službu BankID, tedy přihlašování prostřednictvím bankovní identity ke službám soukromých firem, mohou v současnosti využívat klienti hned pěti bank – České spořitelny, ČSOB, Monety Money Bank, Komerční banky a Air Bank. V roce 2022 se plánují připojit také Raiffeisenbank, Fio banka, mBank a Unicredit Bank.

Lidé si nemusí zřizovat nic nového, pouze využijí svou stávající metodu přihlášení k elektronickému bankovnictví a potvrdí svou identitu. Díky BankID budou klienti EUC moci využívat jednodušší a bezpečnější způsob komunikace s lékaři,“ uzavírá Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita, a.s., která BankID pro firmy provozuje.

Čtěte dál …

Přírodní katastrofy se podepisují na venku zaparkovaných autech. Jak eliminovat finanční dopady v případě vichřic či povodní?

Přírodní katastrofy každoročně zasáhnou tisíce lidí. Vichřice, kroupy a silné bouřky často ničí vše, co jim přijde do cesty – a výrazně se podepisují na venku zaparkovaných autech. Aktuálně ČR hrozí také silný déšť a velké povodně. Pro takové případy se proto vyplatí...

pokračovat ve čtení