Pokles cen nemovitostí ještě potrvá, říká makléř Tomáš Kučera! Právě on předpověděl, že realitní krize začne letos.

Pád cen nemovitostí, který začal v první polovině tohoto roku, bude podle známého realitního makléře Tomáše Kučery pokračovat. „A nepůjde o pokles krátkodobý. Určitě nemůžeme očekávat, že se situace zlepší za pár měsíců. Současná situace ovlivní ceny v podstatě všude. Jde jen o to o kolik, v jakém regionu a u jakého typu nemovitostí,“ říká makléř, který už v roce 2018 předpověděl, že realitní krize nastane v letošním roce.

Křišťálovou kouli prý pro předpověď budoucnosti nepoužíval. „Mám zkušenosti, data a také pohled do historie. A když nakombinujete tyto tři zdroje, dá se odhadnout, co se s určitou pravděpodobností v budoucnu stane. Jednoduše řečeno, historie včetně krizí se opakuje,“ prohlásil Kučera s tím, že realitní krize se periodicky opakují už stovky let. „Byť mi tady v Česku máme krátkou historii a zažili jsme vlastně jen jednu. Ta se přihodila v roce 2008 a následný pokles cen nemovitostí trval několik let,“ podotkl.

Další z indicií příchodu krize podle Kučery je, když automobilky přestanou nabírat lidi na hlavní pracovní poměr a raději upřednostňují brigádníky. „Výrobci aut jsou globální, mají výrobní závody v mnoha státech a prodávají v podstatě po celém světě. Automobilky okamžitě pociťují výkyvy ekonomik a na svých datech sesbíraných po celém světě to ihned poznají. A když se tak stane, urychleně začnou připravovat opatření a chystat se na horší časy. Nebo když velmi bohatí lidé začnou kumulovat hotovost. To v překladu znamená, chystá se propad, budu nakupovat. Akcie, nemovitosti, umění, firmy…,“ dodal Tomáš Kučera.

Pokud se podle něj lidé chystají prodat svoji nemovitost, udělají tak minutu po dvanácté. „Ceny už klesají a opačný směr naberou zřejmě až za delší časový úsek. Chtějí-li či potřebují prodat, neměli by s tímto krokem otálet. Ceny padají v řádu stovek tisíc i miliónů,“ komentoval aktuální situaci. Těm, co potřebují nemovitost koupit, pak radí: „Platí takové pravidlo, že pokud jste nuceni řešit bytovou situaci, moc se neohlížíte kolem, nespekulujte a prostě si vyberte pro vás to nejvhodnější bydlení. Z dlouhodobého hlediska, navzdory výkyvům v řádu pár let, ceny nemovitostí stále rostou, takže neproděláte. A pokud jste investor, pak mám jednoduchou radu, ve které se skrývá vše potřebné: Cenové dno ještě nenastalo.“

Čtěte dál …