Pohyb jako předsevzetí: Odborník radí, jak neztratit motivaci a cvičit zdravě

Novoroční předsevzetí si každoročně dává více než polovina Čechů. Jen jednomu z deseti už ale vydrží po celý rok.[1] Mezi nejpopulárnější sliby, které k sobě Češi mají, patří především snaha o aktivnější a zdravější denní režim. Statistiky však hovoří proti nám – přes 35 %[2] dospělých a mladistvých se žádnému sportu aktivně nevěnuje. Aby nám tedy motivace vydržela, je zásadní dodržovat několik pravidel – třeba cvičit s partnerem, aktivity si pečlivě plánovat, a nezapomenout se odměnit! Své zdraví bychom však v první řadě měli mít dlouhodobě pod kontrolou – a nebát se jej konzultovat i s odborníkem.

Rok se s rokem sešel, a to znamená jediné – přichází čas na předsevzetí. A tak začínáme hubnout, učit se cizím jazykům, jíst zdravě, méně se stresovat – a především plnit posilovny. „Motivační“ cíl do nového roku si pravidelně stanoví alespoň polovina Čechů. Problém ale nastává ve chvíli, kdy hledáme vůli jej dodržet. Třetina lidí, kteří si novoroční předsevzetí dají, snahu vzdá už po pár dnech. Alespoň tři měsíce vydrží u předsevzetí zhruba polovina z nich a po celý rok zvládne svůj závazek dodržet jen 10 % populace.

Muži cvičí více, ženy jedí zdravěji

Mezi nejoblíbenější předsevzetí patří více pohybu a zdravý životní styl. Sportu se věnuje zhruba 64,8 %[3] Čechů starších 16 let. Alespoň jedenkrát týdně cvičí však pouze třetina[4] z nich.  „Přes 35 %[5] mladistvých a dospělých se žádnému sportu aktivně nevěnuje. To samozřejmě není vůbec dobrý ukazatel, sport totiž pomáhá předcházet spoustě onemocnění. Obecně platí, že pohyb je mnohem bližší mužům, kteří mu věnují průměrně 3,6 hodiny týdně[6]. Ženy v průměru věnují sportovním nebo rekreačním aktivitám ‚jen‘ v přepočtu asi 3,2 hodiny týdně[7],“ vysvětluje prof. MUDr. Ladislav Pyšný, CSc., MPH z Centra sportovní medicíny EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Průzkumy však potvrdily, že ženy muže naopak předčí ve spotřebě ovoce a zeleniny. Přibližně pětina žen si ovoce dopřeje dvakrát i vícekrát denně. V takové míře jej konzumuje jen 12 %[8] mužů. „Klíčové je nesnažit se do své životosprávy zavádět všechny drastické změny najednou. Našemu tělu trvá i několik měsíců, než se zvládne přizpůsobit novému režimu, ať už se jedná o vegetariánství nebo třeba keto dietu. Strava by ve všech případech měla být pestrá a vyvážená – zahrnující bílkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerály a dostatek tekutin,“ nabádá prof. Ladislav Pyšný z Centra sportovní medicíny.

Jak si udržet motivaci po celý rok?

Prvním krokem k tomu, abychom své sportovní cíle během roku naplnili, je realistický nadhled. Své cíle bychom zkrátka měli umět držet trochu na uzdě. V ideálním případě bychom si také měli najít parťáka, se kterým se ve cvičení budeme vzájemně podporovat a motivovat jeden druhého. Tréninky je rovněž vhodné si naplánovat tak, aby se z návštěvy posilovny postupem času stala rutina. Rozhodně není od věci se po sportu vhodně odměnit, na návštěvu posilovny se tak časem začneme těšit. „Nejčastějším důvodem, proč cvičení odkládáme, je mnohdy čas, kterého nemáme na zbyt. Z hlediska motivace pomáhá si zafixovat, že cvičíme jen a pouze pro sebe. Návštěvu posilovny nesmíme vnímat jako nepříjemnost, naopak cvičením si naše mysl odpočine a díky tomu se nám bude mimo jiné třeba i lépe usínat,“ říká prof. Ladislav Pyšný.


[1] https://www.welovecycling.com/cs/2023/01/03/novorocni-predsevzeti-kolik-lidi-vydrzi-alespon-tri-mesice/

[2] https://www.czso.cz/csu/czso/28-sport-5yeb79ly1g

[3] https://www.czso.cz/csu/czso/28-sport-5yeb79ly1g

[4] https://www.czso.cz/csu/czso/28-sport-5yeb79ly1g

[5] https://www.czso.cz/csu/czso/28-sport-5yeb79ly1g

[6] https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim

[7] https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim

[8] https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim

Čtěte dál …