Každou chvíli se v médiích objeví titulek jako „Týden po porodu a XY má svou dokonalou postavu zpět“ nebo „Před měsícem rodila? Ani byste to nepoznali!“. Média dávají ženám najevo, že vypadat dobře po porodu v co nejkratší době je skoro nutnost. Je to ale realistická představa? Může se vůbec tak rychle tělo vrátit do normálu? A co když se do „normálu“ už nevrátí nikdy? Zeptali jsme se plastického chirurga, MUDr. Karla Urbana z pražské kliniky Esthé, jak to s ženským tělem po porodu je a s čím může pomoct estetická medicína, pokud má žena pocit, že to potřebuje.
Pokud v médiích zahlédnete článek komentující něčí vzhled po porodu, pravděpodobně se v něm dozvíte, jak ta-která známá osobnost vypadá chvilku po porodu perfektně s dokonale plochým bříškem, jako by ani nebyla těhotná. K takovému výsledku je třeba přísný režim cvičení a diety velmi časně po porodu. Mnohdy ale také návštěva na estetické klinice. Své původní postavy můžete mnohdy dosáhnout pouhou dobře umístěnou liposukcí, například bříška nebo boků. Vrácení těla do stavu před těhotenstvím ale může komplikovat několik faktorů, o kterých se už v bulvárním článku nedozvíte. Mnoho žen například trpí diastázou neboli rozestupem břišních svalů, díky které zůstává vypouklé břicho i po porodu. Před některými obtížemi vás nezachrání ani cvičení, ani krémy. „Ne vždy jsou tkáně po porodu dostatečně pevné a elastické, aby byly schopné se vrátit do původního stavu. Často se stává, že kůže popraská (vzniknou tzv. strie), už se nestáhne a zůstane volná. Během těhotenství může dojít také k rozestupu přímých svalů břišních a oslabení břišní stěny, což bývá hlavní příčinou vyklenutí břicha. Je obtížné tomu zabránit. Různé cviky a krémy mohou sice být trochu nápomocné, ale genetická dispozice má zde největší vliv,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Karel Urban z pražské kliniky Esthé, který od povislého bříška pomohl už stovkám žen.
Bříško může být po porodu povislé, kůže vytažená a svaly povolené a slabé. Abdominoplastika umí vyřešit všechny tyto problémy najednou, během konzultace vám doktor sdělí, který typ zákroku je pro vás ideální. „Těch variant je samozřejmě více. V případě, že je břišní stěna pevná a nadbytek kůže je pouze v oblasti pod pupíkem, můžeme provést miniabdominoplastiku, kdy se odstraňuje nadbytek kůže a vypíná břišní stěna od pupíku dolu. Někdy je možné doplnit tento výkon o liposukci horní části břicha, případně i boků. Ale i samotných abdominoplastik je více typů a podle nálezu přistupujeme k variantě s obříznutím pupku, bez obříznutí pupku, s horizontální jizvičkou v podbřišku nebo i s vertikální jizvou od pupku dolu. Proto je vždy před výkonem velmi důležitá konzultace se zkušeným plastickým chirurgem, který na základě mnoho faktorů zváží a doporučí vhodné řešení pro konkrétní pacientku,“ přibližuje jednotlivé varianty MUDr. Urban. „Při abdominoplastice můžeme někdy v indikovaných případech provádět současně liposukci břicha i boků. Liposukce nám pomůže ztenčit podkožní tukovou tkáň a lépe vytvarovat břišní stěnu i boky,“ dodává vyhledávaný lékař.
Těhotenství může dát zabrat i vašim břišním svalům. Tělo se přizpůsobuje plodu, do jisté míry přeskupuje orgány a zvyšuje tlak, který zapříčiní rozestup přímých svalů břišních – dochází k diastáze.
„Způsobuje jí zvýšení nitrobřišního tlaku, kdy se svaly normálně spojené ve střední čáře břicha rozestoupí a mezi nimi vznikne mezera vyplněná pouze vazivovou tkání. Při tomto stavu dochází k oslabení břišní stěny a omezené funkci břišních svalů,“ popisuje příčinu vypouklého bříška plastický chirurg.„Většinou diastázu nacházíme u žen po těhotenství, ale mohou být i jiné příčiny jejího vzniku. Ani u mužů není výjimečný výskyt diastázy, zde je ale často spojený s nadváhou nebo stavem po úrazu či operaci,“ upozorňuje MUDr. Karel Urban.
Samotný zákrok podstupujete v celkové anestézii. V nemocnici, ve které budete hospitalizovaná 2-4 dny po operaci, vám nasadí kompresní pás a prádlo, které je třeba nosit zhruba po dobu 6 týdnů. Jako po každé rozsáhlejší operaci je třeba po propuštění do domácí péče udržovat klidový režim alespoň 2 týdny. Fyzické zátěži byste se pak měla vyhnout na cca 4-6 týdnů. „Po operaci břišní stěny je vhodné vždy nosit elastické kompresivní prádlo. To nejen odlehčuje a omezuje zátěž břišní stěny, ale zároveň snižuje riziko otoků a pooperačního krvácení. Rekonvalescence a pooperační režim záleží i na tom, zda provádíme pouze abdominoplastiku (odstraňujeme nadbytek kůže a podkoží z břišní stěny) nebo současně řešíme i diastázu a sešíváme břišní svaly,“ líčí MUDr. Urban.
Zrovna u abdominoplastiky po porodu je jasné, že vás doma klidový režim čeká jen stěží. Je proto potřeba mít dopředu jasno, kdo vám s ratolestmi pomůže, protože jinak byste mohla negativně ovlivnit výsledek celé operace. Pokud máte pocit, že byste v klidu nebyla, je lepší operaci odložit na období, kdy si zasloužený pooperační odpočinek budete moci dopřát.
Pokud plánujete otěhotnět víckrát, lékaři obecně doporučují nechat abdominoplastiku až po posledním porodu. Každý další výkyv váhy může ovlivnit výsledek operace a vy tak můžete stát před dalším rozhodováním, jestli jít do dalších úprav. Pokud vám ale osud do cesty postaví další miminko, aniž byste to předem plánovala, prodělaná abdominoplastika pro těhotenství rozhodně riziko nepředstavuje. „Těhotenství po abdominoplastice není problém. Většinou se abdominoplastika provádí, když už žena neplánuje další dítě. Jestliže ho po abdominoplastice ale ještě chce, doporučujeme počkat alespoň jeden rok od operace. Ale z praxe vím, že i při neplánovaném těhotenství krátce po operaci břišní stěny proběhlo těhotenství i porod bez problémů,“ uklidňuje pacientky MUDr. Karel Urban.
Vypadat po porodu skvěle není ani nutnost, ani standard. Tělo prochází fyziologickými a hormonálními změnami, tvoří v sobě nový život, je tedy samozřejmé, že se na něm těhotenství podepíše. Pokud však máte pocit, že byste se cítila líp v péči dobrého plastického chirurga, vězte, že dnes už je to běžná záležitost.
FOTO: Archiv kliniky Esthé