Pamětní „bankovky“ jsou hitem. K jejich prodeji se přidávají další zoologické zahrady

Medvěda, zebru, šimpanze, tučňáka, krokodýla či levharta – nejen tato zvířata můžete mít doma.  Stačí vyrazit do některé z osmi zoologických zahrad v Česku a koupit si tam originální pamětní „bankovku“ s obrázky zvířat. Výtvarně výjimečné pamětní listy začaly již loni prodávat čtyři zoologické zahrady – v Liberci, Olomouci, Plzni a ve Dvoře Králové – a „bankovky“ se okamžitě staly mezi návštěvníky a sběrateli hitem. V letošním roce se proto jejich prodej rozšiřuje do dalších pěti zoologických zahrad a návštěvníci si budou moci vybrat z dalších osmi motivů. K dostání budou v  Zoo Liberec, Zoo Plzeň, Safari Park Dvůr Králové, Zoo Olomouc, Zoo Ostrava, Zoo Jihlava, Zoo Na Hrádečku, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Chomutov.

„Zájem návštěvníků o pamětní listy v podobě bankovek potvrdil, že jsme národem sběratelů. A pokud je tato vášeň spojená s podporou ohrožených druhů zvířat, tak úsilí všech, kteří se na tomto projektu podíleli, od výtvarníků po tiskaře a realizační týmy, dostává další smysl,“ říká generální ředitel Státní tiskárny cenin, která pamětní listy vyrábí, Tomáš Hebelka, MSc. „Velice nás těší, že tento projekt byl v loňském roce tak úspěšný a společně můžeme navázat další emisí,“ dodává. Emisní plán je totiž ještě na dalších sedm let, kdy by každým rokem měly přibýt nové motivy.

Každá koruna pomáhá

Loni si mohli návštěvníci pořídit pamětní listy „Naše Zoo“ v podobě bankovky s obrázky pandy červené, surikaty, lemura kata, tygra ussurijského, krajty zelené, lva berberského či žirafy Rothschildovy. Byla připravená i „bankovka“ s rysem ostrovidem, ale ta se nakonec nerealizovala. Letos k nim přibydou obrázky pralesničky mnohobarvé, krokodýla čelnatého, šimpanze učenlivého, levharta skvrnitého, zebry stepní, tučňáka brýlatého, medvěda hnědého a slona indického.

Kresba zvířat je velice propracovaná a zvířata jsou na obrázcích usazena do svých biotopů. Autorem ilustrací je česká akademická sochařka a medailérka Majka Wichnerová, autorem kompozicí je Michal Krejcar a autorem grafického zpracování je slovenský designér Matej Gábriš. Hodnota bankovek je na všech prodejních místech jednotná v ceně 100 Kč a část výtěžku z prodeje jde na ochranu zvířat.

To potvrzuje i ředitel olomoucké zoo, v níž se loni prodalo „bankovek“ nejvíc, Dr. Ing. Radomír Hrabáň: „Nevím, jak jsme toho docílili, každopádně děkujeme za zájem veřejnosti, protože část zisku z prodeje bude poukázána na naše záchranné projekty.“

Posviťte si na ni

S pamětními listy v podobě bankovek se mohou návštěvníci setkat i ve vybraných zoologických zahradách v Polsku či na Slovensku. Ty české jsou však opatřeny na lícové straně českým lvem ze stříbrné fólie. A už jejich samotný nákup může být pro návštěvníky zážitkem. Prodávají se v samoobslužných automatech, které jsou vybaveny UV lampou, pod níž se na „bankovce“ objeví další okem neviditelné prvky podobné těm na skutečných bankovkách.

Čtěte dál …

Chystáte se na letní festival, výlet nebo dovolenou? Nezapomeňte přibalit tyto LUSH produkty, které zkrátka musíte mít s sebou!

Bezobalový šampon, řasenka, či pasta na zuby v tabletkách. Vyberte si cruelty-free produkty, které ušetří místo v zavazadle a zároveň nepotřebují zbytečný plastový obal. Výhra pro Vás i pro planetu! OceanBezobalová řasenka395 Kč/ kusNahatá řasenka Ocean vašim řasám...

pokračovat ve čtení