O konsolidace žádají hlavně lidé ve věku 51 až 60 let a častěji ženy

V roce 2022 vzrostl počet konsolidací meziročně o 31 %. Stejně jako v roce 2021, žádali i v loňském roce o konsolidace nejvíce lidé ve věku 51 až 60 let. Oproti roku 2021 kleslo počet konsolidací u lidí starších 60 let. Stále platí, že ženy si častěji slučují půjčky do jedné, ale rozdíl s opačným pohlavím se stírá. V roce 2021 se jednalo o 56 % žen, v roce 2022 o 54 %. Vyplývá to z údajů společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry. Konsolidace je optimalizovaný úvěr, který může pomoci v případě problémů se splácením, ale je stále častěji využíván v situaci, kdy klienti chtějí ušetřit měsíční splátky.

Povědomí o možnosti spojení více úvěru do jednoho roste. Hlavní výhodou je částka, kterou může klient ušetřit každý měsíc. „Počet konsolidací, které naše společnost v loňském roce uzavřela, vzrostl oproti roku 2021 o 31 %, což mimo jiné přičítáme současné ekonomické situaci, kdy celoplošné zdražování a růst úroků nutí lidi starat se více o své finance a hledat možnosti, jak ušetřit. Nejčastěji slučujeme do jednoho 3-4 úvěry. Od roku 2012 využilo konsolidaci v Česku již více než 25 000 našich klientů, a řeší ji především lidé, kteří potřebují finanční prostředky na nenadálý výdaj, konsolidace jim tak přinese další peníze do rodinného rozpočtu,uvádí Milan Cáder, marketingový a produktový ředitel Home Credit ČR a SR.

V loňském roce přišel Home Credit také s možností uzavírat konsolidace online, tyto žádosti tvoří aktuálně 1/10 ze všech poskytnutých konsolidací. Podíl konsolidací v celkovém objemu úvěrů tvoří stabilně 1/3.

V dnešní době se lidé mohou snadno dostat do situace, kdy je pro ně těžké splácet své závazky, může dojít ke snížení jejich příjmů nebo je pro ně obtížné uhlídat všechny termíny splátek.   

Výhodou konsolidace je její jednoduchost. Jedná se o jeden úvěr s jednou splátkou, nemusí se sledovat více úvěrů s různou dobou splatnosti. Hlídá se jen jeden termín splatnosti. Spojit lze úvěry, kreditní karty, kontokorenty i leasing a mnohdy i mikroúvěry. Běžně se již i konsolidované úvěry pojišťují pro případy náhlé nemožnosti splácet v době nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání. 

Průměrně konsolidujeme úvěry v celkové výši 270 tisíc Kč, typicky se jedná o 3-4 spotřebitelské úvěry,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit. „Výjimečně se stane, že konsolidujeme až 10 úvěrů, refinancovat můžeme hotovostní a spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorentní úvěry nebo leasingové úvěry,“ dodává Zborovský.

Konsolidace je forma úvěru se všemi pravidly, výhodami a odpovědností splácet a dodržovat dohodnutá pravidla. Při volbě společnosti, která poskytuje konsolidace, se doporučuje postupovat stejně jako při výběru poskytovatele úvěru. Vyplatí se seznámit se s referencemi na webu, prostudovat jejich webové stránky, poptat se známých a seznam licencovaných poskytovatelů úvěrů je samozřejmě k dispozici i na stránkách ČNB.

„Kromě konsolidace může v dnešní době pomoci také flexibilní půjčka, kterou si klient lehce přizpůsobí své aktuální situaci, každý měsíc může splácet jinou částku, musí pouze dodržet stanovenou minimální hranici splátky. Tato půjčka nabízí také opětovné čerpání nebo jednorázové splacení bez dalších poplatků,“ vysvětluje Milan Cáder z Home Creditu.

Foto: Shutterstock

Čtěte dál …

Módní kousky s florálními motivy

Květované vzory jsou každoročním oblíbeným trendem, a i letos je rozkvetlá móda jedním z hlavních hitů letní sezóny. Rozkveťte v outfitu s florálními motivy, v módě budou jak jemné drobné kvítky, tak výrazné květované plochy, které okamžitě upoutají...

pokračovat ve čtení