Sedm tipů, jak rozpoznat kvalitní sluneční brýle

Móda

Vybrat si sluneční brýle není jen tak. Na e-shopech nebo v prodejnách vidíte desítky nejrůznějších modelů, značek a provedení. Které však budou pro vás ty pravé? Optometristka prozradí, podle čeho vybírat a čemu se raději vyvarovat. 

  1. Sluneční brýle by měly být polarizované

Stále více výrobců brýlí přichází s celými sériemi polarizačních brýlí. Polarizační sluneční brýle jsou většinou dostupné v mnoha barevných odstínech, tvarech a velikostech. Některé značky, jako například Crullé, má polarizované všechny ze slunečních brýlí. “Všeobecně vzato, tmavší odstíny poskytují větší míru polarizace. Základem slunečních brýlí je UV filtr”, radí Kristýna Štěbetáková, optometristka za Alensa.cz. Polarizace je nadstavbový filtr, který propouští jen vertikální světlo a pohlcuje světlo horizontální. 

  1. Chrání před UV zářením 

Sluneční brýle nosíme, abychom ochránili své oči od škodlivého UVA a UVB záření. Ultrafialové záření může způsobit poškození sítnice a další zdravotní problémy, jako je například šedý zákal. Proto je dobré svůj zrak chránit a vliv slunečního záření na zdraví nepodceňovat. Ochranu proti UV záření však neposkytují jen sluneční brýle. “Také některé druhy kontaktních čoček obsahují UV filtr. Avšak i s těmito čočkami doporučuji chránit oči slunečními brýlemi”, říká Štěbetáková. Stejně tak kvalitní čiré dioptrické skla mají UV filtr přímo ve své základní úpravě. 

  1. Povrchové úpravy v ceně

Kvalitní sluneční brýle by měli mít povrchové úpravy skel. Důležité je například tvrzení. Jelikož je nosíme při různých aktivitách, například sportovních, s tvrzenými skly se nemusíte být škrábanců. Jsou totiž odolnější. Tuto úpravu oceníte zejména pokud se jedná o brýle pro děti. Mezi ostatní důležité povrchové úpravy patří antireflex, samočisticí nebo hydrofobní vrstva. 

  1. Kvalita na první pohled

Kvalitní sluneční brýle rozeznáte na první pohled. “Brýle by měly obsahovat originální balení včetně příbalového letáku, certifikátu autenticity anebo potvrzení, že jsou polarizované”, dodává Štěbetáková. Kvalitní brýle mají svou značku vyobrazenou na rámech nebo bočnicích. Pro brýle objednané z e-shopu Alensa.cz je standartem v balení pouzdro a hadřík. 

  1. Vybírejte z privátních značek 

Jedná se o značky, které nejsou vázané s konkrétní optikou či jiným obchodem s optickými potřebami a nejsou dostupné v jiné distribuční síti, zkrátka je jinde nekoupíte. Privátní značky jsou velmi podobné těm, které seženete na internetu. Tyto alternativní značky kontaktních čoček a brýlí pochází od renomovaných výrobců a bývají cenově podstatně výhodnější. Například právě značka Crullé z e-shopu Alensa.cz je designová značka dioptrických a slunečních brýlí s kvalitním provedením, širokým sortimentem a za velmi přijatelné ceny. 

  1. Kvalitní rám 

Sluneční brýle neposuzujeme jen podle kvalitních čoček, ale i podle kvality obrouček. Měly by být dostatečně odolné a lehké. Hmotnost brýlí by se měla rovnoměrně rozprostřít po celé tváři. Kromě plastových nožiček je nyní modernější kov. Je to výborná volba pro svou trvanlivost. 

UŽITEČNÝ TIP optometristky společnosti Alensa.cz: VYVARUJTE SE LACINÝM SLUNEČNÍM BRÝLÍM

“Je pravdou, že i méně kvalitní brýle dokáží částečně zabránit proniknutí nebezpečného UV záření do očí. Neznamená to ale, že jsou bezpečné. Při nošení levných slunečních brýlí zůstane zornička oka rozšířená, jako kdyby byla ve tmě. Širokou zorničkou potom sluneční záření lehce proniká do vnitřku oka, kde může napáchat škodu,” říká Kristýna Štěbetáková. Pokud hledáte kvalitní sluneční brýle, čočka by měla mít polarizaci a především zmíněnou UV ochranu, v převážné většině zmíněnou na brýlích nebo alespoň u brýlí. Antireflex ze zadní strany čočky je výhodou, jelikož zabraňuje špatnému odrazu slunečních paprsků, ze zadní strany brýlí, do oka. 

Široký výběr kvalitních slunečních i dioptrických brýlí a kontaktních čoček zakoupíte na e-shopu www.alensa.cz.

Čtěte dál …

Hotel Sen hostil soutěžící 17. ročníku Miss & Mr. Look Bella 2022. Nechyběli porotci Felix Slováček, Kateřina Brožová nebo Marian Vojtko a další.

Protože se soustředění adeptů na titul celostátní soutěže Miss & Mr. Look Bella 2022 koná v proslulém Hotelu Sen v Senohrabech, uskutečnila se v jeho prostorech i zahajovací tisková konference. Té se kromě již zmíněných soutěžících účastnili i někteří porotci,...

pokračovat ve čtení