Módní expertka radí: Jak vybrat skvěle padnoucí kabát

S přicházející zimou se všichni oblékáme do teplejšího oblečení. Výběr správného kabátu může mít velký dopad na náš šatník. Je to totiž všestranný kus oblečení, který na nás lidé vidí jako první, a v chladném období i jako poslední. Kabát dotváří celkový obraz našeho outfitu. Jak ale vybrat ideální a dokonale padnoucí kabát, ve kterém navíc nebudeme mrznout? Módní expertka prozradí základní pravidla, jak takový kabát vybrat.

Nákup kvalitního kabátu bývá většinou velkou investicí, která se ale vyplatí. Namísto vybírání čehokoliv, co je zrovna v akci nebo se zdá, že výborně padne, se řiďme pár jednoduchými pravidly a vyhneme se tak drahé chybě. 

Základní pravidlo při výběru kabátu

Nejdůležitějším pravidlem při výběru kabátu je ujasnit si, na jaké roční období ho pořizujeme. “Výběr jarního či podzimního kabátu bude určitě složitější, než zimního. V těchto přechodných obdobích je totiž počasí naprosto nevyzpytatelné. Zaměřte se při výběru například na vysoký límec, který ochrání váš krk proti studenému větru.” radí Erika Poštolková, módní expertka Bezvasport.cz. Velmi oblíbené jsou trenčkoty, které jsou vyrobené z lehkého materiálů, ale bývají zároveň nepromokavé. 

V barevnosti se meze nekladou a extravagance je vítána. Pokud ovšem sháníme co nejvíc univerzální kabát, hodící se ke každému outfitu, zvolíme barvu černou nebo v posledních letech tolik oblíbenou béžovou. “U béžových kabátů bychom si měli dávat pozor na odstín. Nejlépe vybírat takový, který padne k odstínu naší pleti. Příliš světlá barva pro typ lidí s bledší pletí nebude to pravé a kabát nevynikne,” dodává Poštolková.  Každý kabát by měl sahat minimálně ke kolenům, nejlépe až do půli stehen. 

Materiál je důležitý

Zimní kabát nás musí chránit především před velmi nízkými teplotami, ale také proti výraznější nepřízni počasí jako jsou sníh nebo vichřice. Vyrábí se proto z jiných materiálů, než ty přechodové. “Vůbec nejlepším materiálem pro zimní kabát je vlna. Je hřejivá, ale i odolná proti vlhku. Takové kabáty se řadí do vyšší cenové kategorie a tak postačí poměr vlny ve směsi spolu s dalšími materiály, například s hedvábím, polyesterem nebo nylonem,” radí Poštolková.  Čím je kabát delší, tím lepší. Měl by ovšem vždy skvěle padnout, aby se v něm postava neztrácela. Zaměřte se na komponenty jako jsou široký límec, kapuce nebo zavinovací typ kabátu. 

Podle typu postavy 

Výběr správně padnoucího kabátu se odvíjí podle typu naší postavy. V podstatě vyhráno mají štíhlé a vysoké ženy, k jejich postavě se hodí jakýkoliv střih. Ženy menšího vzrůstu by neměly volit příliš velké a těžké kabáty, zbytečně budí dojem většího objemu. Pořiďte si spíše upnutý model, který zvýrazňuje postavu. “Pokud postava odpovídá typu hrušky, měli bychom si pořídit kabát áčkového střihu. Typu postavy přesýpací hodiny bude nejvíce slušet kabát stažený páskem. Naopak při typu postavy jablka se páskům vyhněte,” říká módní expertka Erika Poštolková za Bezvasport.cz. Velkou roli hraje velikost kabátu. Doporučujeme vybírat o číslo větší, než je naše skutečná velikost. Potřebujeme kousek, do kterého se vejdeme i s hrubším svetrem. 

Outfitů, které můžeme s jedním kabátem vytvořit je nespočet. Obrovskou výhodou je, že se hodí opravdu ke všemu. Pohodlně padne k teplákovým soupravám či džínům a pokud si ho vezmeme k sukni a vysokým kozačkám, můžeme rovnou na přehlídkové molo. Jednoduché outfity obzvláštníme pomocí doplňků jako jsou čepice, rukavice, šály nebo klobouky. Naopak, čím výraznější kabát, tím méně výrazné doplňky. Přejeme šťastnou ruku při výběru toho pravého kabátu!

Široký výběr kabátů, bund, svetrů a dalšího módního oblečení naleznete na www.bezvasport.cz

Čtěte dál …

Anna Kristyna Sion, česká šperkařka, která slaví úspěchy i v dalekém Thajsku a Tina Hollas, módní návrhářka, která nepodléhá módnímu diktátu uspořádaly první společný pop-up

Studovaly stejnou školu, jejich díla se vyznačují precizním zpracováním. Obě vyznávají dokonalost, váží si svých klientů, kteří se cítí být součástí jejich rodiny. O kom je řeč? Jednou je šperkařka Anna Kristyna Sion a druhou módní návrhářka Tina Hollas. Tyto dvě ženy...

pokračovat ve čtení