Klára Kašparová, DiS. diplomovaný oční optik OptikDoDomu.cz radí: Jak vybrat brýle? Na co je třeba se zaměřit, co všechno zohlednit?

Móda, Zeptali jsme se ...

 

Brýle by neměly být širší než lícní kosti. Oko by mělo být umístěno ve středu očnice. Obruba by měla být max. v úrovni obočí, ideálně o trochu níž. Brýle by vás neměly tlačit a zároveň by měly pevně sedět.

Obruby vybírejte s ohledem na počet dioptrií. Pro vyšší plusové a mínusové dioptrie volte celorámovou obrubu s co nejmenší očnicí. Pokud jsou očnice příliš velké, tloušťka dioptrických skel nepůsobí esteticky dobře. Doporučujeme také tenčené čočky.

Zohledňujte hmotnost a materiál. Při alergiích na kov jsou vhodné titanové nebo plastové obruby. Při alergiích na změkčovadla v plastech volte kovovou obrubu.

Vybírejte brýle i podle tvaru obličeje. Existují základní 4 typy – hranatý (oválné brýle, kulatější tvary i retrobrýle), kulatý (úzké rámy a hranatější okraje, příp. obdélníkový tvar nebo brýle s výraznější horní obrubou), oválný (jakýkoliv typ brýlí) a srdcovitý (lehké a oblé rámy či vzdušné nepříliš výrazné obroučky).

Myslete na typ pleti. Odstíny jako červená, oranžová, zlatá, měděná a žlutá jsou vhodné pro teplý odstín pleti. Naopak ke studenému se hodí bílá, fialová, zelená a modrá.

Doporučuji pořídit si více brýlí. Jedny pro běžné nošení, jiné pro sport apod. Kvalitní brýle nemusí být drahé. Např. OptikDoDomu.cz je výrobce vlastních dioptrických a slunečních brýlích značky Icona. Dodávají se přímo od výrobce. Proto jsou až o 50 % levnější než v běžných optikách. Lákadlem ovšem mohou být také jednorázové brýle z marketů, ale ty většinou nesplňují vaše individuální požadavky na centraci a různorodost dioptrií na každém oku.

Čtěte dál …