Brýle by neměly být širší než lícní kosti. Oko by mělo být umístěno ve středu očnice. Obruba by měla být max. v úrovni obočí, ideálně o trochu níž. Brýle by vás neměly tlačit a zároveň by měly pevně sedět.
Obruby vybírejte s ohledem na počet dioptrií. Pro vyšší plusové a mínusové dioptrie volte celorámovou obrubu s co nejmenší očnicí. Pokud jsou očnice příliš velké, tloušťka dioptrických skel nepůsobí esteticky dobře. Doporučujeme také tenčené čočky.
Zohledňujte hmotnost a materiál. Při alergiích na kov jsou vhodné titanové nebo plastové obruby. Při alergiích na změkčovadla v plastech volte kovovou obrubu.
Vybírejte brýle i podle tvaru obličeje. Existují základní 4 typy – hranatý (oválné brýle, kulatější tvary i retrobrýle), kulatý (úzké rámy a hranatější okraje, příp. obdélníkový tvar nebo brýle s výraznější horní obrubou), oválný (jakýkoliv typ brýlí) a srdcovitý (lehké a oblé rámy či vzdušné nepříliš výrazné obroučky).
Myslete na typ pleti. Odstíny jako červená, oranžová, zlatá, měděná a žlutá jsou vhodné pro teplý odstín pleti. Naopak ke studenému se hodí bílá, fialová, zelená a modrá.
Doporučuji pořídit si více brýlí. Jedny pro běžné nošení, jiné pro sport apod. Kvalitní brýle nemusí být drahé. Např. OptikDoDomu.cz je výrobce vlastních dioptrických a slunečních brýlích značky Icona. Dodávají se přímo od výrobce. Proto jsou až o 50 % levnější než v běžných optikách. Lákadlem ovšem mohou být také jednorázové brýle z marketů, ale ty většinou nesplňují vaše individuální požadavky na centraci a různorodost dioptrií na každém oku.