Dioptrické sluneční brýle? Jaké jsou trendy a proč je raději nekupovat u stánku?

Přestože sluneční brýle můžeme nosit víceméně po celý rok, největší sezóna je právě teď. Většina z nás ovšem potřebuje i brýle dioptrické. Pokud vám nevyhovují kontaktní čočky v kombinaci se slunečními brýlemi, jaké máte možnosti, abyste dobře viděli a zároveň si chránili zrak? Vyzpovídali jsme KláruKašparovou DiS., diplomovaného očního optika z OptikDoDomu.cz.

Dioptrické brýle jsou nedílným doplňkem většiny naší populace. Jaké mám možnosti, když potřebuji také brýle sluneční? Jaké jsou současné trendy a mám možnost na výběr?

Hitem posledních několika sezón se staly dioptrické brýle se slunečním polarizačním klipem na magnet. Nabízíme je také u nás v OptikDoDomu.cz. Klip je přichycen k obrubě pomocí magnetků zabudovaných do očnice obruby a kopíruje přesně tvar obruby. Brýle vypadají elegantně a od klasických slunečních brýlí jsou skoro k nerozeznání. Tento typ brýlí je vlastně 2v1. Čiré brýle díky zacvaknutí klipu změníte na sluneční.

Další možností je zabroušení stále zabarvené sluneční dioptrické čočky do jakékoliv dioptrické obruby. Vytvoříte si tak vlastní dámské nebo pánské sluneční dioptrické brýle.

Pokud chcete mít pouze jedny brýle, nechcete u sebe neustále nosit brýle čiré i sluneční, řešením mohou být fotochromatické čočky. Ty se zabarví přesně dle intenzity světla.

V posledních letech se dostávají do obliby brýle s polarizačními skly. Můžete nám stručně vysvětlit jejich princip a seznámit nás opět stručně s některými konkrétními technologiemi?

Denní světlo se šíří prostorem ve vlnách, které kmitají všemi směry. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy, stane se světlem polarizovaným, jehož vlny se pohybují ve dvou rovinách – horizontální a vertikální. Vertikální polarizované světlo je pro naše oči velice prospěšné, umožňuje vidět kontrastně a barevně. Horizontálně polarizované světlo vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Polarizační filtr odstraňuje tyto horizontální odlesky, jako např. odlesky silnice, zrcadlení palubní desky na předním skle auta, odlesky na sněhu, vodní hladině a podobně.

Vidění přes polarizační brýle je proto komfortní a bez nepříjemného oslnění. Proto všechny sluneční brýle naší značky Icona (exkluzivně k zakoupení v  OptikDoDomu.cz) mají polarizační brýlová skla. Polarizační brýle oceníte při řízení auta, sportování, pobytu u vody, zimních sportech nebo třeba při čtení časopisu u bazénu.

Mohou být polarizační brýle také ve variantě s dioptriemi?

Ano, dnešní technologie výroby umožňuje zasadit sluneční polarizační dioptrické čočky do jakékoliv  dioptrické obruby. Na výběr má klient opět z několika možností.

Stále zabarvené sluneční dioptrické čočky s polarizační úpravou promění jakékoliv dioptrické obruby v originální sluneční brýle. Nejčastější zabarvení čoček je šedá nebo hnědá barva. Možné je doplnění kvalitních polarizačních čoček o další povrchové úpravy, jako je antireflex, tvrzení a hydrofobní úprava. Dioptrické polarizační brýle lze také zakoupit i ve variantě fotochromatické.

Perfektním kompromisem, jak získat polarizační sluneční brýle, jsou již zmiňované dioptrické obruby s polarizačním magnetickým klipem.

Jaký máte názor na to koupit si dioptrické nebo sluneční brýle např. v drogerii? Proč ano, nebo proč ne?

Rozhodně bych nedoporučila nakupovat sluneční nebo dioptrické brýle u stánku nebo v drogérii. Nepodléhají žádné kontrole, zda mají UV filtr, a není u nich garance, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Proto může vzniknout alergická reakce. Kvalitní sluneční brýle obsahující UV filtr mají nálepku s označením UV 400 a velkými písmeny CE, což je označení, že sluneční brýle odpovídají příslušným normám Evropské unie.

Co se týče hotových dioptrických brýlí, které nabízí drogerie, hypermarkety nebo stánkaři, jsou nevhodné pro každodenní dlouhodobé nošení. Vždy totiž mají stejnou dioptrickou hodnotu na obě oči, hodně lidí má ale dioptrickou hodnotu na každém oku jinou nebo mají astigmatismus.

Dioptrické brýle z drogerie neřeší individuální centraci brýlí. Aby byly brýle korekční pomůckou, musí být přesně vycentrovány – ohnisko čočky musí odpovídat ohnisku oka.

A v neposlední řadě je u hotových brýlí použit nekvalitní materiál na čočky. Čočky nejsou tvrzené, proto se rychle poškrábou, a nemají na sobě antireflexní vrstvu, která redukuje odlesky. 

Čtěte dál …

Zazařte v zelené – barvě jara

Jarní módní kolekce jsou plné výrazných a intenzívních barev. Jednou z top trendy letošních odstínů je i klasická zelená. Že si ještě nenašla cestu do vašeho šatníku? Nechte se inspirovat! Zelená je hlavní barvou přírody, a proto se k probouzejícímu se jaru...

pokračovat ve čtení