Manželka prezidenta České republiky Eva Pavlová navštívila sklárnu Koulier

Prezidentský pár je v těchto dnech na cestě po Pardubickém kraji. V rámci této cesty navštívila paní Eva Pavlová s doprovodem v úterý 21. května mimo jiné sklárnu Koulier na Hlinecku. Byla uvítána netradiční kyticí z foukaného skla, a to skleněnými květinami, které nikdy neuvadnou. Ty ji předala při příjezdu Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny. Zdejší skláři dostali příležitost přiblížit první dámě tradiční výrobu foukaných vánočních ozdob. Na Oflendě na Chrudimsku vyrábějí od roku 2021. V rámci hodinového programu paní Pavlová shlédla celý proces ručního foukání a malování. S vědomím, že jde o umění, kterému se jeho nositelé učí dlouhá léta, zasedla pak sama odvážně ke sklářskému kahanu a zkusila, jak náročné je vyfouknutí skleněné baňky. Její první pokus byl odměněn potleskem přihlížejících zaměstnanců. Poté paní Pavlová absolvovala celou exkurzi ve výrobě, a měla také možnost navštívit vzorkovnu s celým sortimentem, který aktuálně čítá 1400 položek. 

„Máme velkou radost, že paní Pavlová přijela právě v den, kdy jsme dokončili náš adventní kalendář pro letošní rok, a že se jí líbil do té míry, že se ujala role kmotry při jeho neformálním křtu.  Dnešní den byl velkou odměnou pro naše zaměstnance, kteří se tady na Oflendě, společně s námi pustili do záchrany tohoto tradičního sklářského řemesla,“ uvedla Ing. Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka a spolumajitelka sklárny.

Na závěr návštěvy převzala paní Pavlová jako dárek ručně vyrobenou dárkovou kazetu s ozdobami z kolekce Tři oříšky pro Popelku s přáním, aby tyto něžné ozdoby v červánkových barvách přinášely radost. Došlo také na společné foto, které je pro skláře z Koulieru mimořádným okamžikem.

Sklárnu Koulier navštívila paní Eva Pavlová během dvoudenní pracovní návštěvy Pardubického kraje, kde 21. – 22. května doprovází prezidenta České republiky. V rámci této dvoudenní cesty zavítali na Krajský úřad Pardubického kraje, Centrální urgentní příjem Nemocnice Pardubického kraje nebo do Centra leteckého výcviku. Dále pak absolvovali prohlídku Hamzovy léčebny, kde se setkali s dětskými pacienty.

Ve středu 22. května jejich cesta pokračovala prohlídkou statku U Svatého Jána, debatou se zemědělci a návštěvou Muzea starých strojů a technologií. Dále proběhne oběd se starosty a návštěva Policie ČR. Některá místa navštíví prezidentský pár společně, někde se pak rozdělí.

Čtěte dál …