Loterie a stírací losy stále táhnou, českým fenoménem je darování losů pod vánoční stromek. Sazka v roce 2023 proměnila 382 sázejících v milionáře

Sazka v uplynulém roce opět pomáhala plnit sny. Ze sázejících v loteriích a losech vzešlo 382 milionářů, nejvyšší výhru v Eurojackpotu ve výši 234 900 000 korun si odnesl sázející z Prahy. Nejoblíbenější loterií je Sportka a Eurojackpot, tradici si ale drží také stírací losy, a to hlavně v podobě vánočních dárků.

Vysoké výhry v uplynulém roce padaly již tradičně v číselných loteriích, v oblíbených stíracích losech a také v online losech. „V roce 2023 přibylo díky Sazce v České republice 382 nových milionářů. To znamená, že každý den v Česku přibyl nejméně jeden člověk, kterému jsme dopomohli k tomu, aby si začal plnit své sny. Celkově jsme v loteriích, losech a online losech za rok rozdali rekordních 67 milionů výher v pohádkové hodnotě 11 miliard,“ komentuje Aleš Veselý, generální ředitel společnosti Sazka. 

Statistiky

Nejvíce se dařilo soutěžícím z Prahy a Jihomoravského kraje, kde se radosti z milionových výher těšilo v loteriích a losech celkem 71 šťastlivců. V těsném závěsu se drží Moravskoslezský, Ústecký a Olomoucký kraj. Velice se dařilo soutěžícím na internetu – vzniklo zde 95 nových milionářů, kteří si mezi sebou rozdělili celkově více než 342 milionů korun. Loterie vytvořily 336 nových milionářů, losy a online losy pak přidaly dalších 45 šťastlivců. Nejúspěšnější hrou byla v roce 2023 Sportka, která vytvořila 261 milionářů, následuje Eurojackpot s 51 milionáři a pomyslné stupně vítězů uzavírá s 18 milionáři Šťastných 10.

Loterie

Stejně jako v předchozích letech, i v roce 2023 se nejvíce Čechů stalo milionáři díky loteriím. Dvě nejoblíbenější, Sportka a Eurojackpot, učinily milionáře z 312 sázejících, kterým přinesly výhry v celkové výši 1 685 534 969 korun. K úspěchu v číselných loteriích přispěla také únorová Milionová vánice Sportky, ve které se po dobu dvaceti slosování vytvořilo 5 milionářů denně. Hned 18 sázejících pak mělo přímo neuvěřitelné štěstí, když milionovou výhru získali na základě vsazení pouhého jednoho sloupečku.

Sazka v uplynulém roce spustila novou loterii Mini renta, kterou si sázející rychle oblíbili a během necelých 4 měsíců z ní vzešlo již 29 výherců hlavní výhry (1 000 Kč denně po dobu jednoho roku).  Novinky se týkaly také některých již zaběhlých loterií – v populární Extra rentě například přibyl druhý losovací den a možnost získat dvojnásobné výhry (hlavní výhrou je tak 200 000 Kč měsíčně na 20 let). 

Nejúspěšnějšími dny pro loterie byly Štědrý den a oba pátky třináctého, které jsou v Česku dlouhodobě považovány za oblíbené sázející dny a trend potvrzuje, že tržby Sazky jsou v tato data pravidelně dvojnásobné.

Stále se daří mimořádným prémiím u Sportky a Eurojackpotu, ve kterých Sazka k losování nabízí atraktivní jistou výhru v podobě finanční odměny, auta, apartmánu nebo unikátních cestovatelských zážitků (losuje se z čísel vsazených tiketů). V roce 2023 byly takto rozdány prémie v hodnotě 253 milionů korun. Mezi nejúspěšnější patřila ve Sportce prémie Ford Mustang na den sv. Martina nebo Adventní milionáři. V Eurojackpotu pak táhla nabídka vozů Land Rover Defender a luxusní karavany.

Losy a online losy

Losy od Sazky se v České republice těší velké oblibě, zasloužily se o 45 nových milionářů a na výhrách bylo vyplaceno přes 5,5 miliardy korun. Stírací losy jsou zábavné zkoušení štěstí, vyhledávané jsou i jako dárky. Nejoblíbenějšími, podobně jako v minulých letech, byly losy Černá perla následované losy Rentiér, které se navíc dají hrát i online. U losů těchto značek bylo vyplaceno celkem 38 hlavních výher. Novinka v podobě losu Sváteční kalendář spolu s již zavedeným losem Adventní kalendář trhaly rekordy po dobu celého vánočního období.

Popularitě se těšil také nový online los Pac-Man, legendární symbol zábavy, kterého Sazka spustila ve formě třech různých online losů v červnu. Nejoblíbenějším online losem však byla Zlatá podkova.

Podpora sportu a komunit

Společnost Sazka v loňském roce dále rozšiřovala podporu sportu a komunit. Zásadně rozšířila svoji podporu cyklistiky – vedle financování závodu Czech Tour se stala exkluzivním partnerem všech disciplín české reprezentace, hlavním partnerem festivalu Prague Bike Fest, pomohla výrazně zpopularizovat freestyle BMX (skrze sérii akcí pro veřejnost a partnerství s největším českým talentem Ivetou Miculyčovou) a také rozdala dětská kola do dětských domovů po celé ČR.

Sazka rovněž uzavřela dlouhodobé partnerství s Českým paralympijským výborem, se kterým spustila projekt Pararestart. Ten bude pomáhat stovkám lidí, kteří se po úrazu ocitnou v rehabilitačních zařízeních. V roce 2023 i nadále podporovala české olympioniky, Olympiádu dětí a mládeže a Českou olympijskou nadaci. Společnost také pořídila nejmodernější magnetickou rezonanci v ČR pro Centrum pohybové medicíny profesora Koláře, která bude pomáhat jak olympionikům a sportovcům, tak i široké veřejnosti.

Společně s Českou radou dětí a mládeže Sazka podpořila téměř tisíc dětí ze znevýhodněných rodin, kterým zaplatila sportovní a pohybové kroužky. V závěru roku společnost uspořádala největší charitativní turnaj v historii českého esportu, kde spolu s předními českými gamery a influencery vybrala přes 3 miliony korun pro nově založenou Twisten Foundation, která se stará o podporu duševního zdraví dospívajících. Podpořila rovněž přední české neziskové organizace, které se věnují oblasti odpovědného hraní a finanční gramotnosti.

Čtěte dál …