Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami? Optik odpovídá na nejčastější dotazy kolem polarizace.

Sluneční brýle nejenže chrání naše oči před škodlivými UV paprsky, ale také dolaďují náš styl. I proto jsou k dostání v nepřeberném množství barev a tvarů. Navíc také s polarizačními čočkami. V čem je tato technologie přelomová? V jakých situacích nám tyto brýle rozhodně pomohou? Objasňuje Klára Kašparová, diplomovaný oční optik z OptikDoDomu.

Co znamená „polarizované“, když mluvíme o slunečních brýlích?

Polarizační sluneční brýle mají na čočkách speciální povrchovou úpravu (na pohled neviditelný chemický filtr), která dokáže blokovat jakékoliv odlesky. Filtr funguje jako velmi natěsnané mříže na okně – svými mezerami nepropustí nic dlouhého a vodorovného. Proto když se horizontální vlnové délky (z vodorovných povrchů) oslnění snaží projít skrz, do vašich očí se nedostanou.

Co konkrétně dělají polarizační čočky?

Klíčovou funkcí polarizačních čoček ve slunečních brýlích je snížit odlesky od slunce. Ale pokud si je nasadíte, můžete mít pocit, že barvy vypadají živější. Polarizační skla totiž dokáží zvýšit kontrast mezi jednotlivými odstíny a dokonce také snížit příznaky únavy očí.

Jaký je rozdíl mezi polarizačními a nepolarizovanými slunečními brýlemi?

Když nosíte sluneční brýle s polarizačními čočkami, barvy a detaily vypadají ostřeji, než když nosíte „normální“ sluneční brýle. S polarizačními slunečními brýlemi nebudete vystaveni oslnění a jeho dráždivým (či nebezpečným) účinkům. Vyplatí se především během řízení auta v situaci, kdy na mokrou vozovku svítí slunce a odlesk dráždí vaše oči. Polarizační brýle všechny odlesky vyruší. Zkrátka kdykoliv koukáte na vodní hladinu či jakýkoliv mokrý povrch, pokud máte na očích brýle s polarizačními čočkami, žádný odlesk vás nebude rušit. Protože tento typ brýlí obnáší řadu benefitů, OptikDoDomu.cz nabízí exkluzivní značku (nejen) slunečních brýlí Icona a všechny jsou polarizační.

V jakých situacích se vyplatí preferovat polarizační sluneční brýle?

Brýle s polarizací jsou zvláště užitečné ve chvílích, kdy řídíte, sportujete, chytáte ryby – zkrátka kdykoliv, kdy se chcete vyhnout oslnění.

Kdy se naopak brýle s polarizačními čočkami nehodí použít?

Polarizační sluneční brýle jsou většinou užitečné. Existuje ovšem pár situací, kdy je lepší raději nasadit sluneční brýle s klasickými skly. A to tehdy, pokud řídíte v noci, pohybujete se na zledovatělých plochách nebo používáte LCD zařízení. V těchto případech polarizační čočky znesnadňují jasné vidění.

Jak zjistíte, zda jsou vaše čočky polarizované?

Polarizační čočky mívají obvykle téměř všechny kvalitní sluneční brýle. Můžete ovšem zkusit jednoduchý trik. Vezměte si sluneční brýle do drogerie nebo optiky. Půjčte si z regálu polarizační sluneční brýle. Umístěte čočku svých slunečních brýlí pod úhlem 90 stupňů k čočce slunečních brýlí z obchodu. Pokud čočky ztmavnou nebo téměř zčernají, jsou vaše sluneční brýle polarizované.

Pár tipů na brýle s polarizačními čočkami:

Icona Watamu

Stylové dámské sluneční brýle Icona Watamu jsou vyrobeny z lehkého odolného plastu. Brýle mají  certifikovaný UV filtr a polarizační čočky, což vás spolehlivě ochrání před ostrými slunečními paprsky. Skvěle vyniknou na ženách s hranatým typem obličeje.

Zakoupíte v těchto barvách:

Cena: 974 Kč

Zakoupíte exkluzivně na Optikdodomu.cz

Icona Paul

Tvar brýlí Icona Paul se hodí pro každý oválný nebo hranatý obličej. Model polarizačních

slunečních brýlí Paul se vyrábí ve čtyřech barevných variantách – dva z nich mají sluneční čočky s revo úpravou v barvách ocean Platinum (modrá) či aurora Platinum (zelená), díky níž budete nepřehlédnutelní. Všechny čtyři modely vás nezklamou a poslouží za každého počasí v zimě i v létě. 4 barevné varianty:

·        Icona Paul blue (zrcadlové)

·        Icona Paul green (zrcadlové)

·        Icona Paul gun (stříbrné se šedou čočkou)

·        Icona Paul brown (stříbrné s hnědou čočkou)

Cena: 1 169 Kč

Zakoupíte exkluzivně na OptikDoDomu.cz

Icona Barsa

Celorámové brýlové obruby ve tvaru tzv. kočičích očí působí smyslně a nenuceně zároveň. Polarizační čočka vás ochrání před nepříjemnými odlesky a zkreslováním obrazu i při ostrém slunečním svitu. Filtr proti ultrafialovému záření UV400 a kategorii slunečního filtru 3 zajišťuje očím maximální bezpečí a pohodlí.

Zakoupíte v těchto barvách:

  • černá (šedá polarizační čočka)
  • hnědá (hnědá polarizační čočka)
  • vínová (šedá polarizační čočka)

Cena: 909 Kč

Zakoupíte exkluzivně na www.optikdodomu.cz

Icona Beri

Moderní pánské sluneční brýle s polarizačními skly Icona Beri jsou vyrobeny z příjemného, lehkého a pevného plastu. Polarizační čočky eliminují nepříjemné ostré sluneční paprsky, což oceníte i při řízení auta, a perfektně ladí s celorámovými obrubami. Brýle mají navíc na první pohled neviditelný trojitý pant, díky němuž se přizpůsobí od prvního nasazení. Samozřejmostí je UV filtr a kategorie 3 slunečního svitu. Zakoupíte v těchto barvách:

  • černá (šedá polarizační čočka)
  • modrá (modrá zrcadlová polarizační čočka)
  • zelená (zelená zrcadlová polarizační čočka)

Cena: 779 Kč (včetně elegantního pevného pouzdra a praktického měkkého čistícího pouzdra)

Zakoupíte exkluzivně na www.optikdodomu.cz

Icona Remeli

Retro sluneční brýle Icona Remeli s větší očnicí nabízí dokonale sladěné barvy. Obruba perfektně ladí se stranicemi a na každé z nich je elegantní stříbrné zdobení. Větší očnice s polarizačními skly představují dokonalou ochranou před slunečními paprsky.

Zakoupíte v těchto barvách:

Cena: 974 Kč

Zakoupíte exkluzivně na www.optikdodomu.cz

Icona Panulla

Dámské sluneční brýle Icona Panulla prozáří každý tvar obličeje. Hluboká očnice je nejen slušivá, ale zároveň zajistí dokonalou ochranu proti slunečním paprskům. Samozřejmostí je polarizační čočka, která redukuje oslnění ze sluníčka, což oceníte nejen během řízení.  Příjemné čočky vám rozjasní pohled za každého počasí. Zakoupíte v těchto barvách:

Cena: 779 Kč

Zakoupíte exkluzivně na www.optikdodomu.cz

Icona Marafa

Moderní pánské sluneční brýle s polarizačními skly Icona Marafa budou skvělým módním doplňkem pro každodenní nošení i pro letní aktivity. Jsou vyrobeny z kvalitního lehkého plastu, který je charakteristický svou pevností a odolností. Polarizační čočka poskytuje maximální ochranu proti ostrému slunečnímu záření, odráží sluneční světlo. Proti UV záření jsou brýle vybaveny spolehlivým UV filtrem. Zakoupíte v těchto barvách:

  • černá (šedá polarizační čočka)
  • hnědá (hnědá polarizační čočka)
  • modrá (modrá polarizační čočka)

Cena: 1 299 Kč

Zakoupíte exkluzivně na www.optikdodomu.cz

Čtěte dál …

Krása skleněných labutí rozzáří Oflendu na rozhraní Chrudimska a Vysočiny – Festival labutí naváže na úspěšný první ročník

Po úspěšném prvním ročníku naváže sklárna Koulier na Chrudimsku na Festival labutí ročníkem druhým. A tak jako okouzlila krása a ladnost labutí světové autory, jako například Petra Iljiče Čajkovského při tvorbě baletu Labutí jezero nebo dílo Melanie Benjamin Labutě...

pokračovat ve čtení