Jak získat sebedůvěru: 6 strategií pro rozvoj sebevědomí

Šťastnější život, smysluplnější vztahy a úspěch v osobním i profesním životě. To všechno mají lidé s vyšším sebevědomím. Jak ale získat větší sebedůvěru a dosáhnout všech těchto benefitů? Dnes se budeme zabývat strategiemi, které můžete využít k tomu, abyste byli sebevědomější a cítili se lépe.

Co bylo dříve? Sebevědomí nebo osobní nastavení?

Možná si při pohledu na sebevědomé lidi říkáte, že jejich pozice je jednoduchá. Přece není obtížné věřit si, když za sebou máte tolik úspěchů. Přestože můžete mít zčásti pravdu a životní úspěchy s sebou nesou i vyšší sebedůvěru, vsaďte své cvičky na to, že ti nejúspěšnější lidé sebevědomím překypovali ještě před tím, než se úspěšnými stali. Jak by si jinak mohli věřit natolik, aby urazili tak dlouho cestu?

Museli se totiž vydat mimo svou komfortní zónu a překonat spoustu překážek. Takové výpravy u nejistých lidí většinou nehrozí. Ti se raději drží tam, kde to znají. V domnělém bezpečí.

Cítíte, že máte na víc, ale zbytečně vás brzdí nízké sebevědomí? Nevadí, každý nějak začínal. Vy můžete začít právě dnes. Jen si prosím nepleťte sebedůvěru s arogancí. Sebevědomí je založeno na realistickém pochopení vlastních schopností a potenciálu.

Strategie pro budování sebedůvěry

Stanovte si jasné cíle

Ale zároveň dbejte na to, aby ty cíle byly splnitelné a spíše menší. Abyste mohli zažívat pocit zadostiučinění a úspěchu pokaždé, když zdoláte další metu, kterou jste si předtím stanovili. Díky těmto malým krůčkům začnete postupně více věřit svým schopnostem.

Oceňujte se

Skutečně se pochvalte za každý dílčí úspěch. Nejlépe nahlas před zrcadlem. Možná vám to zpočátku přijde divné a můžete zažívat i pocity studu. Vytrvejte a uvidíte, že cvičení dělá mistra. Za pár týdnů si na nezvyklé pocity ani nevzpomenete.

Dovolte si dělat chyby

Lidé, kterým chybí sebevědomí, se obvykle bojí dělat chyby. To jim ale zabraňuje v růstu. Chyby jsou totiž jeho přirozené důsledky. Chcete být úspěšní? Přestaňte se trestat za chyby. Zkrátka to příště udělejte líp.

Obklopte se lidmi, kteří vám věří

Pokud si totiž nevěříte, nejspíš jste se to naučili během svého života od těch, kteří nevěřili vám. Když se nyní obklopíte inspirujícími lidmi, kteří posilují vaše sebevědomí, získáte další motivaci k dosahování cílů.

Neustále se učte

Více dovedností, větší sebedůvěra. Je to celkem pochopitelná úměra. Zvyšujte svou kvalifikaci a pracujte na svém osobním rozvoji. Dnes je to mnohem jednodušší než kdykoliv v minulosti. Kurzy online vám dovolují vzdělávat se skutečně odkudkoliv v čemkoliv.

Pečujte o sebe

Vzpomeňte si, jak vypadají sebevědomí lidé. Není to jen o tom, jak vystupují. Je na nich vidět, že pečují i o svůj zevnějšek a fyzické zdraví. Pravidelné cvičení, vyvážené stravování, dostatečný spánek a praktikování technik, které zlepšují mentální zdraví (například meditace). I to je součást cesty k vyšší sebedůvěře a zdravému sebevědomí.

Sebevědomí je cesta, nikoliv cíl

Bude to sice výstup z komfortní zóny, ale tenhle krok do neznáma se vám ale rozhodně vyplatí. Vidíte toho sebevědomého člověka tam v dálce? To jste vy, za pár týdnů. Stačí zaměřit se na jasný cíl a vykročit k němu malými, ale jistými kroky.

Na své cestě se srovnávejte jen se svým minulým já. Uvidíte progres. Každý den se ocitnete o kousek dál. Věřte si, přijměte svou jedinečnost a oslavte každé malé vítězství. Zasloužíte si úspěch. Stačí jen se rozhodnout.

Zdroj obrázků: Canva

Čtěte dál …

Vysokým teplotám při praní odzvonilo. Přejděte s Arielem na studenou. Účinného praní prádla s úsporou energie až 75 % docílíte s Arielem.

Také na vás každý týden čekají v prádelně hory prádla, které zoufale volají po vyprání? Někdy to spíše, než prádlo připomíná přehlídku skvrn všech druhů – tu oranžová skvrna od polévky, tam zase hlína a tráva z hřiště. Sem tam se také objeví nějaký odolný a...

pokračovat ve čtení