Inovativní online skupiny Mámy mámám pomáhají ženám vyrovnat se s výzvami mateřství

Narození vytouženého dítěte nemusí pro ženy znamenat jen radostné chvíle. Matky na rodičovské dovolené se často potýkají se sociální izolací, finanční nejistotou, změnami v partnerském vztahu či problematickým návratem do zaměstnání. Vzdělávací a networkingová platforma M.arter už od roku 2019 pomáhá právě rodičům malých dětí se sladěním rodinného života s kariérou dle jejich potřeb. Za tu dobu prošlo jejími vzdělávacími nebo rozvojovými aktivitami více než 1300 osob. Od letošního roku rozšířila svou pestrou nabídku o inovativní podpůrné online skupiny nazvané Mámy mámám, jejichž posláním je propojovat ženy ve stejné životní situaci. Vedou je profesionální facilitátorky, které pomáhají usnadnit komunikaci a aktivně řídí diskusi, skupina tak přináší bezpečné zázemí i potřebnou podporu. Organizace M.arter se dlouhodobě věnuje také podpoře zaměstnanosti rodičů malých dětí. V letošním roce spustila speciální databázi práce, jenž sdružuje pracovní nabídky odpovídající jejich možnostem a specifickým potřebám.  

Organizace M.arter tvoří vzdělávací a networkingovou platformu pro ženy i muže na rodičovské dovolené, kteří tento čas neberou jako brzdu, ale jako příležitost. V roce 2019 ji založila Andrea Bohačíková, která se tématu věnovala už od roku 2017.

Česká republika umožňuje rodičům čerpat jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě, a to až 4 roky na jedno dítě. Tato specifická situace a jakási výsada českých matek s sebou však přináší i určité negativní dopady. „Ty se často projevují v podobě sociální izolace, riziku alkoholismu či vzniku jiných závislostí a v neposlední řadě vysokou nezaměstnanost cílové skupiny. M.arter pomáhá rodičům malých dětí nejen v tom, aby našli uplatnění na trhu práce, ale zároveň, aby na to nebyli sami a neztratili sama sebe. Proto jsme letos odstartovali dva nové projekty. Jedním z nich je zcela nová databáze práce ušitá na míru právě potřebám rodičů, ale i samotných zaměstanvatelů. Druhý projekt nazvaný Mámy mámám má za cíl snížit dopad sociální izolace, která se díky covidu ještě více zvětšila a podporuje mámy a jejich osobní rozvoj v různém stádiu návratu do práce,“ říká Andrea Bohačíková, zakladatelka a CEO organizace M.arter.

Díky podpůrným skupinám Mámy mámám na to ženy na rodičovské dovolené nejsou samy

Mateřství představuje mnoho výzev, kromě náročné péče o malé dítě může přinášet i řadu negativních aspektů. Pro čerstvé maminky to často bývá pocit sociální izolace, finanční nejistota, nepřipravenost na změny v organizaci domácnosti či ve vztahu s partnerem. S koncem rodičovské dovolené se přidávají problémy spojené s návratem do práce, ale i nesnadné skloubení rodiny a zaměstnání.

Právě pro maminky, které se s těmito výzvami potýkají, vytvořila Organizace M.arter inovativní podpůrné online skupiny nazvané Mámy mámám vedené profesionálními facilitátorkami.
„Tyto online strukturované poradní kruhy jsou postavené na vzájemném sdílení a skupinové moudrosti. Jedná se opravidelná online setkávání v malé skupince pěti až osmi účastnic. Vytvářejí bezpečné a podpůrné prostředí pro každou mámu, tak aby věděla, že ani ve složitých chvílích na to není sama,“ doplňuje Andrea Bohačíková.

Cílem skupin je pomoci matkám překonávat různorodé překážky, s nimiž se potýkají, a pro něž samy nedokážou najít řešení. Skupiny vedou zkušené facilitátorky, mentorky i koučky s dlouhou praxí Jolana Dočkalová a Terezie Hejnicová. Konají se vždy dvakrát měsíčně po dobu tří měsíců. Zájemkyně se mohou hlásit na webu organizace M.arter.

Nová databáze práce ušitá na míru potřebám rodičů malých dětí i zaměstnavatelů

Ačkoliv celkově nezaměstnanost v České republice klesá, faktem je, že až 60 % žen se po ukončení rodičovské dovolené nevrací do svého původního zaměstnání a končí na úřadu práce. Příčinou je zejména nedostatek částečných úvazků spojený se stereotypy ve společnosti. Jen pro srovnání zastoupení částečných úvazků v České republice tvoří 9,5 %, zatímco průměr v rámci Evropské unie dosahuje 32 %.

„Na změně této situace v M.arter dlouhodobě pracujeme, proto přicházíme s možností inzerce přímo cílené na rodiče malých dětí v rámci naší databáze práce.  Edukujeme pracovní trh, aby těchto míst přibývalo. A to hned několika způsoby: osvětovou činností i samotným vzděláváním a rozvojem HR specialistů i liniových nadřízených, stejně jako samotných zaměstnanců na rodičovské dovolené,“ vysvětluje Andrea Bohačíková.

Databáze práce od organizace M.arter je určená rodičům malých dětí, kteří hledají práci na částečný úvazek, s možností práce z domova či flexibilní pracovní dobou. Zapojují se do ní zaměstnavatelé otevření novým způsobům práce a nabízející pozice, jež lze skloubit s mateřstvím a rodinou.  

I za krátkou dobu své existence získala organizace M.arter za svou činnost řadu ocenění

2019

  • Zisk titulu Freedompreneur of the Year 2019

Vítězství v národním kole mezinárodní startupové soutěže Central European Startup Awards, kam byl M.arter nominován jako jediná nezisková organizace. 

2020

  •  Zisk nominace: Best Social Impact Startup 2020 a Ecosystem Hero 2020

2021

  • Semifinalista Cen SDGs
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR M.arter vybralo mezi příklady dobré praxe (po pouhých 2 letech jeho existence).
  • M.arter byl vybrán do B2B akcelerátoru Startit od ČSOB
  • (mezi 7 startupů vybíraných z celého světa)
  • Andrea Bohačíková získala nominaci mezi 119 žen z celého světa v rámci Global Women Awards 2021 od Global Institute for Extraordinary Women – nominace v kategorii podnikatelka (27 žen)

     2022

• Semifinalista Winter Social Innovation Competition 2022

Aktuální informace o aktivitách organizace M.arter, z.ú. i o její aktuální nabídce aktivit
najdete na webu a sociálních sítích

Facebook: https://www.facebook.com/M.arterplatforma/

Instagram: https://instagram.com/marter.wp

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/m-arter/

Web: www.marter.cz

Čtěte dál …

Stylová i za grilem

Léto je ideálním časem na pořádání grilovaček, posezení s kytarou u ohně a různých zahradních setkání s přáteli a rodinou. Dostali jste pozvání na takovou akci, nebo ji sami pořádáte? Kromě pohodlí ostatních myslete i na to své, a vsaďte na stylový ležérní outfit, ve...

pokračovat ve čtení