Sněmovna schválila zákaz prodeje jednorázových plastů, alternativ je již na trhu spousta

Sněmovna schválila zákaz prodeje a výroby brček, plastových příborů a talířů v souladu s předpisy EU. Hlavním účelem směrnice je omezení plastového odpadu v mořích. Většina tuzemských obchodů a firem, které jednorázové obaly využívají, již přešla na alternativní možnosti, a s novým nařízením proto nebudou mít problém, zákazníci také ekologické varianty preferují.

Nařízení se vztahuje na plastové talíře, příbory, brčka, tyčky k balónkům a vatové tyčinky na jedno použití, dále na kelímky a nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky z oxo-rozložitelného plastu.

Plasty jsou sice jako materiál praktické, užitečné a neocenitelné, ale je třeba je používat lépe a opakovaně anebo je recyklovat. Plasty tvoří více než 80 % odpadu v mořích, hromadí se v oceánech a na plážích po celém světě. Zbytky plastů nacházíme v tělech živočichů, jako jsou mořské želvy, tuleni, velryby a ptáci, ale také u ryb, a dokonce i korýšů, mikroplasty pak prakticky úplně všude, a tedy i v potravním řetězci člověka. Podle nových pravidel jsou jednorázové plastové výrobky, pro něž existuje nějaká alternativa, zakázány.

Tuzemské obchody jsou na tento zákon připraveny. „Máme zkušenost, že obchodní řetězce již přestaly úplně prodávat jednorázová brčka nebo příbory. Velký zájem je o náhradní materiály, které jsou vstřícnější k životnímu prostředí. Rostoucí poptávka po bio nádobí z cukrové třtiny přichází ze strany koncových zákazníků,“ uvádí Petr Zelinka, ředitel SOLO Matches & Flames a dodává: „bez ohledu na platnou legislativu jsou pro rychle rostoucí procento zákazníků jednorázové nerozložitelné plasty principiálně nepřijatelné. Zájem o alternativní materiály a bionádobí to tak jedině povzbuzuje.“

Náhrad z přírodních či kompostovatelných materiálů existuje dnes již celá řada. Jednorázové plasty jsou nahrazovány materiálem, jako je například dřevo, papír, pšeničné otruby nebo cukrová třtina.

„Bio nádobí z cukrové třtiny je zdravou alternativou k běžnému plastovému nádobí. Jednorázové kompostovatelné talíře jsou biologicky rozložitelné v přírodě. Špejle, párátka a příbory z bio bambusu jsou velmi příjemnou náhradou těch jednorázových vyrobených z plastu. Populární brčka se dnes nahrazují například papírovými,“ přibližuje Petr Zelinka ze SOLO Matches & Flames.  

Restaurace, fast foody anebo jakékoliv festivaly a kulturní akce již běžně používají alternativní materiály, jednorázové plasty již byly v podstatě vytlačeny, někde nabízejí drinky do vratného skla nebo zálohovaných plastových kelímků. Igelitové tašky v obchodech jsou vzácností, i když se stále ještě objevují.

Dnešní úmorná vedra, která zasáhla celou Evropu, jsou alarmem pro celou společnost a připomínají důležitost ekologického chování v každém okamžiku lidského života. Nutně budou muset přicházet nové technologie a hledání dalších alternativ.

Foto: Shutterstock

Čtěte dál …

Lush najdete i ve Westfield Chodov

Třetí český obchod Lush představuje  ve zcela nový koncept, který vznikl s cílem nabídnout zákazníkům ještě snadnější nakupování a příjemnější zážitek. Nový koncept zákaznické cesty představuje produktové kategorie rozdělené do tří hlavních sekcí: Čerstvá vlasová a...

pokračovat ve čtení