Eko friendly služby a produkty, se kterými můžete při běžných aktivitách a činnostech pomoci udržitelnosti

Není vám lhostejná kvalita životního prostředí a budoucnost naší planety? Nejjednodušší je sám začít žít ohleduplně a udržitelně. Přinášíme několik tipů napříč produkty a službami.

Vysavač Re!Plast Kärcher, při jehož výrobě se ušetří 1,425 kg nového plastu

Model T 11/1 Classic HEPA na vysávání suchých nečistot je vyrobený ze 60 % z recyklovaných materiálů. Při výrobě vysavače se ušetří 1,425 kg nového plastu a jsou minimalizovány emise CO2 a spotřeba vody. Recyklovaný plast se vyrábí z odpadního materiálu, který vzniká při výrobním procesu, např. ze zmetků, prořezu a přebytků. Díky tomu zůstává odpad, který by jinak skončil na skládce, ve výrobním cyklu. Recyklovaný materiál má stejnou kvalitu jako plast nový. Díky filtru HEPA-14 spolehlivě zachytí i ty nejmenší částice, jako jsou viry, aerosoly a bakterie o velikosti pouhých několika mikrometrů. Umožňuje dosáhnout maximálního sacího výkonu při nízké provozní hlučnosti pouhých 62 dB (A), což je vhodné i pro prostory citlivé na hluk nebo čistění během dne.

K dostání za 4 965 Kč na www.karcher.cz  a v kamenných prodejnách Kärcher.

Doprava sdíleným vozem, který si z 52 % energii k pohonu vyrábí jízdou

Jedním z důvodů, proč stále více lidí využívá carsharingové služby je dopad automobilové dopravy na naši planetu. Anytime carsharing nabízí vozidla, která jsou šetrná k životnímu prostředí, protože mají hybridní pohon a u 52 % jízdy si energii k pohonu vytvářejí samy. Tím že lidé více volí tento způsob dopravy a vyhledávají služby sdílených vozů, mohou snížit nejen množství automobilů na silnicích, ale i emise. Více informací na www.anytimecar.cz.

Korkové boty Xero Shoes vyrobené z udržitelného materiálu

Xero Shoes Zelen Cork jsou lehké běžecké tenisky. Boty mají svrchní materiál v kombinaci prodyšného úpletového svršku a nově také korku. Spolu s hedvábně hladkou vložkou pro ultra lehký pocit udrží nohy v pohodlí při každém kilometru. Flexibilní odolná podrážka FeelTrue o tloušťce 5 mm se vzorkem inspirovaným pneumatikami poskytne dokonalou přilnavost. Tento model je šetrný jak k planetě, tak k nohám. Korek je obnovitelný zdroj, který se sklízí bez poškození stromů. 

Boty koupíte za doporučenou prodejní cenu 3800 Kč v internetovém obchodě xeroshoes.eu/cs/ a ve specializovaných prodejnách a e-shopech.    

Udržitelně s menstruačními kalhotkami Modibodi

Žena za rok v průměru spotřebuje okolo 260 – 325 ks jednorázových vložek či tamponů. Za 5 let je to 1 300 – 1 625 kusů. Řešením jsou přitom opakovaně použitelné menstruační pomůcky, jako jsou menstruační kalíšky či menstruační kalhotky. Ty ve většině případů dokáží plnohodnotně nahradit jednorázové vložky či tampóny a lze je po vyprání používat dlouhodobě. Menstruační kalhotky Modibodi Classic Full Brief Heavy-Overnight jsou vyrobeny příjemné bambusové viskózy, vnitřní vložka pak z merino vlny, polyesteru a polyamidu.

K dostání za 849 Kč na nebo www.maluna.cz nebo www.trenyrkarna.cz

Pánské trenky, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, šijí české švadleny Styx

Většina lidí bere spodní prádlo, které bude sloužit pouze pár měsíců a uvidí ho váš partner maximálně lékař. Přitom jde o kus oblečení, které přijde do kontaktu s vašimi nejcitlivějšími partiemi, a proto bychom tomu měli přikládat pozornost tomu, aby nám perfektně padlo, ale také aby bylo vyrobeno z kvalitních materiálů a odkud pochází. Vybrat můžeme například pánské trenýrky od českého výrobce spodního prádla Styx, kde můžeme vybírat nejen pánské, ale i dámské a dětské spodní prádlo. Kromě toho, že výrobky jsou nejenom vyráběny z kvalitních materiálů, tak jsou extrémně pohodlné a pochází z rukou českých švadlen a každý kus je vždy jednotlivě zkontrolován. K dostání jsou s mnoha vzory u vybraných prodejců a na www.styx-underwear.cz nebo www.trenyrkarna.cz za 429 Kč.

Barevné puntíkaté sedací vaky Vuch s výplní z recyklovaných materiálů

Sedací vaky Vuch jsou vyrobené v České republice, jsou hravé, pohodlné a v neposlední řadě šetří přírodu. Na jejich výplň se totiž používají zbytky a vadné kusy, které by jinak skončily v koši. Tyto zbytky či nevyhovující produkty se odvážejí do velké drtičky, kde jsou drceny na malé kousky o velikosti 1 až 5 cm. To vakům však ani v nejmenším neubírá na kvalitě, ani na vzhledu. Jsou z voděodolné tkaniny vyrobené v Česku a pyšní se hravým designem charakteristickým barevnými puntíky. Vaky jsou omyvatelné, voděodolné a stálobarevné a pyšní se také snadnou údržbou.

K dostání jsou za 1 699 Kč na www.vuch.cz.

Nábytek či doplňky do domácnosti na míru z materiálu oPet

Řešením nadměrné výroby nového plastu může být využití recyklovaných materiálů. Česká společnost 3DDen může prostřednictvím 3D tisku na míru vyrobit nábytek či domácí doplňky dle přání z materiálu oPet. Jedná se recyklovaný materiál, který je vyroben z plastového odpadu vyloveného z oceánu. Nábytek, obklady, dekorace, sošky či další doplňky do domácnosti pak můžete mít vyrobené na míru, udržitelně a ve vynikající kvalitě.

K dostání na www.3DDen.com

Čtěte dál …