Chcete se letos nově opřít do fitness? Pozor za na časté chyby začátečníků

Leden je plný novoročních předsevzetí. Přestat kouřit, omezit alkohol, méně se stresovat, zdravě jíst, začít sportovat nebo zhubnout. Pokud v posilovně nebo s cvičením obecně začínáte, dejte si pozor na nejčastější chyby, kterých byste se mohli dopouštět.

Špatná technika a intenzita

Častou chybou začátečníků ve fitness je, že nedodržují správnou techniku. Mnoho cviků pak provádějí chybně, což jim brání v dosažení progresu a co také může ohrozit jejich zdraví. Je důležité dodržovat správnou techniku a zapojovat správné svalové partie. Další chybou je nedostatek intenzity. Jedná se cvičení příliš lehce nebo příliš těžce, což neumožňuje spalovat tuky, budovat svaly nebo zlepšovat kondici. Je důležité cvičit v optimální tréninkové zóně, která závisí na vaší maximální tepové frekvenci.

Nedostatečná variabilita cviků

Začátečníci často zatěžují omezený počet partií, a tedy celé tělo posilují nerovnoměrně. Výsledek cvičení pak je jen částečný. Pokud budete dělat stejnou rutinu zase a znovu, vaše tělo si navíc zvykne. A zatímco v začátcích jste zažili pokrok, časem ustrnete. Proto je vhodné každých pár týdnů změnit rutinu cvičení, abyste tělo překvapili něčím novým. Nejen, že tak budete své tělo motivovat k novým cílům, ale zabráníte také tomu, abyste se začali nudit.

Chybějící plán

Jednou z největších fitness chyb, kterou začátečníci dělají, je absence plánu. Většinou se ztraceně toulají po tělocvičně a přemýšlejí, na co se který stroj používá. Pak k některému sednou a provedou několik opakování s nepromyšleně zvolenou zátěží. Bez precizního plánu nikdy nedosáhnete svého cíle. Bez systému a řádu, který byste měli dodržovat, se k ničemu nedopracujete, jen plýtváte časem a energií.

Moc vysoké cíle

Stanovování vysokých cílů vás může výrazně brzdit. Ve fitku platí pravidlo – krůček po krůčku. Měli byste si proto stanovit cíle, kterých můžete reálně dosáhnout na základě své aktuální kondice. Bez ohledu na to, zda chcete zhubnout 20 kilo nebo přeměnit tuk na svaly.

„K těmto cílům se budete muset propracovat postupně. Proto je důležité si vše rozdělit do menších kroků, ale o to lépe dosažitelných cílů,“ doporučuje Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Podcenění oblečení a vybavení

Pokud to s fitness myslíte vážně, vyplatí se dbát na oblečení i obuv a investovat do kvalitního sportovního vybavení.  Funkční tričko a spodní prádlo jsou ideální pro odvádění potu a zároveň zachování teplotního komfortu, sportovní mikina, trenky a tepláky pak pomohou doplnit vybavení tak, abyste se v něm cítili dobře.  Nezapomínejte ani na vhodnou obuv. Správné boty vám totiž pomohou s koordinací, ale také zlepší tréninkové výsledky, usnadní provádění mnohých cviků či zdokonalí jejich technické provedení nebo i zvýší výkon.

„Pro fitness, CrossFit či jógu může být vhodným řešením kvalitní lehká barefootová obuv. Díky velmi tenké a pružné podešvi umožňuje perfektně cítit zem pod sebou. Lepší kontakt se zemí může zlepšit stabilitu a rovnováhu, což je zásadní pro jakýkoliv trénink. Boty s nevyvýšenou zero-drop podrážkou udržují prsty a paty ve stejné vzdálenosti od země, což tělo dostane do přirozeného postoje,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Špatný jídelníček

Velmi častým opomenutím fitness začátečníků je podcenění důležitosti změny stravovacích návyků a úpravy jídelníčku. Ale bez toho to nepůjde. I to, co se totiž zdá být relativně zdravé, nemusí být výživově v pořádku.

Proteiny mohou pomoci budovat svalovou hmotu a při úsilí zhubnout, ale většinou jich sníte příliš mnoho a ignorujete další klíčové živiny, jako jsou celozrnné výrobky a tuky. Důležité je se kromě sacharidů, bílkovin a tuku soustředit také na konzumaci vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné. Jednoduše, pokud chcete dosáhnout maximálních výsledků, obraťte se na trenéra nebo výživového experta, který vám nastaví jídelníček vhodný vašemu tréninkovému plánu.

Tip na vhodnou obuv do fitness pro začátečníky i pokročilé: Xero Shoes Prio Neo


Pokud chcete ideální sportovní boty, která jsou vhodné nejen do fitness centra nebo venkovní sportovní aktivity, pak zkuste Prio Neo. Boty jsou velmi elegantní s jednolitou konstrukcí a svrškem ze síťoviny. Nadšena budete také z podšívky, která odvádí vlhkost a udrží vaše nohy v pohodě i při náročném tréninku či sportovním výkonu. Pro značku Xero Shoes je charakteristický napínací systém, který drží vaši nohu bezpečně na místě ať již budete ve fitness zvedat závaží, věnovat se jinému cvičení či tréninku. Boty můžete kombinovat nejen se sportovním oblečením, ale také si je vzít k džínům na pochůzky po městě, do práce nebo na procházku se psem. Model seženete ve variantě modré, černé nebo světle šedé.  Boty koupíte za 3000 Kč v internetovém obchodě xeroshoes.eu/cs/ a ve specializovaných prodejnách a e-shopech.     

Čtěte dál …

Chystáte se na letní festival, výlet nebo dovolenou? Nezapomeňte přibalit tyto LUSH produkty, které zkrátka musíte mít s sebou!

Bezobalový šampon, řasenka, či pasta na zuby v tabletkách. Vyberte si cruelty-free produkty, které ušetří místo v zavazadle a zároveň nepotřebují zbytečný plastový obal. Výhra pro Vás i pro planetu! OceanBezobalová řasenka395 Kč/ kusNahatá řasenka Ocean vašim řasám...

pokračovat ve čtení