Charismtický muzikant a fotograf Miro Šmajda nafotil unikátní kalendář na podporu boje proti domácímu násilí

Charitativní kalendář s tématem domácího násilí Nadačního fondu „Klíč k úsměvu“ představila v prostorách pražského Restaurantu Střelecký ostrov zakladatelka fondu Iveta Maurerová, nositelka titulu MISS ČESKÉ REPUBLIKY 2018. Spolu s ní pokřtili kalendář i osobnosti, které se na vzniku kalendáře podílely.

Kalendář pro nadační fond Klíč k úsměvu, který řeší otázky domácího násilí a snaží se pomáhat jeho obětem, nafotil a připravil rockový zpěvák a fotograf Miro Šmajda, bývalý finalista pěvecké soutěže superstar. Rolí kmotrů  se ujali Lucie Vondráčková, Dominik Turza alias DJ Roxtar, Miroslav Hrabě, Michal Kavalčík, dále Valentina Armandi, Hani Al-Robay a Jaroslav Kozár.
Podpořit přišli Martin Maxa a Ina Urbanová.

Køest kalendáøe Klíè k úsmìvu .V tomto kalendáøi najdete známé tváøe, jako jsou Michal David, Zdenìk Troška, Lucie Vondráèková, Jiøí Dvoøák, Miro Šmajda, DJ Roxtar, Eva Decastelo, Barbora Mottlová, Michal Kavalèík, Jan Musil, Miroslav Hrabì, Monika Leová a Aneta Kernová na Støeleckém ostrovì. Nafotil Miro Šmajda.


Ještě před nedávnem jsem teprve nadační fond zakládala. Rodiče mi dodali odvahu a podporovali mně. Vždy jsem chtěla mít nějakou charitativní organizaci a toto téma bylo pro mě jasnou volbou. Nejlépe se pomáhá tam, kde to člověk sám zažije… Není to vždy jednoduché, ale já chci těmto lidem dodat sílu a energii a ukázat jim, že nebýt toho, že jsem tenkrát z domácího násilí neodešla, nikdy bych si neplnila své sny,“ říká Iveta Maurerová.

Podle ní je především nejdůležitější si vůbec uvědomit, že něco takového vůbec zažíváte.

„Protože lidé ani nemusí vědět, že to co prožívají ve vztahu či doma není až tak normální. A takových takových případů kolem nás je rozhodně celá řada,“ dodala kráska.

Kalendář zájemci získají na www.ihurghada.com, dále pak na www.klickusmevu.cz, kde mohou darovat minimální částku 429 Kč a za to dostanou jako dárek kalendář.

/K zakoupení je pak také v kamenných obchodech, například v Pardubicích v Móda 1342, ve Znojmě v Informačním turistickém centru anebo Brně v showroomu firmy Fashinity/

Rozhovor s autorem fotografií, muzikantem a fotografem Miro Šmajdou

Miro, máš nějaké zkušenosti ty sám nebo někdo ve tvém okolí s domácím násilím?

Bohužel ano. Bylo to hodně nepříjemné, bylo hrozně těžké s tím něco dělat, protože na jednu stranu si ty psychicky týrané osoby uvědomovaly, že se to děje, no na druhou stranu bohužel tu dotyčnou v slepé víře chránili, takže to byl začarovaný kruh.

Jaké pro tebe bylo vytvářet celý tento projekt a být tím stvořitelem kalendáře?

Byla pro mě čest mít možnost svou částí a kreativitou přispět k vzniku něčeho, co opravdu může pomoct. Jak osvětově, motivačně, tak i finančně, z výtěžku z prodeje.

Jak vnímáš tuhle problematiku ty?

I když se o tom dnes začíná mluvit více otevřeně, pořád mám pocit, že je jednodušší o tom mluvit teoreticky než pak činit kroky v praxi. Proto je potřeba tuhle problematiku řešit, a já jsem určitě i dál otevřený dalším podobným projektům. Důležité je, aby ti, kdo jsou oběťmi domácího násilí a nemusí jít jen o ženy, ale i o muže nebo seniory, ale i děti, o tom mluvili a nenechali si to líbit. Vždy se najdou cesty, komu se svěřit, minimálně existují i různé linky důvěry, přátelé, sousedé…

V kalendáři máš i ty svou fotografii, jak ses vlastně ty sám vyfotil?

Při účasti ostatních moc fajn kolegů z produkce na tomto kalendáři si zakladatelka nadace a strůjkyně nápadu Ivet Maurerová uvědomila, že potřebuje, aby byl součástí aspoň jeden cvok, tak mě poprosila ať se cvaknu taky. Takže po dvojité kávě, nasvícení a připravení scény v ateliéru, jsem se cvaknul na samospoušť. (smích)

Tento kalendář nese tváře třinácti známých osobností, jsou jimi: Lucie Vondráčková, Michal David, Zdeněk Troška, Eva Decastelo, Monika Leová, Miroslav Hrabě, Barbora Mottlová, Aneta Kernová, Jan Musil, Michal Kavalčík, Miro Šmajda, Jiří Dvořák a Dominik Turza alias DJ Roxtar. Konceptem kalendáře jsou jednotlivá tetování s motivem vyjádřit obětem domácího násilí pomoc a naději.

S kým se ti nejlépe spolupracovalo?

Se všemi, s každým jinak a byla to skvělá, pohodová, někdy i veselá práce. Poznal jsem některé ty osobnosti tak, jak jsem je do té doby neznal. Moc si toho vážím a moc jim děkuji za to, že s námi do toho šly.

Autor: René Kekely

 Zdroj: Iveta Maureová
 Foto: Jaroslav Hauer

Čtěte dál …

Přírodní katastrofy se podepisují na venku zaparkovaných autech. Jak eliminovat finanční dopady v případě vichřic či povodní?

Přírodní katastrofy každoročně zasáhnou tisíce lidí. Vichřice, kroupy a silné bouřky často ničí vše, co jim přijde do cesty – a výrazně se podepisují na venku zaparkovaných autech. Aktuálně ČR hrozí také silný déšť a velké povodně. Pro takové případy se proto vyplatí...

pokračovat ve čtení