Jak se šetří s tepelným čerpadlem

Snaha snížit náklady na vytápění a přání topit pohodlně a s minimem práce – to jsou většinou důvody lidí pro pořízení tepelného čerpadla. Stejné měli i manželé Supovi, kterým se tento krok nakonec vyplatil – po první zimě s tepelným čerpadlem mají už teď jistotu, že úspora spotřeby elektrické energie bude minimálně 55 %. Investice by se jim tak měla vrátit za 4,5 roku.

Domy, které už pamatují nějaký ten rok, sice nabízí osobitou atmosféru, ale kvůli nevyhovujícímu technickému stavu často také drahé účty za energie. I takový dům se dá vytápět úsporně, ovšem většinou se to neobejde bez kompletní rekonstrukce a výměny neefektivního zdroje tepla. Pro stejný krok se rozhodli majitelé domu z Rokycanska, manželé Supovi. Popisují své zkušenosti s řešením dostupného a efektivního zdroje tepla: „Před třinácti lety jsme koupili starší domek, ale protože byl postavený již v roce 1964, bylo potřeba jej kompletně zrekonstruovat. Vzali jsme to proto opravdu od základu. Opravili jsme střechu, vyměnili stará špaletová okna, zateplili fasádu a strop a také jsme udělali nové rozvody vody, topení a elektroinstalace.“ Dalším krokem opravných prací byl výběr nového způsobu vytápění, pro který v dané době zvolili kombinaci elektrokotle a kotle na dřevo. Vzhledem k tehdejším nízkým cenám elektřiny to byla ve své době ideální volba. Ty ale v minulém roce 2022 výrazně rostly, proto se majitelé začali poohlížet po jiném zdroji tepla. „Dnes jsem již v důchodu, ale v minulosti jsem 40 let pracoval v oblasti energetiky, takže v tomto mám určité zkušenosti. S tím souvisí i následné sledování vývoje cen. Proto jsme se s manželkou kvůli zvyšujícím se nákladům za cenu elektřiny a i vlastnímu pohodlí rozhodli oba kotle zrušit. Vytápění dřevem je sice levné, ale také je přece jen pracnější. To už se mi v mém věku zkrátka podstupovat nechtělo,“ říká majitel.

Na pozemku navíc není plynová přípojka, proto majitelé zůstali u vytápění elektřinou a zvolili tepelné čerpadlo. Oslovil je úsporný provoz v kombinaci s velmi snadnou obsluhou. Obrátili se tedy na několik firem a nechali si vypracovat cenovou nabídku. Nakonec se rozhodli pro českého výrobce ACOND. „Měli jsme vytipovaných několik výrobců, jejichž čerpadla mají sice hodně podobné technické parametry, ale většinou šlo o zařízení z dovozu. Důležité samozřejmě bylo, i pro definitivní rozhodnutí, cenové rozpětí jednotlivých výrobků a také servis a záruky. Mnoho firem na českém trhu totiž čerpadla jen přeprodává, proto jsem se obával rychlého řešení případné poruchy. Firma ACOND mi vyšla z nabídek se svými parametry tepelného čerpadla, podmínkami záruk a servisními službami jako nejvhodnější. V nemalé míře k rozhodnutí i přispěl velmi vstřícný a profesionální přístup všech zástupců firmy pro realizaci,“ vysvětluje pan Sup.

Na doporučení výrobce zvolili tepelné čerpadlo ACOND PRO N, které splňovalo jejich podmínky v podobě dobrých technických parametrů a českého výrobku. „Čerpadlo ACOND PRO N umisťujeme většinou do novostaveb, které mívají velmi nízké ztráty tepla a lze je pohodlně vytopit i s čerpadlem o nižším výkonu. Kompletním zateplením domu a výměnou oken se v tomto případě ale podařilo tepelné ztráty podstatně snížit. Tím pádem zde stačí čerpadlo s nižším výkonem, což pro majitele znamená také větší úsporu,“ uvádí Vojtěch Janoušek, marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Majitel k tomu doplňuje: „Vzhledem k mým zkušenostem z oboru energetiky jsem si o tom hodně zjišťoval. Hledal jsem zařízení, které bude mít dobrý topný faktor COP. Ten totiž udává účinnost tepelného čerpadla. Vyjadřuje poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií. Z pohledu úspor je to podle mě ten nejdůležitější parametr,“ doplňuje jej majitel. Odborníci doporučují při výběru tepelného čerpadla sledovat také jeho výkon, použitý kompresor, který by měl být ideálně scrollový, teplotu topné vody, použité chladivo a také další služby jako je montáž, servis a podmínky záruky.

Podstatným faktorem je také hlučnost, která se uvádí pomocí tak zvaného akustického výkonu. Ta může být u nekvalitních tepelných čerpadel poměrně velký problém, a to nejen pro majitele, ale i pro sousedy a v krajním případě i pro úřady. „U čerpadla ACOND PRO N výrobce uvádí akustický výkon 48,4 dB, což je hodně tiché. I tak jsme ale měli z hlučnosti obavu. Určitě to byl jeden z dalších faktorů, podle kterého jsme se rozhodovali. Po namontování tepelného čerpadla jsme ovšem byli příjemně překvapeni, protože není skoro slyšet,“ dodává majitel. Tichost chodu čerpadla byla i dominantním argumentem pro sousedy. Zpočátku museli manželé Supovi na svoji stranu získat i obyvatele vedlejšího domu, kteří měli z nadměrné hlučnosti přístroje obavy. Čerpadlo mělo být umístěno blízko společného plotu. „Kvůli zachování dobrých sousedských vztahů jsme  s nimi vše předem konzultovali. Nejprve byli proti, protože se byli podívat u známých, kteří čerpadlo využívají a s jeho hlučností mají špatné zkušenosti. Ti ale neměli čerpadlo ACOND. Nakonec jsme se ale dohodli. Když se pak na hotové čerpadlo byli podívat, byli i oni překvapeni, že si jen tak tiše ševelí,“ popisuje paní Supová.

Čerpadlo se majitelé rozhodli připojit také k bojleru a využít jej nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody. To ovšem znamenalo další výdaj v podobě pořízení nového bojleru, protože ten starý nebyl pro napojení na čerpadlo uzpůsobený. Podle majitele se ale podobná investice vyplatí. „Topit tepelným čerpadlem a vedle toho mít zvlášť bojler, který stejně potřebuje elektřinu, je podle mě nákladově nesmysl. Takto díky čerpadlu šetřím jak za topení, tak i za ohřev vody,“ vysvětluje pan Sup. Navíc majitelé, kteří chtějí požádat o dotaci na tepelné čerpadlo, mají nárok na vyšší částku, pokud se rozhodnou využít jej i pro přípravu teplé vody.

Samotná instalace pak trvala jen dva dny a proběhla dokonce o více než měsíc dříve, než bylo původně plánováno. „První den montéři dovezli čerpadlo, osadili ho, natáhli trubky a zapojili. Druhý den přijel elektrikář, který ho zprovoznil a správně nastavil. Já jsem musel pouze venku udělat nosný základ pro čerpadlo a odstranit elektrokotel a kotel na dřevo. O víc jsem se prakticky starat nemusel, pouze zaplatit fakturu,“ směje se majitel. Pouze v obývacím pokoji ponechali krbovou vložku pro alternativní přitápění v přechodných částech roku.

O finanční úspoře má pan Sup už teď poměrně dobrou představu, ačkoliv s tepelným čerpadlem vytápěl teprve první zimu. „Přesná částka se samozřejmě ukáže po letošním ročním vyúčtování. Pravidelně ale sleduji běh čerpadla a spotřebu elektřiny, takže už teď vím, že náklady na elektřinu klesnou minimálně o 55 %. S původním elektrokotlem jsme dosahovali roční spotřeby průměrně 17 000 až 18 000 kW. S tepelným čerpadlem bychom se podle mých odhadů měli vejít do 8 000 kW. Když odečtu dotaci ve výši 100 000 Kč, kterou jsme od státu dostali, tak se mi při dnešních zastropovaných cenách elektřiny vynaložená částka vrátí zhruba za 4,5 roku,“ říká. Konkrétní úspora a návratnost závisí vždy na parametrech a stavu konkrétního domu. Vliv mají ovšem také aktuální ceny energií a počasí v topné sezóně. „Kromě úspory je pro nás jasnou výhodou i velký komfort obsluhy tepelného čerpadla. Občas hlídám děti, takže doma potřebujeme mít teplo. Za chladnějších dnů si tak jednoduše přitopíme třeba přes telefon a nemusíme si lámat hlavu s tím, kolik nás to bude stát,“ doplňuje majitelka. Jediné, na co si majitelé podle vlastních slov museli zpočátku zvykat, byl nový režim vytápění. S původním elektrokotlem byly radiátory teplé během pár minut, zatímco s tepelným čerpadlem se nahřívají pozvolna.

Důraz na dobré zázemí firmy a zajištěný servis se nakonec majiteli vyplatil, když u čerpadla musel řešit drobnou systémovou poruchu. O vše se naštěstí postaral online dispečink. Sledování provozu a obsluha nastavení tepelného čerpadla je možná jak manuálně, tak i dálkově po internetu přes mobil či počítač. Takže odstraňování případných poruch není problém řešit dálkově s technikem firmy ACOND. Ten se jednoduše podíval do systému a na základě chybového hlášení poruchu okamžitě odstranil. “ popisuje majitel.

Ačkoliv bylo pořízení tepelného čerpadla nemalou položkou v rodinném rozpočtu, ani dnes by majitel svoje rozhodnutí neměnil. „Podle mého názoru bude elektřina i do budoucna nadále důležitým zdrojem pro základní potřebu života. Bez elektřiny už dnes prakticky nedokážeme žít. A tepelné čerpadlo považuji dnes za jeden z nejefektivnějších zdrojů, pokud jde o vytápění elektřinou,“ doplňuje na závěr pan Sup.

Tepelné čerpadlo je dnes jednoduše plnohodnotný způsob, jak dům vytopit pohodlně a úsporně. Určující je ovšem kvalita přístroje a přístup jeho výrobce.

Technické údaje:

Stavba domu: přibližně 1964

Rekonstrukce: oprava střechy, zateplení fasády, výměna oken, rozvody vody, elektroinstalace

Datum rekonstrukce: 2010

Plocha domu: 120 m2

Původní způsob vytápění: elektrokotel 15 kW, kotel na dřevo, radiátory, krbová vložka

Aktuální způsob vytápění: tepelné čerpadlo ACOND PRO N 1,5 – 9 kW, radiátory, krbová vložka

Původní celková spotřeba rodinného domu: 17 000 až 18 000 kW

Aktuální odhadovaná celková spotřeba domu -: do 8 000 kW

Předpokládaná úspora nákladů: 55 %

Návratnost investice do tepelného čerpadla ACOND PRO N – 4,5 roku.

Připraveno ve spolupráci se společností ACOND (www.acond.cz).

Čtěte dál …

Nedopalky patří pouze do koše, desetina kuřáků to stále neví. Každý sedmý kuřák e-cigaret nosí nedopalky s sebou a vyhazuje doma do koše, u kuřáků „klasických“ cigaret takové chování prakticky neexistuje.

Kolektivní systém NEVAJGLUJ a.s., který zajišťuje kolektivní plnění pro výrobce tabákových výrobků dle zákona o jednorázových plastech, zadal průzkum, ze kterého vyplynulo, že desetina dospělých kuřáků si stále myslí, že nevadí, když se nedopalky odhazují na zem nebo...

pokračovat ve čtení

Sněhu, zastavit – stát

Nejenom zimní radovánky, koulování a lyžování, ale i nepříjemné starosti… I to může přinést štědrá sněhová nadílka, pokud ji necháme neplánovaně klouzat ze střechy dolů! A přitom na ni stačí nainstalovat speciální sněhové zábrany a okolí domu bude hned bezpečnější....

pokračovat ve čtení

Více než 1000 vědců společnosti P&G pracuje na tom, aby potěšili české spotřebitele – srolovatelná láhev šamponu, holicí strojek, který zároveň peelinguje, nebo zubní kartáček s umělou inteligencí. Seznamte se s nejzajímavějšími novinkami společnosti Procter & Gamble.

Procter & Gamble patří mezi lídry v oboru produktových inovací a každoročně investuje miliardy dolarů na zlepšení každodenního života svých zákazníků. O tom svědčí nejenom spokojenost milionů spotřebitelů po celém světě, kteří jejich produkty používají každý den,...

pokračovat ve čtení