5 způsobů, jak zastínit skutečně velká okna

Velkolepé výhledy a domov zalitý sluncem – kdo by po něčem takovém netoužil?! A proto francouzská okna, přes která vstupujeme přímo na čerstvý vzduch, nebo rozměrná okna či celé prosklené stěny jsou žádaným prvkem moderního bydlení. Prostor díky nim vypadá elegantně, čistě a vzdušně. Nesmíme ovšem zapomínat, že také tyto velké plochy z řady důvodů potřebují vhodně zastínit.

Jako byste stáli uprostřed přírody, přitom si užíváte útulnost a pohodlí svého domova – tak lze asi shrnout efekt velkoformátových oken. V létě díky nim prostor rozzáří sluneční paprsky, v zimě zase slunce místnost příjemně prohřívá. Když k tomu připočtete ještě krásné výhledy, možná se ptáte, proč tento výrazný prvek vašeho domova vůbec nějak zastiňovat. Důvodů je hned několik. Vhodné stínění vám zajistí soukromí před zvědavými pohledy sousedů. Poskytuje ochranu před letním horkem a v zimních měsících naopak brání unikání tepla. V neposlední řadě je skvělým doladěním celkového stylu interiéru. Výběru té pravé stínicí techniky byste proto měli věnovat maximální pozornost.

  1. Vertikální žaluzie

Pro velkoformátová okna jsou mnohem vhodnější než standardní vodorovné žaluzie. Působí elegantnějším a vzdušnějším dojmem a představují skvělou variantu místo klasických závěsů. Vertikální žaluzie navíc můžete díky široké nabídce látek barevně sladit s odstínem koberců či nábytku. Lamely mohou mít různou povrchovou úpravu (například nehořlavou nebo pro alergiky). Snadno se instalují i na okna atypických tvarů, jako jsou třeba obloukové nebo šikmé. Otáčním lamel si pak snadno nastavíte intenzitu pronikání slunečních paprsků. Samotné ovládání je mechanické pomocí šňůrky a řetízku.

Kde se hodí? „Především do minimalistických interiérů, které chcete pouze částečně zastínit a vytvořit si soukromí“ říká Aneta Paroulková z opavské společnosti Isotra.

  • Plissé žaluzie

Pokud máte představu, jak vypadá plissé na dámské sukni, umíte si také představit design těchto vnitřních žaluzií. Skládaná látka působí v okně velmi zajímavě a stylově dotváří dojem z celého interiéru. Množství pronikajícího světla se reguluje mírou vytažení horního a dolního dílu. Navíc můžete zvolit speciální provedení ze dvou barevných kombinací látek a plissé žaluzie přizpůsobovat nejen sezoně, ale i svému momentálnímu rozpoložení. Na výběr jsou látky s různým stupněm propustnosti světla, látky zatemňující, s napařovanou hliníkovou vrstvou, která eliminuje sílu tepelného záření, nebo látky s perleťovými nátěry s vysokým stupněm odrazu světla. Díky mnoha způsobům provedení je tento typ stínění možné použít do různě atypicky tvarovaných oken.

Kde se hodí? Do domovů těch, kdo se nespokojí jen se stínicí funkcí žaluzie, ale chtějí si pohrát s její barevností a ocení též termoregulační vlastnosti stínění.

  • Japonské stěny

Velký hit ve světě stínící techniky získává nové a nové příznivce. Není divu, je to originální a stylové řešení, které se stane elegantní a hlavně funkční dominantou každého interiéru. Široké svislé látkové pásy se pohybují po kolejnici a na velkých oknech jich může být hned několik. Vzájemně se pak překrývají, což vytvoří velmi zajímavý efekt a pochopitelně určuje míru zastínění. Na výběr je celá řada barevných provedení a vzorů, které samozřejmě můžete vzájemně kombinovat a podtrhnout tak celkový design místnosti. Například v ložnici oceníte typy látek s maximálním zatemňovacím účinkem. Pokud vás trápí alergie, zvolte materiály s obsahem skelného vlákna, kde se neusazují nečistoty a prach.

Kam se hodí? Do interiéru, kde potřebujete příjemný stín, ale nechcete na okna věšet těžké a neforemné závěsy.

  • Venkovní žaluzie či rolety

Moderní oblíbený prvek, který využívají nejen majitelé novostaveb, ale nechávají si ho namontovat i obyvatelé starších domů. „ Jejich velkou předností je nejen vysoký stupeň zastínění, ale také dobré izolační vlastnosti (v létě odrážejí vedro, v zimě zase nepustí teplo zbůhdarma ven). Především celistvé rolety vám dokážou ušetřit energii – uvádí se úspora až 25 % oproti domům bez venkovních stínicích prvků. Obzvláště u francouzských oken oceníte, že venkovní žaluzie a rolety sníží riziko, že váš domov navštíví nezvaný host“ říká Aneta Paroulková. Samozřejmostí je, že předokenní systémy lze ovládat na dálku pomocí telefonu či tabletu.

Kam se hodí? Na okna, kde potřebujete 100% odclonění světla, ale chcete od stínění i termoregulační schopnosti.

  • Markýzy

Zpříjemní posezení na terase či balkoně, ale mohou snížit pronikání slunečních paprsků také do velkoformátového okna, a tím snížit přehřívání interiéru. Volbou vhodného látkového designu citlivě doladíte exteriér domu a zároveň vám markýza poskytne dostatečnou ochranu před sluncem. Užitečným chytrým pomocníkem je čidlo reagující na vítr a déšť, které samočinně zatáhne stříšku při velkém vichru či lijáku.

Kam se hodí? Tento druh stínění je oblíbený především u francouzských oken vedoucích k místu s venkovním posezením.

Čtěte dál …

Svěží prádlo na dovolené: Prací papírky Ecohaus s vůní citrónové zmrzliny. Čistota a vůně, kterou si v létě zamilujete

Seznamte se s limitovanou edicí pracích papírků s vůní citrónové zmrzliny, která právě přichází na trh. Tento produkt je skutečným zázrakem moderní domácnosti a přichází s neodolatelnou vůní, která vás okamžitě přenese do horkých letních dnů strávených s osvěžující...

pokračovat ve čtení