Bojujete s podzimními depresemi? Víme, jak na ně.

Krátký den, méně světla, nízké teploty, hektický čas i řada povinností – prostě podzim, který se o slovo přihlásil v plné parádě. S ubývajícím světlem, nižším slunečním svitem a blížícím se koncem roku na řadu z nás navíc dopadají i podzimní úzkosti a deprese. Ty jsou často ještě živeny negativními zprávami z médií, o nekončícím zdražování, nejisté situaci nebo zdravotních rizicích. To vše už je poměrně velká porce zátěže, která zejména v psychicky méně odolných jedincích dovede vyvolat nejeden problém. Abychom si i přes to mohli aktuální roční období užít a nenechat si život znepříjemnit stresem a psychickou nepohodou, je třeba se náležitě připravit. Přinášíme proto několik tipů, jak na podzimní deprese a splíny!

Podle terapeutky Katky Zachové je třeba si nejprve uvědomit, že pociťovat během podzimu méně energie než v létě je zcela přirozené. Souvisí to především s nižším množstvím světla, na něž reaguje část mozku nazývaná šišinka neboli epifýza. Ta zjednodušeně řečeno reaguje na světlo a dává tělu informaci o tom, zda má bdít či spát. Pokud je tedy okolo nás méně světla, tělo tuto situaci může skutečně vnímat jako úbytek energie.

Tyto stavy ale mohou rovněž souviset s narušením a odpojením se od přírodního cyklu “jaro-léto-podzim-zima”, který byl pro naše předky zcela přirozený. Minulé generace žily v souladu s přírodou a naprosto spontánně ctily roční období. Věděly, že v přírodě je nejvíce energie na jaře a v létě, naopak na podzim a v zimě se vše ukládá k odpočinku a spí. “My jsme ale stále součástí přírody, jsme savci, proto je úplně samozřejmé, že i naše tělo se “ukládá ke spánku, a to nejlepší, co s tím můžeme dělat, je respektovat to,” říká terapeutka a konstelářka Katka Zachová a dodává: “Vše má svůj důvod, příroda si potřebuje po letní aktivitě odpočinout, připravit se na jaro na nový rozpuk a stejně tak my, lidé, si po letní aktivitě potřebujeme odpočinout. Bohužel náš aktuální, civilizační způsob života tento cyklický aspekt spíše opomíjí. O to důležitější pak je si jej vědomě připomínat a učit se s ním nakládat.”

6 tipů, jak na podzimní deprese

ODPOČINEK

Buďme vnímaví ke svým potřebám. Pokud cítíme, že potřebujeme odpočívat, měli bychom své tělo poslechnout a skutečně si odpočinout. I podle odborníků je normální, pokud potřebujeme v tomto období odpočívat více než v létě. Právě odpočinkem čerpáme novou energii a vitalitu, a to je nejdůležitější. Všechno ostatní chvíli určitě počká.

PROCHÁZKY A VÝLETY

Od podzimních depresí nám pomohou i procházky do přírody, hlavně v době, kdy svítí sluníčko. Právě sluneční svit výrazně pomáhá při podzimních depresích a úzkostech. Můžeme zkusit vyjet i na hory, třeba jen na jednodenní výlet. Mnohdy bývá díky inverzi na horách slunečno, přestože v nížinách je pod mrakem. Navíc chůze a pohyb obecně rovněž přispívají k psychické rovnováze.

DEJTE SI SAUNU

Sauna je na podzim skvělý pomocník! Nejen že pomáhá posílit imunitu, ale prohřátí organismu v sauně má blahodárné účinky i na naši psychiku. Lépe pak odoláme nejen virózám, ale i stresu a psychickým tlakům.

ZAJDĚTE NA MASÁŽ

Celkově je vhodné na sebe myslet a pečovat o sebe. “Dopřejte si péči o své tělo, vhodné jsou různé masáže nebo aromaterapie. Fyzická péče o tělo se totiž promítne i do naší psychiky. A platí to i opačně, pokud pečujeme o svoji psychickou pohodu, zároveň tím pečujeme i o své zdraví a vitalitu. Tělo a psychiku nejde oddělovat, jsou to spojité nádoby, které tvoří jeden celek – nás samotné,” vysvětluje Katka Zachová.

KONSTELACE

Pomohou ale i v dnešní době stále populárnější a vyhledávanější konstelace. Systemické (rodinné) konstelace jsou velmi účinným pomocníkem proti depresím a úzkostem. Ty totiž mohou mít hlubší příčinu než jen, že se krátí den. Pokud tedy máme pocit, že už jsme vyzkoušeli vše a pořád se takzvaně točíme v kruhu, je vhodné zkusit konstelace. Ty totiž umí příčinu rozklíčovat a pomoci člověku, aby se s nimi č mohl vyrovnat a ulevit si.

VYVÁŽENÁ STRAVA

Zapomínat nesmíme ani na svůj jídelníček, zdravé stravování je velmi podstatné. V chladnějších obdobích roku je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny, které prohřívají organismus jako jsou například skořice, zázvor, chilli a další.

A to nejdůležitější na závěr: “Nedávejte si zbytečně velké cíle a netlačte na sebe. Věřte, že tlak vyvolává protitlak, takže když na sebe budete extrémně tlačit, daleko to nedotáhnete. Stačí jít po malých krůčcích. A těmi, jeden za druhým, dojít třeba i k tomu, že si podzim začnete doslova užívat,” dodává Zachová.

Čtěte dál …

Zazařte v zelené – barvě jara

Jarní módní kolekce jsou plné výrazných a intenzívních barev. Jednou z top trendy letošních odstínů je i klasická zelená. Že si ještě nenašla cestu do vašeho šatníku? Nechte se inspirovat! Zelená je hlavní barvou přírody, a proto se k probouzejícímu se jaru...

pokračovat ve čtení

Drogerie ROSSMANN nabízí široký a kvalitní sortiment zdravé výživy. Zákazníci zde mohou nakoupit vedle zavedené značky enerBiO nově také produkty Alnatura.

Jídlo tvoří nedílnou součást našeho života. To, co jíme, ovlivňuje často nejen náš vzhled, ale také psychickou pohodu. Snažíme se proto přiblížit aktuálním trendům ve zdravé výživě a upravit celkově náš životní styl. BIO a EKO produkty jsou nyní stále více v kurzu. Na...

pokračovat ve čtení