4 tipy, díky kterým budete lépe spát

Poslední dobou se začíná opět skloňovat velké téma: spánek. Vlivem stresu a starostí se nám hůře usíná a ráno se probouzíme celí rozlámaní, což se zákonitě projevuje nejen na náladě, ale také na kráse. Povadlá pleť, suchá pokožka, roztřepené vlasové konečky, nemluvě o kruzích pod očima… Jak to ale udělat, abyste spali dobře? Kromě klasických rad, jako je vyhýbání se kofeinu v odpoledních hodinách a dlouhodobému stresu, pro vás máme i pár dalších osvědčených tipů, které jsou snadné a jakmile si na ně zvyknete, už je ze svého režimu nebudete chtít vyškrtnout. Co tedy dělat chvilku předtím, než se vydáte do postele?

  1. Dopřejte si doušek lahodného čaje

Nic nezklidní mysl lépe než příjemná chuť bylinek. Navíc takových, které mají prokázané účinky na nervovou soustavu, kterou lehce utlumí a připraví tak celé tělo na sladký spánek. Řadí se mezi ně především meduňka, rostlinka kořenící v každé druhé zahrádce. Pokud váš domov nedisponuje zahradou ani balkonem, můžete si ji celý rok pěstovat i v květináči na kuchyňské lince – meduňka je nezmar, který něco vydrží. Před spaním pak stačí vhodit pár lístků do hrnku, zalít je horkou vodou a nechat 15 minut louhovat. Podobně působí také kozlík lékařský, jen v tomto případě nahradíte listy za kořen. Je skvělým prostředkem nejen proti nespavosti, ale také proti úzkostem, užívat byste ho ale měli maximálně měsíc a pak nechat organismus nějaký čas odpočívat.

  • Zacvičte si, ale zlehka

Pohybová aktivita uvolňuje do těla koktejl prospěšných hormonů, které dokážou až zázračně uvolnit náladu i vnitřní pnutí. Ve vší motivovanosti ale trochu přibrzděte, není třeba hodinu před spaním uběhnout deset kilometrů, ani překonat svůj rekord ve zvedání mrtvé váhy… Jděte na to zlehka a zvolte klidovou aktivitu, která tělu jasně naznačí, co bude následovat – utišení, relaxace, spánek. V józe najdete hned několik osvědčených cviků pro uvolnění napětí, například pozice dítěte, hluboký předklon či savasana (pozice mrtvoly – to sedí!). U cvičení nezapomeňte správně a zhluboka dýchat. Po cvičení vám pak prospěje rychlá teplá sprcha se sprchovým gelem Kneipp Good Night, který díky esenciálním olejům zklidní vaši mysl a uvolní tělo.

  • Zkuste masáž, ta vyřeší každé pnutí

Pokud jste ve stresu, vaše tělo se zacyklí a jede na autopilota – to znamená stáhnutí určitých svalů a vytváření křečí, a to jak na těle, tak v obličeji. Například oblast čelisti a lícních kostí může být nepříjemně stažená, aniž byste si to uvědomovali. Všechny uzlíky a hrbolky se pokuste před spaním rozmasírovat. Nejen, že to má vliv na váš vzhled, ale navíc se vám bude příjemněji spát. Před masáží pokožku pořádně promastěte olejem, aby po ní prsty lehce klouzaly a můžete začít. Ve tváři postupujte vždy od středu obličeje směrem ven, abyste nenarušili přirozený tok lymfy. Co se těla týče, o masáž poproste třeba partnera. Sami si pak můžete masírovat například ruce nebo nohy. Jako olej můžete zvolit například tělový olej Kneipp Good Night, který obsahuje olej ze švýcarské borovice a olej ze santalového dřeva, dvě ingredience, které uvolňují svaly a podporují klidný spánek.

  • Meditujte

Protože jsou jednou z příčin špatného usínání a nekvalitního spánku starosti, které se vám honí hlavou, zkuste na ně vyzrát pomocí meditace. Najděte si před ulehnutím do postele patnáct minut čas a zkuste tuto starodávnou metodu na vlastní kůži. Jak na to? Posaďte se v tiché místnosti, ztlumte světla a zavřete oči. Zhluboka se nadechněte, vydechněte a snažte se soustředit jen na přítomný okamžik. Zaměřte pozornost na svůj dech a uvědomte si každou část svého těla – hezky postupně, pomalu. Nechte myšlenky volně plout.

Čtěte dál …