Vernisáž obrazů Prahy Anny Karan nadchla nejen Pražany

V pražském Mánesu byla zahájena výstava velkoformátových obrazů Prahy běloruské malířky Anny Karan. Ta v Praze žije již sedmnáct let, hodnotí ji jako nejpůvabnější a nejatraktivnější město na světě, a je jí plně fascinovaná. Proto tak ráda maluje různá místa našeho hlavního města. „V obrazech se odráží mé emoce, pocity z daného místa. Přitom nezapomínám na historii toho místa. Někdy se v atmosféře obrazu odráží. Jsem velmi ráda, že se mi podařilo uskutečnit vernisáž právě v den nejvýznamnějšího státního svátku České republiky“, uvedla nadaná malířka vernisáž.

Jako kmotry vernisáže zvolila herce filmu Když prší slzy, v němž si zahrála sama sebe, tedy malířku. „Byla to moje první zkušenost, ale tím, že jsem stála před plátnem, navíc s barvami a štětcem v ruce, přešla mě tréma velmi rychle“, usmívá se při vzpomínce na natáčení filmu, jehož ústředním mottem je domácí násilí. A režisérka filmu Michaela Semela její slova potvrzuje: „Annu jsem vybrala právě proto, že bylo třeba obsadit někoho, kdo má s malováním zkušenosti. Pravda, trochu jsem se bála, že jde o hereckou amatérku, nicméně Anna svou epizodu zvládla vcelku přirozeně.“

Kromě kmotrů z umělecké branže vernisáž pokřtila také profesorka Věra Adámková a mělo to své opodstatnění. „Myslím, že v dnešní době nikdo nepochybuje o tom, že fyzické zdraví úzce souvisí s tím psychickým. Je tedy zdraví velmi prospěšné navštěvovat divadla nebo různé kulturní akce, jako je například tato. Určitě už jste slyšeli o umělecké terapii. Spadají do ní čtyři hlavní terapeutické obory, kde se jednotlivé terapie liší svým prostředkem. Jedná se o arteterapii, muzikoterapii, dramaterapii a tanečně-pohybovou terapii. Společně se tedy řadí pod obecný název Art therapy – Umělecké terapie.

Příjemnou atmosféru vernisáže, která se nesla v duchu neformálního společenského setkání, ještě umocnila svým vystoupením zpěvačka Elly (Eliška Tunková). Zazpívala několik písní, z nichž většina pocházela ze zpěvaččiny autorské dílny. Zasloužený potlesk tedy sklidila jak od hostů vernisáže, tak i od jejích kmotrů, kterými byli: Lucie Zedníčková, Aneta Kernová, Petr Vondráček, Jaroslav Sypal, Jan Burda, Jakub Moulis, Kateřina Bláhová, Miro Šmajda, Matyáš Hložek, Bára Fišerová, Honza Fanta, Markéta Procházková, Petr Zvěřina, Kája Pavlíček, Simona Zástěrová, Markéta Šandová a Petr Kutheil.

Vernisáž velkoformátových obrazů Prahy můžete v pražském Mánesu navštívit až do konce října.

Video z vernisáže zde: https://www.youtube.com/watch?v=GZ0SZ7odcKo&t=51s

Zdroj: Helena Váňová Production

Čtěte dál …

VYDEJTE SE DO BRADAVIC VE WESTFIELD CHODOV

Westfield Chodov zve všechny fanoušky světa kouzel, aby si od 25. září do 22. října prohlédli umělecké interpretace ikonických míst z oblíbené filmové série. Kouzelnický svět baví velké i malé fanoušky po celém světě, nyní může celá rodina prozkoumat interaktivní...

pokračovat ve čtení