V Nové budově Národního muzea se otevřela výstava Czech Press Photo 2023

1. února se v Nové budově Národního muzea otevírá 29. přehlídka fotografií Czech Press Photo 2023. V rámci výstavy mají návštěvníci až do konce srpna možnost si prohlédnout celkem 470 tištěných velkoformátových snímků a více než 240 fotografií v obrazovkách a projekcích od 120 autorů. Vítězové si své ceny převzali na slavnostním večeru v Historické budově Národního muzea 31. ledna. Fotografií roku, kterou mezinárodní porota vybrala ze série snímků, se stala fotka Romana Vondrouše s názvem Výtržnosti u soudu.

Grant Prahy, který je druhou hlavní cenou soutěže, získal Vít Šimánek z ČTK, který bude rok dokumentovat oblasti metropole, které procházejí nebo v blízké době projdou zásadní proměnou. V letošním ročníku, který proběhl pod záštitou prezidenta republiky, Ministerstva kultury ČR a primátora hlavního města Prahy, bylo stejně jako loni vypsáno osm fotografických kategorií, ve který soutěžilo 236 autorů z Česka a Slovenska. Ti zaslali více než čtyři tisíce prací, fotografií, které charakterizují uplynulý rok. Mezinárodní porota zasedala ve dnech 12.–14. října v galerii Czech Photo Centre, a to ve složení: předseda poroty šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

„Národní muzeum hostí Czech Press Photo už počtvrté. A já jsem rád, že tato prestižní přehlídka fotografií zachycujících zásadní okamžiky uplynulého roku, probíhá právě u nás. Podobně jako v předešlých letech jsou zde vystaveny silné snímky reflektující jak obyčejný život, tak významné dějinné události, které mají v instituci uchovávající historii bezesporu své místo,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Návštěvníci se na výstavě mohou těšit na fotografie z oblasti kultury, umění, sportu, životního prostředí, každodenního života, ale i na reportážní a portrétní snímky. Součástí výstavní kolekce je i soubor Kevina V. Tona, který dokumentoval masivní výstavbu v Praze. Zároveň se na výstavě představí belgický fotograf a porotce Nick Hannes a jeho Zahrada rozkoší.

Výstava je otevřena stejně jako Muzejní komplex Národního muzea každý den od 10 do 18 hodin až do 31. srpna 2024. Součástí výstavy je také doprovodný program, jakou jsou přednášky či komentované prohlídky. Veškeré aktuální informace naleznete na stránkách www.nm.cz.

Čtěte dál …

Luxfer open space v České Skalici – Prostor pro současné umění  ve spolupráci s kurátorkou Petrou Zachovalovou uvádí výstavu Outside of the Art – Vně umění

Kurátorka Petra Zachovalová představí 13. června tohoto roku v České Skalici v Galerii Luxfer výstavu německého malíře Karla-Heinze Schwinda (*1958) s názvem Outside of the Art – Vně umění.  Název výstavy naznačuje, že Schwind tvoří umění v izolaci, mimo současný...

pokračovat ve čtení