Technické muzeum v Brně otvírá komorní výstavu „Sto let křídel nad Medlánkami“


Dne 18. října 1924 začala na kopcích nad Medlánkami mimořádně úspěšná I. národní soutěž plachtových letadel u Brna. Toto datum je považováno za začátek zdejšího leteckého provozu, byť neoficiálně se tu létalo už dříve. Sté výročí této události nyní připomíná komorní výstava v Technickém muzeu v Brně nazvaná „Sto let křídel nad Medlánkami“. Pro veřejnost se výstava otevírá ve středu 17. dubna 2024.

„Medlánky jsou fenomén. Příběh zdejšího létání je neskutečně silný a začíná od prvních nadšenců, kteří se k obloze vydávali na strojích vlastní divoké konstrukce. Dále pokračuje přes skutečné průkopníky letectví, následující politické a společenské veletoče 20. století až do současné doby, kdy létání tak trochu zevšednělo. Pranic ale neztratilo ze své krásy, když nepřestává přitahovat a inspirovat,“ komentuje kurátor oboru Letectví a kosmonautika v Technickém muzeu v Brně a spoluautor výstavy Sto let křídel nad Medlánkami Tomáš Přibyl.

Výstava obrazem i mnoha původními předměty připomíná „dřevní“ doby létání na Medlánkách a provází návštěvníky bohatou stoletou historií zdejšího letiště. K vidění jsou letecké přístroje, mapy, modely, dobové fotografie, ale třeba i úlomky z havarovaných letounů.

Na komorní výstavu „Sto let křídel nad Medlánkami“, která potrvá do 16. června 2024, naváže několik dalších souvisejících akcí. V rámci Brněnské muzejní noci 2024, která se koná v sobotu 18. května 2024, se bude možné v Technickém muzeu v Brně posadit do legendárního československého kluzáku L-13 Blaník. Návštěvníci si budou moci pořídit fotografii na památku, nebo se jen tak zasnít a představit si, že krouží v nadoblačných výšinách.

„Výstava v Technickém muzeu v Brně je součástí oslav sta let létání na Medlánkách, jejichž vyvrcholením bude letecký den konaný v sobotu 14. září 2024. Pro návštěvníky připravujeme unikátní program a spoustu překvapení. A určitě přijďte, vždyť poslední letecký den se v Brně konal naposledy v roce 2008,“ zve spoluautorka výstavy „Sto let křídel nad Medlánkami“ a archivářka Aeroklubu Brno-Medlánky Alena Fialová.

Informace o výstavě: www.tmbrno.cz/akce/sto-let-kridel-nad-medlankami/
Informace k 100. výročí létání na Medlánkách: https://100let.aeroklubmedlanky.cz/

Čtěte dál …

Galerie plastik v Hořicích v Podkrkonoší uvádí výstavu To, co zbylo na počest stočtyřicetiletého výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické a zrodu dlouholetého umění kamenné krásy

V letošním roce si připomínáme 140. výročí od založení hořické Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické. Tato významná instituce ovlivnila nejen řady svých absolventů a absolventek, ale celé město Hořice. Podpořila rozvoj místní tradice...

pokračovat ve čtení