IGRÁČEK se představí v beskydském muzeu jako Zbojník Ondráš

Muzeum Beskyd zve na putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK, která potrvá až do 12. září. Návštěvníci se mohou těšit nejen na historické i moderní podoby osmicentimetrové postavičky české hračky IGRÁČEK, ale i na informace o jeho výrobě. A také na unikátně ztvárněného IGRÁČKA v podobě Zbojníka Ondráše, kterého speciálně pro výstavu v Beskydech vyrobil historik a modelář Miroslav Svoboda. Figurka Ondráše, nejslavnějšího slezského zbojníka, připomene dětem i všem příchozím dění okolo této legendární postavy. Ve Slezsku a na Valašsku se o něm vyprávělo mnoho pověstí a váží se k němu i lidové písně a lašský mužský tanec „Ondrášův skok“. Inspiroval také mnohé české a polské spisovatele a básníky  jako například Petra Bezruče, malíře Albína Poláška nebo hudební skladatele Ilju Hurníka jako námět k baletu Ondráš 1950 a Václava Kašlíka k opeře Zbojnická balada 1948. Ondrášovy rodné Janovice každoročně pořádají folklórní Ondrášovské slavnosti. Také několik restaurací na Frýdecko-Místecku nesou Ondrášovo jméno, jakož i profesionální vojenský umělecký soubor Ondráš. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.

„S velkou radostí oznamujeme světu, že se Muzeum Beskyd opět otevřelo a nabízí své klenoty široké veřejnosti. Velice rádi bychom pozvali děti a jejich rodiče i prarodiče a všechny školy a školky k nám do muzea na putovní Výstavu Fenomén IGRÁČEK, který se tentokrát představí jako Zbojník Ondráš. Ten je neodmyslitelně spjatý s frýdeckým zámkem, sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Jedna z pověstí říká, že měl pletky s hraběnkou frýdeckého zámku. Její manžel na nevěru přišel, nechal zbojníka zatknout a zabít. Jeho duch prý potom zůstal uvězněn na zámku,“ uvádí Karolina Bobková, náměstkyně ředitele Muzeum Beskyd Frýdek-Místek. „Dětského návštěvníka jistě potěší také výstava věnovaná školní docházce v letech minulých. No, a protože si děti tento rok moc školy neužily, budou si moci vyzkoušet, jak se učívalo za dob našich babiček a dědečků. V létě zase přivítá milovníky automobilového závodu Rallye Dakar výstava věnovaná „Tuaregu z Frenštátu“, samotnému Karlu Lopraisovi,“ dodává Karolina Bobková.

„V každé destinaci putovní výstavy čeká na návštěvníky ve vitrínce originální IGRÁČEK, kterého není možno vidět nikde jinde. Setkáváme se s dotazy, proč takovou figurku nevyrábíme sériově a neprodáváme. To však není možné. Její výroba by byla velmi drahá a potýkala by se s mnohými technologickými omezeními“, uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o. z Nového Veselí. „Návštěvníci muzea Beskyd se však mohou těšit na jednu novinku. V roce 2019 jsme odkoupili výrobu původní české autodráhy a rozhodli se ji, podobně jako IGRÁČKA, zachránit. Současní tatínci a dědečci si ji mohou pamatovat pod názvem Ites, Gonio, EuropaCup, Autodráha 90 či nověji FARO. Na výstavě si ji bude možnost ve zmodernizované podobě vyzkoušet. V Superkartu se totiž prohání sám IGRÁČKA, kterého jsme do kokpitu závoďáku nedávno posadili. Bude jen na šikovnosti závodníků, kdo protne cílovou pásku jako první“, dodává Miroslav Kotík.

Ondráš z Janovic, vlastním jménem Ondřej Fuciman, dříve chybně označován též jako Ondřej Šebesta, se narodil 13. listopadu 1680Janovicích v rodině janovického fojta. Zemřel 1. dubna 1715 ve Sviadnově. Ondráš nechtěl jít ve stopách svého otce. Stal se vůdcem zbojnické družiny a na jeho dopadení byla vypsána nemalá odměna. V roce 1715 byl zabit svým druhem Jiřím Juráškem, který je v pověstech znám jako Juráš, v hospodě ve Sviadnově. V ústní tradici se Ondráš stal lidovým hrdinou, ochráncem chudých s nadpřirozenými schopnostmi. Mimo jiné byl prý nezranitelný a mohl být zabit pouze svojí vlastní valaškou.

Stálé expozice muzea Beskyd

“Beskydy – příroda a lidé“ – záměrem expozice je ukázat propojenost přírody a lidské činnosti.Jak příroda utvářela lidský život a způsob obživy, a také jak lidská činnost ovlivňovala a ovlivňuje beskydskou přírodu. Expozice provází návštěvníka tak, jak lidé do přírody a do hor míří – od města a městského života až po nejčistší přírodu a její ochranu. Cestou seznamuje s důležitými momenty z historie, etnografie, geologie, botaniky, zoologie, mineralogie a dalších oborů, které dohromady utvářejí celkovou mozaiku Beskyd.

“Zámecký okruh“ – prohlídková trasa frýdeckého zámku nabízí zrekonstruovaný Rytířský sál s 35 erbovními obrazy slezské šlechty, zámecké interiéry instalované v reprezentačních prostorách zámku, vyhlídkovou věž gloriet, kapli sv. Barbory a další zajímavosti. Součástí Zámeckého okruhu je v letních měsících návštěva ledovny v zámeckém parku.

Čtěte dál …