Režisérka filmu Páni kluci slaví 90. narozeniny


„Mám takovou teorii, že pokud člověk prožil šťastný dětství, tak prožije i šťastný život.“ říká Jiří Lábus v dokumentu „Věra Plívová-Šimková“ Věra Plívová-Šimková, legendární česká režisérka filmů „Páni kluci“, „Krakonoš a lyžníci“, „Lišáci, Myšáci a Šibeničák“ ad. oslaví ve středu 29. května 2024 90. narozeniny.
K tomuto významnému jubileu Česká televize 29. května 2024 ve 20:15 odvysílá na stanici ČT art reprízu dokumentárního filmu s názvem „Věra Plívová-Šimková“.

„Věra Plívová-Šimková“

Autorský dokumentární film v režii Anny Stichenwirthové (*1995) nabízí netradiční a hravý pohled na život a tvorbu jedné z nejvýznamnějších osobností československé a české kinematografie. „Lidi s tak silnou osobností a s tak uměleckou dispozicí, jako má ona, vás fascinují, protože jich nikdy v životě nemůžete potkat moc,“ říká v portrétu Jan Kraus. „Prostě osobitá, jedinečná, nadaná žena s krásnou povahou a myslím si, že to bude velký vzor pro budoucí režiséry a že se určitě mohou z jejích filmů hodně naučit,“ uvedla ve filmu Iva Janžurová.
Dokument mapuje režisérčinu tvůrčí dráhu, významné milníky a vzpomínky, které formovaly její jedinečný přístup k dětským hrdinům a filmové tvorbě určené malým a mladým divákům. Zachycuje i profesní úspěchy, které byly vykoupeny mnohdy složitým osobním životem. „Není to konvenční dokument, ale dramatické dílo,“ řekla po zhlédnutí uznávaná dramaturgyně a držitelka Českého lva za mimořádný přínos kinematografii Marcela Pittermannová.
Diváci se mohou těšit na exkluzivní rozhovory s Věrou Plívovou-Šimkovou a na záběry z jejích ikonických filmů. V dokumentu s obdivem vzpomínají významní herci (Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Veronika Freimanová, Jiří Lábus, Pavel Nový, Ondřej Havelka), tehdejší dětští představitelé (Jan Kraus, Magdalena Reifová, Michal Dymek i parta z filmu „Lišáci, Myšáci a Šibeničák“), spolupracovníci (Marcela Pittermannová, Eva Bobková, Karel Jaroš a Martin Benoni) a rodinní příslušníci.
„Jen vzácně se stane, že dokumentarista vyzařuje stejně nakažlivé nadšení jako hrdina jeho filmu.,“ napsala Mirka Spáčilová ve své recenzi pro iDNES.cz. „Poklonu však zaslouží nejen dáma před kamerou, která při přebírání Českého lva za mimořádný přínos kinematografii vzkázala prosté „Mějte se všichni dobře a rádi“, nýbrž také debutující autorka dokumentu Anna Stichenwirthová. Zjevně si všechny účinkující získala zápalem,
jímž se Plívové-Šimkové podobá, a také její dokumentární prvotina má s hranými snímky legendární režisérky leccos společného. Zejména čistotu, nenucenost, nadhled a hromadu citu bez nákazy sentimentu.“


Legendární filmová pusa po půl století
Zajímavým a za léta už legendárním momentem v tvorbě Věry Plívové-Šimkové je „zasnoubení“ z filmu „Páni kluci“, kde si filmový Tomáš (Michal Dymek) a Blanka (Magdalena Reifová) vymění filmový polibek. Tato scéna, stejně jako řada dalších, se hluboce zapsala do srdcí diváků. Dokazuje režisérčinu schopnost vytvářet kouzelné a mimořádně autentické momenty. Skoro po 50 letech si v dokumentárním portrétu Michal Dymek (Tomáš) a Magdalena Reifová (Blanka) ikonickou scénu zopakovali.


O Věře Plívové-Šimkové
Věra Plívová-Šimková se narodila 29. května 1934 v Lomnici nad Popelkou. Držitelka Českého lva za mimořádný přínos kinematografii (2019) zasvětila celou svou kariéru dětskému publiku. Mezi její nejznámější díla patří filmy jako „Páni kluci“, „Lišáci, Myšáci a Šibeničák“, „Krakonoš a lyžníci“, „Jak se točí Rozmarýny“, „Přijela k nám pouť“. Její tvorba je ceněna u nás i za hranicemi pro autentické zobrazení dětského světa a schopnost vyprávět uvěřitelné a dojemné příběhy. Vyrostla na ní nejedna generace dětských diváků, a až dosud oslovuje publikum napříč generacemi, které se k jejím filmům rádo vrací. „Tady se cílovou skupinou
dají nazvat všichni,“ řekl v portrétu herec Pavel Nový.

Čtěte dál …