Patrioti a zrádci na Prima ZOOM

Co přiměje člověka, aby zradil vlastní stranu? Aby přestal být loajální? Jsou to peníze? Ego? Idealismus? Minisérie Patrioti a zrádci odhaluje komplikované příběhy lidí, kteří se dopustili špionáže proti vlastní zemi nebo firmě, jež měli chránit. Každá epizoda seriálu Patrioti a zrádci přináší jiný příběh o zradě a analyzuje pečlivě utajované metody, které zrádci zneužívají, aby dosáhli svého. A také prozrazuje, jakým způsobem je zpravodajské agentury dokážou přechytračit, chytit při činu a předvést před spravedlnost. Tvůrci tohoto výjimečného dokumentárního cyklu vypátrali a dopadli některé z nejrafinovanějších špionů v historii Spojených států amerických. Experti kontrarozvědky se zkušenostmi z FBI, CIA, amerického kongresu i zahraničních agentur zasvětí diváky do pravidel hry na kočku a myš, rozluští profily jednotlivých zrádců, prozradí, jakým způsobem byli dopadeni, ale i kolik skutečně napáchali škod. Vydejte se po stopách zrádců na Prima ZOOM.

Kdo byl pravý vlastenec, odhalí Prima ZOOM:

Od 14. 5. 20.00 Patrioti a zrádci

Patrioti a zrádci (5 dílů, premiéry úterý ve 20.00, reprízy pátek v 9.25)

14. 5. Sovětský generál ve službách USA

Pravděpodobně největší špion Západu během studené války Dmitri Polyakov byl ruský generál vojenské rozvědky sovětské GRU, který se obrátil proti Rusku. Řídila ho CIA a FBI a zradili ho Ames i Hanssen. Poljakov tvrdil, že je ruský vlastenec, motivovaný stát se dvojitým agentem kvůli svému znechucení z korupce elity komunistické strany.

21. 5. Francouzský muž v Moskvě

Vladimir Vetrov byl důstojník KGB, který pracoval pro francouzskou zpravodajskou službu. „Dokument na rozloučenou“, sdílený s prezidentem Reaganem, zahrnoval sovětské zpravodajské informace získané Vetrovem.

28. 5. Špion gentleman: George Blake

Zatímco byl George Blake zajatcem v Severní Koreji, byl Sověty naverbován, aby špehoval Brity. Byl chycen a odsouzen do vězení, ale utekl do Sovětského svazu.

4. 6. Čína krade budoucnost

Xiaolong Zhang a Cao Guangzhi jsou dva čínští státní příslušníci, kteří byli přistiženi při pokusu ukrást chráněné informace o společnosti Apple Inc. a o vozidlu s autonomním řízením Tesla pro čínského konkurenta.

11. 6. Projekt Romeo

Gabrielle Kleimová byla jednou z mnoha žen pracujících v západním Německu, na které se zaměřili tzv. „Romeo špioni“. Byly podvedeny a svedeny, aby sdílely informace, z důvody lásky k danému špionovi. To vše na příkaz „muže bez tváře“ – východoněmeckého šéfa zpravodajské služby Marcuse Wolfa.

Čtěte dál …