Nenechte si ujít: Festival Pelhřimov – město rekordů – 7. a 8. června 2024

Festival PELHŘIMOV – MĚSTO REKORDŮ je akcí s jednou z nejdelších tradicí v Kraji Vysočina (letos jde o 34. ročník). Směřuje k ní mnohdy celoroční úsilí řady rekordmanů, kteří si do Pelhřimova přijíždějí jako do Mekky svého snažení pro zápis do České knihy rekordů. Kromě atraktivního rekordmanského a hudebního programu budou zde budou letos uděleny dvě desítky výročních rekordmanských cen. S tím spojená festivalová akce Rekordman roku je rozdělena na dvě části. 1. proběhne pod záštitou předsedy Senátu M. Vystrčila v Praze (Valdštejn. zahrada 22.5.). 2. část pak v průběhu Galavečera rekordů 8.6. na pelhřimovském náměstí. 

Pár střípků z programu:

Akrobati na šálách (vicemistryně Evropy), na festival se po pár letech vrací legenda – Železný Zekon, mistr honáckého biče, beerpong, rychlojedlík, podivuhodné hry, show na jednokolce, rekordman v roztáčení obručí na těle (70 najednou), akrobatické vystoupení, nejrychlejší karikaturista, šprtec, štafeta 5 × 1 pivo, lyžař na střeše auta, přímý rozhlasový přenos z festivalového náměstí.

V pátek 7.6. od 18.00 hudební večer (Flamengo Reunion Session, Precedens, Raf a spol) s rekordmany roku, v sobotu 8.6. od 13.00 REKORDY a v rámci Galavečera Rekordman roku – česká NEJ… a koncert Pink Floyd Revival Czech.

Pět předzvěstí 34. festivalu Pelhřimov – město rekordů

Tradiční akci předznamená několik počinů: V týdnu před festivalem proběhne během pěti dnů pět představení velezajímavých rekordmanů. V pondělí 3. června přijede do města rekordů pozoruhodný umělec Ludovít Bari s ukázkami ze své rekordní kolekce světově unikátních hudebních nástrojů. Jde o housle, kytary – vše funkční nástroje, které jsou ovšem vzácnými uměleckými díly. V úterý 4. června se v Muzeu rekordů představí Anais Wertheimová – nejmladší akrobatka na perské tyči.

Ve středu pátého budou dekorováni Rekordmani roku 2024 – Ján Žyla (za nejpočetnější dárcovství krve – jde o 628 bezpříspěvkových odběrů) a Leo Salvet (držitel nejvíce vysokoškolských titulů). Čtvrtek 6. června bude Psím dnem. Do Pelhřimova zamíří nejtěžší pes v České republice. Uriáš, anglický mastif váží 123,7 kg. Marie Kohlová zas představí svého hbitého psa aportujícího největší počet předmětů.

A pátek 7. červen bude patřit mistru westernových disciplín, přezdívanému Gin. Ladislav Šín z Frýdku-Místku se pokusí o český rekord v práskání honáckým bičem na přesnost. Z deseti možností zkusí 10x trefit ze vzdálenosti tří metrů malinkou stojící nábojnici.

Galavečer rekordů

Proběhne 8. června od 19 hodin na pelhřimovském náměstí a uvede to nejlepší z nedávno registrovaných českých rekordů. Představí se Miloslav BANÁN Drbohlav, muž skákající salta na lyžích do vody v nejvyšším věku, show na jednokolce si připravil Petr Beny Beneš, uvidíte rekord na perské tyči i pokus o rekordní balancování na válcích. Do rekordmanské síně slávy vstoupí Jaroslav Hašek, autor románu Osudy dobrého vojáka Švejka, což je kniha přeložená do největšího počtu jazyků – do osmapadesáti!! Cenu převezme vnuk spisovatele, pan Richard Hašek.

Novým českým rekordmanem by se 8. června v Pelhřimově mohl stát i představitel nového cirkusu – Michal Mudrák. Jeho disciplínou je výdrž ve stoji na rukou – ovšem na obyčejných skleničkách. Jestli se to povede v rekordním čase, můžete vidět na vlastní oči. Na celý program i na závěrečný koncert skupiny Pink Floyd CZECH REVIVAL je vstup zdarma.

Více na www.dobryden.cz.

Čtěte dál …

Luxfer open space v České Skalici – Prostor pro současné umění  ve spolupráci s kurátorkou Petrou Zachovalovou uvádí výstavu Outside of the Art – Vně umění

Kurátorka Petra Zachovalová představí 13. června tohoto roku v České Skalici v Galerii Luxfer výstavu německého malíře Karla-Heinze Schwinda (*1958) s názvem Outside of the Art – Vně umění.  Název výstavy naznačuje, že Schwind tvoří umění v izolaci, mimo současný...

pokračovat ve čtení