Pět let po šokujícím zločinu míří do kin dokument Kuciak: Vražda novináře s dosud nezveřejněnými materiály

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny. I s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo.

Dokument Kuciak: Vražda novináře vstoupí na Slovensku do kin 23. února – pár dní po 5. výročí tragické události. Česká premiéra následuje o měsíc později – 23. března v rámci MFF Jeden svět. Uvedení filmu Kuciak: Vražda novináře předznamenává trailer.

Film Kuciak: Vražda novináře natočil oceňovaný režisér Matt Sarnecki. Příběh oligarchů, zkorumpovaných soudců, samolibých podnikatelů, prohnilé policie a bezskrupulózních politiků připomíná zápletku rafinovaného thrilleru, ačkoliv smutným faktem zůstává, že takto krutá byla a je skutečnost sama. Dokument vzbudil značný zájem už při světové premiéře v květnu 2022 na největším festivalu dokumentárních filmů v Severní Americe Hot Docs Festival v Torontu. Velká pozornost veřejnosti i médií provázela také evropskou premiéru na MFF Karlovy Vary 2022. Součástí festivalové delegace byl režisér Matt Sarnecki, producentky z Frame Films, blízká Jánova spolupracovnice Pavla Holcová i rodiče Jána a Martiny, kteří by se měli zúčastnit i slovenské premiéry.

Vždycky jsem cítil, že tenhle film je o tom, jak je demokracie citlivá a choulostivá záležitost. Příběh vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové ukazuje na prorezlý politický systém, který umožnil průchod brutalitě. Vraždy odhalily ztrouchnivění samého jádra institucí, jejichž úkolem je hlídat demokratické principy. Myslím, že mnoho lidí bylo přesvědčeno, že tato tragédie, jejíž pětileté výročí se blíží, posílí závazek Slovenska k demokratickým hodnotám a vůdcům. Ovšem současné politické trendy ukazují, že to není nutně ten případ. Demokracie je křehká. Není samozřejmostí na Slovensku, ani nikde jinde,“ konstatuje režisér Matt Sarnecki.

Natáčení dokumentu o Jánovi a Martině pro mě byla jedna z nejtěžších ale zároveň i jedna z nejdůležitějších životních zkušeností. Procházet znovu a znovu poslední hodiny života Jána a Martiny, dívat se, jak se ty nejtemnější hypotézy, které jsme o fungování Slovenska a slovenské justice s Jánem měli, prokazují, bylo velmi vyčerpávající. Na druhou stranu ve mně tato životní etapa vyvolává vděk – vděk za to, že když o něco jde, novináři i společnost se dokážou semknout a udělat neskutečné věci. Vděk za to, že jsem toho mohla být součástí,“ dodává novinářka a jedna z hlavních protagonistek filmu Kuciak: Vražda novináře Pavla Holcová.

Čtěte dál …

Invalida v českých kinech

Černá komedie o kolosální pomstě a nejpevnějším přátelství. Bláznivý příběh naprosto nepravděpodobného akčního hrdiny a jeho snahy získat zpět svou rodinu. Divoké devadesátky. Šusťákové soupravy, pestrobarevná saka, velké kazeťáky, videopřehrávače, kýčovitá techno...

pokračovat ve čtení

Štěpána Kozuba a Richarda Krajča spojil pes Gump

Film Gump - pes, který naučil lidi žít se dočkal pokračování. Děj druhého dílu sice lehce naváže na díl první, nicméně půjde o zcela jiný, nový příběh. To nazanačuje i skutečnost, že se ve filmu objeví Gumpova sestra z prvního dílu, jíž si pes Gump pojmenuje na...

pokračovat ve čtení