Nový trailer k hororu HAVĚŤ, který bude v kinech od 23. května

„Co tě může takhle rychle zabít? …. To bodnutí nebylo od jehly. Když nebylo od jehly, tak od čeho?“ Zní v traileru k jednomu z nejlepších hororů poslední doby Havěť. Invaze pavouků v mimořádně intenzivním celovečerním debutu francouzského režiséra s českými kořeny Sébastiena Vanička vás ochromí. Zvítězí obyvatelé zchátralého francouzského činžovního domu nad armádou smrtících pavouků?

Film byl poprvé uveden v rámci Týdne kritiky na festivalu v Benátkách, ze Sitges Film Festivalu 2023 má Zvláštní cenu poroty a získal rovnou dvě nominace na francouzské národní filmové ceny César 2024.  Havěť nadchla diváky i recenzenty. Ti oceňují především schopnost Sébastiena Vanička pracovat s napětím a neustále diváky znepokojovat či přímo děsit. V hlavních rolích: Théo Christine, Sofia Lesaffre, Jerôme Niel, Lisa Nyarko a Finnegan Oldfield.

Myslím, že jedním z mých prvních krátkých filmů bylo video hmyzu ve sklenici, které jsem natočil ve všech podobách se světelnými efekty a zhudebnil. Nepatřím k lidem, kteří se děsí pavouků, ale přesto mě velmi zajímá ´proč´ je za tím ten strach. Nyní víme, že žádný pavouk není pro člověka skutečně nebezpečný, takže odkud se berou tyto iracionální obavy? Pro mě je to případ rasového profilování: pavouci se prostě posuzují podle vzhledu, který bohužel spoustu lidí odpuzujeVybral jsem si pavouky, protože to byl nejlepší způsob, jak mluvit o xenofobii a lidech, kteří jsou posuzováni podle vzhledu nebo podle toho, odkud pocházejí. V mém případě obyvatelé předměstí – mezi které patřím – kteří vyrůstají s neustálým pocitem, že jsou odsunuti na vedlejší kolej. Ve filmu je zřejmá paralela mezi postavami a pavouky, ke kterým se okolní svět chová stejně – raději je vidíme v krabicích než doma,“ říká ke svému filmu Sébastien Vaniček.

Sébastien Vaniček má české kořeny, ale vyrůstal na pařížském předměstí. Vždy rád kreslil, zvláště komiksy. V 15 letech ukradl svému otci videokameru a začal natáčet hmyz. Postupně objevoval možnosti střihu, zvukového designu a rozvíjel svou lásku k výtvarnému umění. Po několika oceňovaných krátkých filmech je Havěť jeho prvním celovečerním hraným filmem. A právě díky mimořádnému úspěchu Havěti dostal Sébastien Vaniček příležitost natočit v Hollywoodu další film z kultovní hororové série Evil Dead. Vedle režie by se měl podílet i a scénáři.  

Film Havěť distribuuje Continental Film.

Čtěte dál …