Lion Film Festival ocenil dokument IDENTITA ES režisérky Aleny Činčerové

Celovečerní dokument Identita ES získal na britském Lion Film Festivalu hned dvě ceny, Alena Činčerová byla v kategorii celovečerních filmů za tento svůj počin oceněna jako nejlepší režisérka a samotný film Identita ES byla vyhlášen nejlepším celovečerním dokumentem.

Tato dvě ocenění však nejsou pro tento film prvními festivalovými vavříny. Na konci loňského roku získal na Hollywood International Golden Age Festivalu cenu pro Nejlepší mezinárodní dokument. V tureckém Izmiru pak na festivalu Eastern Europe International Movie Awards  obdržel hlavní cenu v kategorii celovečerních dokumentů, zvláštní uznání si pak přivezl ze soutěže Impact Docs Awards.

Celovečerní dokument Identita ES, který má v kinech premiéru 3. března,přináší neuvěřitelný životní příběh profesora Emila Skamene, jednoho z nejuznávanějších světových imunologů a genetiků, který celý život zasvětil odhalování tajemství genů a přitom sám po desítky let neznal svou vlastní identitu. Jen souhrou náhod objevil, že je někým úplně jiným. Profesor Emil Skamene v roce 1968 opustil Československo a žije již léta v Kanadě. Zcela výjimečně nosí na klopě malou zlatou lilii jako rytíř řádu nejvýznamnějších Quebečanů a nad ním kulatý nenápadný odznáček, vyznamenání od britské královny Alžběty pro Kanaďany, kteří jsou významní pro Britské impérium. Za svůj plodný profesní život napsal profesor Skamene přes 280 publikací z oblasti genetiky, imunologie a metabolických poruch. Získal desítky význačných ocenění mnoha světových univerzit, vědeckých akademií, výzkumných center a společností i mezinárodních organizací. Je zakladatelem a prvním ředitelem Ústavu pro klinický výzkum Univerzity McGill v Montrealu, je ale také členem České učené společnosti. To je jen jedna strana příběhu profesora ES. Kapitola o úspěšném vědci, který patří mezi světové špičky ve svém oboru. Kapitola druhá, z osobního života, je neméně fascinující. Profesor ES se narodil za II. světové války v haličské Bučači asi v srpnu 1941. Přesněji to neví. Svou pravou identitu neznal třicet let. Narodil se jako Emil Kleiner, jako dítě židovských rodičů, významného haličského notáře Benio Kleinera a jeho manželky Gizely. Jeho rodiče zahynuli při pogromu v roce 1943. Krátce před svou smrtí však dokázali zařídit, že osmnáctiměsíční synek byl neuvěřitelně dramatickou cestou a s pomocí nejméně pravděpodobného muže dopraven do Prahy. Ze všech 16 000 bučačských Židů přežili válku jen čtyři lidé. Za celoživotním snažením profesora Skamene stojí touha dokázat, že záchrana jeho života měla cenu.

Alena Činčerová

Absolventka režie dokumentární tvorby na FAMU v Praze. Na svém kontě má přes 250 titulů převážně dokumentárních filmů (například pro cykly české televize: GEN, Cestománie, Jak se žije, Neobyčejné životy, pro TV Nova: Nová cestománie). K významným solitérním dokumentům patří hodinový epos Sedláci, o síle vztahu k rodným gruntům, natáčený v průběhu jedenácti let na přelomu dvou režimů a tisíciletí, au!, citlivá sonda do problému domácího násilí, Peníze Jiřího Krejčíka, zachycující obdivuhodnou vitalitu devadesátiletého českého režiséra při natáčení nového filmu. Za své filmy získala řadu festivalových cen, např. na festivalech ARTS&FILM, EKOFILM. V České televizi také vytvořila zcela nové formáty. Prvním byl populární zábavný cyklus Komici na jedničku (celkem 35 dílů), Tím zatím posledním je dokumentární cyklus Modrá krev o historii a současnosti české aristokracie s Františkem hrabětem Kinským v roli průvodce. První osmidílná řada se vysílala v roce 2017 a dočkala se mimořádné divácké popularity. Filmařka dokončila i řadu druhou a třetí.

Alena Činčerová vrátila na filmové plátno i jeviště Kinoautomat, první interaktivní film světa, filmově scénické představení, slavný vynález jejího otce Radúze Činčery z roku 1967, který zrekonstruovala a představila v Britském Filmovém Institutu v Londýně v obnovené premiéře v roce 2006. O rok později byla premiéra v Praze. Od té doby Kinoautomat sklízí potlesk domácího i zahraničního publika. 

Celovečerní dokumentární film Identita ES vznik v produkční společnosti producenta Viktora Schwarcze Cineart TV Prague. Koproducenty jsou Česká televize, Arina Film Production, Alena Činčerová a 12132761 Canada INC. Projekt podpořily Státní fond kinematografie, Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund a Hlavní město Praha.

Čtěte dál …

Novinka v kinech Abigail

Parta kriminálníků versus malá holka, kterou unesli kvůli výkupnému. Že je výsledek takového souboje předem daný? Nezapomeňte, že děti někdy dokážou být opravdová monstra. Tvůrci hororové lahůdky Krvavá nevěsta natočili další film, v němž se role kočky a myši...

pokračovat ve čtení