Filmaři oživili skutečný šokující příběh z 30. let. Do kin míří výpravný Úsvit.

Skutečný a šokující příběh z Československa 30. let oživili filmaři ve výpravném dobovém filmu Úsvit, který zamíří do kin 5. října 2023. Tvůrci našli inspiraci ve více než 100 let staré učebnici soudního lékařství od doktora Františka Hájka, která obsahuje případy tzv. intersex lidí, tedy lidí s mužskými i ženskými pohlavními orgány. Mezi nimi je i drama mladého truhláře, který se oběsil v dílně a při pitvě bylo zjištěno, že jde zároveň i o ženu. „Jeho příběh jsme začali rozvíjet, ale podobných případů je v knize až překvapivě hodně,“ podotýká producent a režisér filmu Úsvit Matěj Chlupáček.

Tento faktpotvrzují vědecké studie z roku 2000, které zveřejnil například magazín Time. Ty uvádějí, že hermafroditní znaky lze nalézt dokonce až u dvou procent novorozenců, což zhruba odpovídá procentu přirozeně zrzavých lidí v populaci!

 „Česká učebnice soudního lékařství z 20. let. od doktora Františka Hájka, kterou jsem našel před lety v antikvariátu, mi ukázala, jak se za první republiky přistupovalo k odlišnostem mezi lidmi. Bralo se to jako biologický fakt – příroda to tak zařídila. Intersex lidé byli mezi úspěšnými sportovci, umělci, řemeslníky i mezi chudými lidmi z vesnice. Některé osudy byly tragické, ale mnozí se ani na veřejnosti nestyděli za to, kým jsou. Je to součást naší historie, kterou dosud ignorujeme,“ říká scenáristafilmuÚsvitMiro Šifra.

Československá rekordmanka, americký generál a další…

Intersex lidé byli, jsou a budou součástí naší společnosti. Jejich osobní příběhy v každé době vzbuzují mimořádnou pozornost a mnohdy bouřlivé, kontroverzní reakce.

Československá „rekordwoman“ Zdena Koubková v polovině 30. let dvakrát překonala světový rekord v běhu na 800 metrů. Byly jí zjištěny mužské pohlavní znaky. Dívka poté podstoupila chirurgický zákrok, stala se Zdeňkem Koubkem, šťastným ženáčem a hráčem ragby za Říčany. 

Američtí vědci zkoumali ostatky hrdiny boje za nezávislost Spojených států amerických generála Casimira Pulaskiho. Výzkum ukazuje, že pobočník samotného Franklina a Washingtona, považovaný za „otce americké kavalerie“, měl silné ženské znaky a můžeme ho nazývat intersex osobou.  

Veřejnost vnímá především příběhy sportovců, v jejichž případě může mít variace pohlavních znaků vliv na výkony, což vzbuzuje velké kontroverze. Značný ohlas měl například případ jihoafrické atletky Caster Semenyaové nebo německé tenistky Sarah Gronertové.

Zajímavostí pak zůstává nepotvrzená domněnka, že člověkem, kterého nazýváme jako intersex, byl milenec Leonarda da Vinciho a současně i model pro jeho proslulou Monu Lisu…

Podle údajů zveřejněných OSN v roce 2020 se rodí mezi 0,05 a 1,7 % dětí, jejichž pohlavní znaky plně neodpovídají typicky ženským ani typicky mužským pohlavním znakům. Tyto odlišnosti ale nemusí být jen anatomické, tedy zjevné na první pohled, ale také hormonální či chromozomální, takže se mohou projevit třeba až v pubertě.

Čtěte dál …

Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici: Advent v Tržnici nabízí výstavu V kráse ornamentu, prodejní přehlídku craft designových výrobků, workshopy, zimní kino, svařák i stromky Bez obalu

Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici – unikátní spolupráce Holešovické tržnice, platformy Bohemian Perfection a Nadačního fondu Moravská krása nabídne prodejní přehlídku tradičních i designových řemeslných výrobků, výstavu s názvem V kráse ornamentu a...

pokračovat ve čtení