Film ZPRÁVA O ZÁCHRANĚ MRTVÉHO režiséra Václava Kadrnky se představuje pomocí traileru a plakátu

Příběh filmu Zpráva o záchraně mrtvého vychází ze skutečné události, z vlastní zkušenosti režiséra Václava Kadrnky, který ji přibližuje slovy: V létě roku 2016 utrpěl můj otec vážnou mozkovou mrtvici. Přestože to byly dny plné napětí a strachu, zapisoval jsem si všechno, co se kolem mého otce, matky a mě dělo. Snažil jsem se zachytit obrazy, zvuky a emoce, které se odehrávaly kolem nás a uvnitř nás. Ty rozprostřené okamžiky, kdy se čas scvrkával a současně natahoval, jsem nedokázal zkrotit. Neměl jsem je pod kontrolou, a nejhorší bylo, že jsem na sobě cítil neustálý tlak, abych těm splašeným okamžikům přisoudil významy, které by je udělaly snesitelnějšími. Slova ztrácela svůj smysl a kutálela se prostorem. Tomu tlaku nešlo vzdorovat. Tato naléhavá narace gradovala uvnitř mého já v jakémsi tajuplném řádu jako zadání z dávných časů, které jsem si sám určil. A to mě zneklidňovalo, táhlo mě to pořád dál, nutilo mě to k chůzi. Nikoli k útěku, nýbrž k chůzi pro záchranu mrtvého…“

Film Zpráva o záchraně mrtvého měl světovou premiéru v hlavní soutěži karlovarského festivalu koncem srpna 2021. Po té následovala řada zahraničních festivalů, na mnoha z nich film sbíral ocenění. Patří mezi ně International Film Festival of India, kde Václav Kadrnka získal cenu za nejlepší režii. Z kolumbijského festivalu Al Este si snímek odvezl hlavní cenu a byl uveden i na festivalu v Seville v hlavní soutěžní sekci. Už v roce 2018 byl scénář k filmu oceněn hlavní cenou HAF Best Project Award na Asia Film Financing Forum Hong Kong a v roce 2021 zde snímek získal HAF Goes to Cannes Award.

Václav Kadrnka je režisér, scenárista a zakladatel produkční společnosti Sirius Films. Vystudoval divadelní vědu ve Velké Británii, kam se v roce 1988 spolu s matkou vystěhoval za otcem, který rok předtím emigroval z politických důvodů. V letech 1999 až 2008 studoval režii hraného filmu na pražské FAMU. V roce 2011 měl jeho celovečerní debut Osmdesát dopisů premiéru na festivalu v Berlíně a následně se promítal na řadě dalších světových přehlídek. Jeho druhý snímek Křižáček zvítězil v roce 2017 na MFF Karlovy Vary. V roce 2021 dokončil svůj třetí celovečerní film Zpráva o záchraně mrtvého. Jeho nový projekt Koňské šířky, na jehož scénáři spolupracuje s básníkem Petrem Hruškou, je ve stádiu vývoje. Se svojí ženou Simonou založil v roce 2021 producentskou edici Sirius Films Manual, ve které vyvíjejí první a druhé celovečerní filmy mladých tvůrců. Václav Kadrnka působí jako pedagog na FAMU.

Film Zpráva o záchraně mrtvého bude mít premiéru 24. února 2022 a do našich kin jej uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Sirius Films (Václav Kadrnka) a snímek vzniká v koprodukci s Českou televizí, slovenskou společností Silverart (Katarína Krnáčová) za podpory Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu a evropského kulturního fondu Eurimages.

Trailer k filmu najdete na našem YT kanálu zde: https://youtu.be/8_I833SSoRw  

Čtěte dál …

Novinka v kinech Abigail

Parta kriminálníků versus malá holka, kterou unesli kvůli výkupnému. Že je výsledek takového souboje předem daný? Nezapomeňte, že děti někdy dokážou být opravdová monstra. Tvůrci hororové lahůdky Krvavá nevěsta natočili další film, v němž se role kočky a myši...

pokračovat ve čtení