Devadesátky na Ukrajině ve filmu Nosoroh Oleha Sencova v kinech od 28. dubna

Kino

„Teď je ze mne obyčejný voják…“ Těmito slovy zdraví režisér Oleh Sencov, držitel Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, české diváky z frontové linie ve video pozdravu:

Jeho film Nosoroh vznikal přes deset let (2012 projekt oceněn na MFF v Sofii, Jerevanu, Oděse; měl světovou premiéru na loňském MFF v Benátkách). Natáčení mělo začít v roce 2014, bylo ale přerušeno jeho uvězněním a odsouzením na 20 let vězení ruskou okupační vládou. Krymský rodák se totiž podílel na akcích hnutí Automajdan, stal se odpůrcem připojení Krymu k Rusku a byl jedním z aktivistů zatčených v květnu 2014 ruskou FSB. Z ruského vězení se dostal roku 2019 díky výměně vězňů iniciované prezidentem Ukrajiny Volodomyrem Zelenskym.

Na jeho film Nosoroh (Rhino) o drsných ukrajinských devadesátkách zve trailer diváky do kin:

„Nosoroh není filmem, který by se primárně zabýval kriminalitou, vraždami a střílením. Je to film o člověku, který toto těžké období prožil, a který nyní nese vnitřní břemeno, s nímž se snaží vyrovnat,” říká o filmu Oleh Sencov.

Synopse

Mladíček, kterému říkali „Nosorožec“, začíná v hierarchii organizovaného zločinu na Ukrajině 90. let jako drobný zlodějíček. Sledujeme jeho vývoj skrze zkoušky a útrapy v rodinném a milostném životě. Nosoroh žije v postsovětské společnosti, rychle stoupá v místním zločineckém gangu, ale jeho vzestup do čela se neobejde bez krutých ztrát. Dosud znal jen sílu a krutost, avšak když už nemá co ztratit, mohl by najít šanci na vykoupení?

Hledání Nosoroha

Hlavní roli hraje Serhii Filimonov, kterého objevili během více než desetiměsíčního castingu, jehož se zúčastnilo více než 700 bývalých trestanců, vojáků a profesionálních sportovců. Vedlejší herecké role hrají profesionální herci. Přes 500 komparzistů bylo obsazeno z místních obyvatel města Kryvyj Rih, průmyslového města v centru Ukrajiny, kde se film natáčel.

„Tímto způsobem jsem vytvořil realistické prostředí domovské půdy Nosoroha, který byl v mládí agresivním delikventem a nyní se stal násilným zločincem. Je komplexní ukázkou temných stránek lidské povahy a syrovým obrazem mladého muže, který se snaží žít s břemeny svého mládí a zároveň bojuje s vnitřním morálním konfliktem,“ vysvětluje Oleh Sencov.

Jan Macola za Pilot Film říká: „Film jsme vybírali v době, kdy jsme neměli tušení, že na Ukrajině bude probíhat největší ozbrojený konflikt od druhé světové války. Zaujal nás syrovostí, s jakou přistoupil k reflexi vývoje ukrajinské společnosti po rozpadu Sovětského svazu a vzniku samostatné Ukrajiny. Jsme přesvědčení o tom, že tento snímek, který nemá v české kinematografii obdoby, může místním divákům názorně vysvětlit důvody stavu hluboké odlišnosti ukrajinské a v menší míře i české společnosti od západních zemí. A reflexi tohoto tématu považujeme za zcela zásadní pro vzájemné kulturní i mezilidské pochopení.“

Film vznikl v ukrajinsko-polsko-německé koprodukci. Do českých kin ho distribuuje Pilot Film.

Čtěte dál …

Světová premiéra dokumentu Michael Kocáb – rocker versus politik režisérky Olgy Sommerové zahájí v distribuční předpremiéře letošní Letní filmovou školu, nyní se představuje v první upoutávce

Světovou premiéru dokumentu o Michaelu Kocábovi na slavnostním zahájení Letní filmové školy v Uherském Hradišti osobně uvedou režisérka Olga Sommerová, hlavní protagonista Michael Kocáb a kreativní producentka České televize Alena Müllerová. Snímek Michael Kocáb –...

pokračovat ve čtení