Anifilm 2024 vyhlásil vítěze mezinárodních soutěží a vstupuje do finále

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm se blíží do finále, v aule G Liberecké technické univerzity dnes proběhne slavnostní předávání cen v mezinárodních soutěžích jednotlivých filmových i herních kategorií.

V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 10 celovečerních filmů, 28 krátkých filmů, 26 filmů studentských, 25 videoklipů, 22 abstraktních a nenarativních snímků a letošní výběr VR projektů by poprvé rozdělený na 7 filmů v soutěži a 5 v panoramě. V mezinárodním klání soutěžilo také 15 počítačových her.

Cenu v mezinárodní soutěži celovečerních filmů získal film Linda chce kuře! italsko-francouzského autorského dua Chiara Malta a Sébastien Laudenbach, porota jej ocenila slovy „Zvolený snímek překvapil, okouzlil a pobavil všechny členy poroty. Charakterizuje ho výjimečný scénář s neočekávanými dějovými zvraty, ostře vykreslené postavy, skvělý humor a originální a velmi dobře fungující výtvarná stránka. Herecké výkony jsou prvotřídní, plné energie a vtipu.“  Film vypráví příběh Paulette, která si uvědomí, že nespravedlivě potrestala svou dceru Lindu. Aby to napravila, slíbí jí, že jí udělá její oblíbené kuře s paprikami, ačkoli vlastně neumí vařit. To ale není největší problém. Paulette musí hlavně vyřešit, kde sežene kuře, když všechny obchody zrovna stávkují. A co když bude kuře poněkud divoké a způsobí řadu bláznivých situací? Komedie se širokým diváckým záběrem na Anifilmu pobavila nejen děti ale také dospělé diváky.

V kategorii krátkých filmů zvítězil polský snímek Zima režisérského tandemu Tomek Popakul a Kasumi Ozeki. Porota své rozhodnutí zdůvodnila takto: „Střet mezi chladnými tradicemi života na vesnici s mužnými rituály a hřejivým osobním příběhem mladé Anky v nás rezonoval ještě dlouho po zhlédnutí filmu. Jde o umělecky jedinečnou a divokou kontemplaci míst, z kterých byste rádi odešli, ale už vám stihly zanechat stopy na duši.

Ze studentských filmů porota vybrala film Východní déšť z Estonské akademie umění v Tallinu, který natočila režisérka Milly Yencken. Porota snímek i jeho zpracování ocenila slovy: „Tento vizuálně ohromující film má obrovskou emocionální hloubku. Od samého začátku nás s každým dalším tahem štětce a zvukem zvonu vtahoval čím dál víc.“ Mezi nenarativními a abstraktními animacemi uspěl a získal hlavní cenu režisér Côme Lorans za snímek Crypto(zoïque),v němž s pomocí abstraktní animace zkoumá vývoj planety. A cena za nejlepší videoklip cestuje do Jižní Koreje, získal ji režisér Jin Woo za video Hilgeum: Illusion. V kategorii VR filmů uspěli režisérka Marion Burger a režisér Ilan Cohen s filmem Imperátor, který nás posílá na cestu do mysli muže trpícího afázií. V soutěži počítačových her v kategorii nejlepší počítačová hra pro děti zvítězila hra Daniela Benmerguiho Storyteller a cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší hra Dordogne studia Un Je Ne Sais Quoi, UMANIMATION. V průběhu festivalu o jedné ceně rozhodli svým hlasováním i diváci. A jimi udělovanou diváckou Cenu Libereckého kraje získal studentský film I Will Die in This House režisérky Adriany Bendžalové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

O oceněných filmech v mezinárodních soutěžích rozhodovali renomovaní porotci a porotkyně a mnozí z nich na festivalu také představili svou tvorbu a aktivity v oblasti animovaného filmu. Byli mezi nimi například kanadský experimentátor Steven Woloshen, proslavený svými filmy vytvořenými přímo na filmový pás či belgická režisérka Emma de Swaef, pracující s plstěnými loutkami. Pravidelní diváci Anifilmu ji budou znát díky oceňovaným filmům Ach, Willy… a Ten báječný koláč. V porotě dále zasedli Milorad Krstić, režisér celovečerního filmu Sběratel Ruben Brandt, britský režisér Hugh Welchman, spolutvůrce filmů S láskou Vincent a Jagna, a producentka Alena Vandasová, která má na kontě mimo jiné filmy Darii Kashcheevy Dcera a Electra.

Už na slavnostním zahájení Anifilmu byly předány ceny národní soutěže Český obzor,o jejichž vítězích svým hlasováním rozhodovala Rada animovaného filmu. Cenu Nadace PPF pro nejlepší český krátký a celovečerní film získal Filip Pošivač s loutkovým filmem Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Tentýž režisér a jeho film byl oceněný i Cenou České televize za nejlepší české animované dílo, což je cena udělovaná napříč všemi kategoriemi. Cenu pro nejlepší studentský film získala režisérka Daria Kashcheeva s filmem Electra. Nejlepším seriálem je pilotní díl série Veggierado od režiséra Jana Bubeníčka. Cenu za nejlepší české zakázkové dílo si odnesl Marek Berger s působivým spotem Rychlé šípy slaví 85 let a nejlepším českým videoklipem se stal svérázný Prezident Lourajder: Lunapark režiséra Mateje Mihályiho.

V rámci Anifilmu proběhl také druhý ročník pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, jehož cílem je finanční podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby Podporu získaly celkem čtyři projekty a to Period Drama režisérky Michaely Mihalyiové, Happy Epi režisérky Noemi Valentíny, Princezna a vlk režisérky Michaely Hoffové a posledním oceněným projektem je Dagon, který připravuje režisér Prokop Wilhelm

Stručně o programu letošního Anifilmu

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhl v Liberci ve dnech 7. až 12. května. V mezinárodní a národní soutěži se jako každý rok představila ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká. Hlavními tématy festivalového nesoutěžního programu byly voděná loutka ve filmu a výtvarné umění v animaci. Nechyběl tradiční dětský a rodinný program Animo a festival nezapomněl ani na oblíbenou Půlnoční animaci, která ale naopak pro děti určená nebyla. Bilance zrekapitulovala loňskou animovanou celovečerní sezónu a v sekci Východní přísliby se představila gruzínská tvorba. V programu byly čerstvě zrestaurované filmy v sekci Oprášená klasika, k vidění byly krátké filmy nominované na letošní Oscary. V Dílnách animace si nejen děti mohly vytvořit vlastní animovaný film, festival nabídl také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních i jiných her, které bylo možné si vyzkoušet v Game zóně. Nechyběly výstavy, koncerty, divadla, ruchové a dabingové studio. Zájem byl i o akce industry programu, který zahrnoval přednášky, masterclassy či kulaté stoly.

Festival by pochopitelně nedával žádný smysl bez toho nejdůležitějšího – všechny programy letošního Anifilmu navštívilo přes 36 000 diváků a divaček.

Čtěte dál …