Katka Koščová přesvědčila fanoušky křehkou hudbou, která vás chytí za srdce

Tvář zpěvačky Kateřiny Koščové vám určitě není neznámá. Do světa šoubyznysu vstoupila velkolepě prostřednictvím talentové show. Popový mainstream však nebylo, čím se chtěla prezentovat. Své místo nalezla v křehkých melodiích, které vás společně s textem chytí za srdce a nutí vás o nich ještě chvíli popřemýšlet.

Pamatujete si ještě „gaučaňu“ z první série slovenské Superstar? Katka přišla do této soutěže bez velkých očekávání. Nebyla detailně vystajlovaná jako někteří její kolegové, ale divákům nabídla něco jiného, čím je dokázala přesvědčit. Od začátku si je podmanila svou upřímností, spontánností a srdcem na dlani. V kombinaci s perfektními pěveckými výkony  to vyvrcholilo celkovým vítězstvím v nejsledovanější pěvecké soutěži v novodobé sloevnské televizní historii.

Jelikož Superstar v roce 2005 byla první velkou talentovou show na Slovensku, kolem Koščové ihned po jejím skončení se všechno točilo v šíleném tempu. Do dvou měsíců vydala jako vítězka album Ešte sa nepoznáme. Představila se na něm příjemnými popovými písněmi, které jí nebyly až tak blízké. Ve stejném roce zakončila svůj triumfální vstup na hudební scénu ziskem Zlatého Slavíka.

Katka se začala více profilovat směrem k folkové až jazzové hudby. Album Naboso bylo první vlaštovkou toho, co fanoušci mohou ve skutečnosti očekávat od její tvorby. Velké sály vyměnila za klubovou scénu, kde její skladby dostali úplně jiný rozměr. Citlivá hudba se prolínala mezi diváky a Koščové zhudebněné příběhy najednou dokázaly i oni procítit zcela novým a nečekaným způsobem. Od tohoto momentu bylo jasné, jak bude pokračovat její další kariéra.
Zlomový moment nastal před sedmnácti lety. Katka tehdy hrála s kapelou složenou z několika hudebníků. Mezi nimi byl i její švagr Martin Husovský, lídr skupiny Komajota. Ten však musel kvůli pracovní zaneprázdněnosti Koščovou opustit a jako náhradu jí nabídl mladého muzikanta Daniela Špinera. Od prvního momentu mezi nimi proběhlo hudební jiskření jako předurčené pro velkou kariéru. Z chytrého pianisty se časem stal Katčin dvorní spolupracovník. Od té doby pravidelně pracují na nových skladbách a staly se dobrými přáteli i v soukromí. Toto krásné propojení se prolíná i do jejich muziky a koncertů s nenapodobitelnou atmosférou.
 
„Máme nestandardní vztah. Ale zároveň, když jsme otevření v běžném životě, jsme otevření i hudebně. Když Katka zpívá své intimní nebo i tíživé texty, tak nemá problém mi je nejprve ukázat. Kdybychom neměli blízký vztah, tak by se ta bariéra nedala překonat,“ řekl Dano Špiner.
 
V roce 2023 vydali album Krehkosť, které vzniklo nestandardním způsobem. Nahrávali ho ve srubu pod Vysokými Tatrami, kde přišli bez předchozích příprav. Chtěli tak zachytit autenticitu hudbu i s ostatními zvuky v okolí. Kvůli tomu jednotlivé skladby ve výsledné podobě velmi technicky neupravovaly. Ve dvou skladbách hostuje český zpěvák a herec Ondřej Ruml, se kterým se Katka zná ještě z projektu textaře a producenta Michala Horáčka "Český kalendář". Kvalitu alba Krehkosť potvrzuje i nedávné ocenění odborné poroty Cen kultovního slovenského Rádia FM Rádiohlavy (Radio_Head Awards) roku 2023 v kategorii nejlepší folkové album.
 
Na vystoupeních stojí na pódiu vždy jen oni dva. Katka a Dano tak nabízejí divákům koktejl jejich vlastních pocitů a intimní zpovědi, kterým dokážou lépe zapůsobit i na své fanoušky. Během písní se smějí, pláčou, dobírají se a dotýkají se tak srdcí ostatních přítomných. „Tohle je můj nejoblíbenější způsob hraní, takhle ve dvou. Mám pocit, že tehdy vychází to nejlepší z nás obou. Nejuvolněnější, nejsvobodnější,“ řekla Katka Koščová.

Čtěte dál …