IT poradna pro vás zdarma

Vážení čtenáři, připravujeme pro vás rubriku IT poradna, kterou povede IT specialista. Případné dotazy posílejte na mail: redakce@all4fun.cz. Každý měsíc vylosujeme jednoho autora dotazu, který od nás obdrží hodnotnou knihu. Jedinou podmínkou pro zodpovězení dotazu je být fanouškem FB profilu all4fun.

Jak je to se stahováním filmů?

Ráda se dívám na YouTube, ale když se mi nějaké video zalíbí, nejde stáhnout, zatímco na www.uloz.to. filmy stáhnout jdou. Byla jsem ale upozorněna, že toto stahování, které nepodléhá zpoplatnění, je nelegální.  Jaký by byl ev. postih, pokud se na takto stažené filmy dívá žák ve škole. Je to pravda?

Český autorský zákon umožňuje stahování jakéhokoliv obsahu pro svou vlastní potřebu. Stahování čehokoliv, resp. sledování přímo z webu tedy nelegální není. To, co je nelegální je zveřejňování obsahu, který podléhá autorské ochraně a přitom ten, kdo obsah zveřejňuje, nemá souhlas vlastníka práv.

V poslední době byla tato ochrana nařízeními EU rozšířena i v podstatě libovolná díla a jejich zobrazení, které mohou být autorskými díly. Z toho následně vyplývá i porušování autorských práv např. zveřejněním fotografie budovy, která je autorsky chráněná – jako jeden z posledních případů se mluvilo např. o fotografii vysílači na Ještědu – pokud ji někdo zveřejní, může být žalován architektem budovy pro porušení jeho autorských práv. Dotaženo do důsledku může být problém i s jakýmkoliv zveřejněním díla, pokud autor nebo jeho zákonný zástupce nedá ke zveřejnění souhlas – zákon nerozlišuje věk autora. Uveřejněním např. výkresu žáka (nebo např. fotografie nástěnky, kde jsou výkresy vystaveny) bez souhlasu žáka nebo v případě jeho nezletilosti jeho rodičů může tak být vyhodnoceno jako porušení autorských práv se všemi důsledky.

Autor: Ing. Vladimír Müller

Čtěte dál …

Letní festival hudby na zámku Dobříš nabídne originální koncertní projekty i neotřelá propojení. Dramaturgii připravuje houslista Jaroslav Svěcený a herečka Zdeňka Žádníková

Romantický zámek Dobříš se už počtvrté stane dějištěm letního open-air festivalu hudby. Letos se uskuteční od 15. do 18. srpna 2024, pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové. Dramaturgie se opět ujal osvědčený umělecký tandem - houslový virtuos...

pokračovat ve čtení